Przemienienie

Wydawnictwo: Dębogóra

"Przemienienie" Szczepana Twardocha przedstawia w formie powieści sensacyjnej obraz przeszłości konkurencyjny wobec wersji Urbana, Psów czy "Gazety Wyborczej". Fikcyjne spiski i zbrodnie wciągają tu czytelnika w realistycznie opowiedziany thriller o służbach specjalnych a`la Frederick Forsyth - zarazem przekazując prawdę o tym, kto był w PRL-u zbrodniarzem, a kto ofiarą.

Wojciech Gołębiewski | 2014-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Totalna KATASTROFA !!! Jeden wielki BEŁKOT, typowa „ziemkiewiczyzna”. Dobrze dotychczas oceniany przeze mnie Twardoch wpadł w nieodpowiednie towarzystwo Ziemkiewicza, wystawiającego mu /tj Ziemkiewiczowi/ chwalebne opinie DUKAJA oraz osławionego lustratora Kościoła krakowskiego, /tylko krakowskiego!!/ ISAKOWICZA-ZALESKIEGO. Książka została opublikowana w 2008 roku. Ze względu na dotychczasową sympatię do autora jestem skłonny uznać to za wypadek przy pracy i wziąć się za „Morfinę” /2012/ i „Dracha” /2014/, którego notabene nie mam.
Każdy ma prawo wyboru lektury i oceny; ja zdefiniowałem mój pogląd jednoznacznie.

Pablos | 2010-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2010

Szczepan Twardoch swoimi tekstami należącymi do gatunku fantastyki już wielokrotnie udowodnił, że jest Pisarzem przez duże P. Praktycznie każda kolejna książka jest jeszcze lepsza od poprzedniej, niezależnie od tego, czy mamy zbiór opowiadań, czy powieść.
Ale autor nie zajmuje się jedynie tworzeniem fantastyki. „Przemienienie” to pierwsza nie-fantastyczna książka autora, która trafiła na moją półkę. Rzecz powstała pod wielkim wpływem słynnej publikacji księdza Isakowicza-Zaleskiego „Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej”, co wcześniej, w momencie premiery powieści było wystarczającą antyreklamą dla mnie – obawiałem się że autor zechciał zabrać głos w odwiecznym konflikcie tych złych – komunistów z tymi „dobrymi” - klerem. Oczywiście moje obawy były bezzasadne. Autor wykorzystał sporo z książki księdza Zaleskiego, ale nie po to, by brać udział w polemice z innymi twórcami, ale tylko i wyłącznie po to, by poznając jak najlepiej mechanizm działania Służby...

Danuta Duszeńczuk | 2011-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

Jednego Twardochowi nie można odmówić - ma genialny styl pisarski: autentyczny, ironiczny, żywy. Kreślone przez niego postacie są przekonywujące, a główny bohater, młody esbek, choć drań, kat i manipulator, jakich po świecie chodzi mało, mimo wszystko wzbudza sympatię, powodując, że czytelnik z wypiekami na twarzy śledzi jego poczynania, pytając, co dalej?

Jedyne, co mnie troszkę w książce raziło, to zbytnia jej "hollywoodzkość". Dużo pościgów, "twardych facetów" (sam główny bohater niemal jak Apollo, sześciopak na brzuchu, ni grama tłuszczu, zimny i bezuczuciowy, gotowy na wszystko, ze wszystkiego wychodzący jakoś bez uszczerbku), dragów i alkoholu, puszczających się kobiet zredukowanych do roli opakowań na waginy oraz całe morze homoseksualnych kapusiów - jakby to oni stanowili większość w społeczeństwie ;) Obraz zanadto dla mnie ubarwiony, bym miała go traktować jako coś ponad fikcję literacką, na pewno nie jako materiał "dokumentalny".

Mimo wszystko jednak, książkę czyta się...

Leszek | 2012-05-26
Przeczytana: 23 maja 2012

Dobrze się czyta.Realistyczna fabuła.Dobrze spasowana akcja i ciągłość.Jednak w końcowej fazie autor mocno się zagalopował czyniąc przez to w moim przekonaniu całość nieco śmieszną. Dodam, że przez 3/4 książki jest O.K.Końcówka trochę to niweczy.

Radek | 2016-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2016

Borewicz przy Antonim Szarzyńskim to Myszka Miki ;-)
Z polotem ale równocześnie dystansem napisany thriller ze specjalnymi smaczkami dla dorastających w latach 80-tych.

Mariusz Bansleben | 2016-10-10

Twardoch skręcił w drogę na manowce. Jak ktoś tutaj słusznie stwierdził "ziemkiwiczyzna". Mocno mnie to zraziło do Twardocha. Tragedia!

Rino | 2016-07-21
Przeczytana: 2014 rok

Ciekawa pozycja z dorobku Twardocha, jeszcze z czasów, w których bynajmniej nie należał do pupilków mainstreamu.

terra100 | 2012-09-01

Wziąłem książkę do ręki i nie mogłem się oderwać.

Agrest | 2011-06-06

Świetne czytadło. Znakomita znajomość realiów

Agnieszka | 2016-05-31
Przeczytana: maj 2016