Przemienienie

Dębogóra
2008-01-01
2008-01-01
2010-06-30

Bardzo wciągająca książka, napisana barwnym, żywym, mocnym językiem. Może czasem zbyt mocnym dla części odbiorców, ale u Twardocha po prostu trzeba się do tego przyzwyczaić :-) Wartka, zaskakująca akcja. Spójna narracja i fabuła. Świetne osadzenie akcji w opisywanych realiach (nie oceniam oczywiście wątków organizacji spod gwiazdy teorii spiskowych),autor wykonał niezły risercz.

Nietypowa książka dla Twardocha, praktycznie powieść sensacyjna - ciągła akcja, nie można się nudzić. Bardzo ciekawie się czyta, zwłaszcza znając Śląsk i opisywane miejsca.

Dobre 😉 Szczepan umie pisać, choć tak bardzo porywające to nie było, akcja przypomina bardziej dziennik, zapis poczynań głównego bohatera, jakim jest agent SB, który nieco wymyka się spod kontroli swoich mocodawców. Tak jak mówiłem nie jest to napisane pajnojujaco, ale bardzo zgrabnie schludnie. Warto.

Lata osiemdziesiąte ub. wieku, oficer MO prowadzi bezsensowne śledztwo, morduje kogo się da, taki playboy w sportowym samochodzie, żadnych głębszych emocji, przy okazji dziwkarz pierwszej klasy. Jest to źle napisane, źle od początku, od każdego pierwszego zdania, bo potem już jakoś leci.
Jakoś leci…
Czy to rzeczywiście ten Szczepan Twardoch?

Jakoś leci…
Czy to rzeczywiście ten Szczepan Twardoch?

Niestety tak to prawdopodobnie wyglądało. Literacko mogło być lepiej ale autor w późniejszych pozycjach się rozwinął i jest tylko lepiej.

"Przemienienie" Szczepan Twardoch to pisarz zapewne wybitnym talentem niebanalnej opowieści tworzenia obdarzony. Pisze kontrowersyjne historie, niebanalne i niezwykle ciekawe. Po przeczytaniu najbardziej znanych: "Król", "Królestwo" postanowiłem odnaleźć coś z początków jego twórczości. "Przemienienie" to dawniejsza powieść utrzymana w konwencji sensacyjnej. Napisana z polotem, bardzo wciągająca i ciekawa. Książka pokazuje mroczne czasy dogorywającego PRL-u, a właściwie to jej służby, które dobrze się orientowały, że koniec jest bliski, tworząc swoje przyszłe miejsce w nowej rzeczywistości. Tematem książki jest oczywiście inwigilacja, łamanie charakterów, szantaże, prześladowania i wszelkiego rodzaju inne ohydztwa z wnikaniem do buduaru włącznie. Autor pokazuje nam wyraźnie zło i degeneracje, które było w kontrze do społeczeństwa, jednak jest tu też postać głównego bohatera, pomimo swej służby, będącego postacią wymykającą się spod nadzoru swych esbeckich przełożonych. Postać ta odróżnia się intelektem, od swych kolegów, choć moralność i motywacje nim kierujące są podobne. Swoje prawdziwe pochodzenie i plany dowódców, które odkrywa są głównym tematem tej powieści. Książka jest zapewne fikcją literacką, ale czy nieprawdopodobną? Autor pokazuje i odróżnia dobro od zła, nie oszczędzając bynajmniej uwikłania, konformizmu i wątpliwej moralności tych, którzy winni być kapłanami - przewodnikami. Powieść polecam każdemu, szczególnie młodemu pokoleniu, jako ciekawy wycinek naszej historii. Czyta się to z wielką przyjemnością czytelniczą.

Pozycja trochę dziwna, biorąc pod uwagę współczesną twórczość Twardocha. Tematyka troszkę odstaje od późniejszych dzieł, choć już widać pojawiające się w dziełach późniejszych próby samookreślenia się bohatera. Można to traktować jako wprawkę przed późniejszą twórczością.
Egzemplarz zakupiony jako nowy, ale widać, że trochę w magazynie poleżał ;) Reedycji raczej spodziewać się nie należy, jako że przeglądając portfolio Wydawnictwa Dębogóra można stwierdzić, że obecnie ani wydawnictwu ze Szczepanem nie po drodze, ani Szczepanowi z wydawnictwem ;) Zresztą, po wolcie światopoglądowej dokonanej przez Twardocha fakt wyrażenia pozytywnej opinii o książce przez niejakiego Rafała Ziemkiewicza, informacje o współpracy z „Frondą” czy „Gazetą Polską”, o rozmowach z Księdzem-Inkwizytorem Isakowiczem-Zaleskim, nie są raczej wartością dodaną ;) Tę książkę udało się kupić jeszcze za normalną cenę, wcześniejsze powieści (nawet egzemplarze używane) są w cenach paskarskich. Cóż, ze wspomnianych powodów, reedycji raczej nie będzie ;).
Aczkolwiek literacko powieść dość udana, ciekawa – choć nie jest to poziom dzieł późniejszych. Można przeczytać, aby uświadomić sobie rozwój i metamorfozę autora – ale raczej lekturą obowiązkową bym tego nie nazwał, jako pierwszego kontaktu z prozą Twardocha też bym nie polecił.
Reasumując: tak jak Metallica skończyła się na Kill’em All, tak Twardoch zaczął się na Wiecznym Grunwaldzie ;)

Pomysł na fabułę bardzo mnie zaciekawił, ale wykonanie od początku męczyło. Niby cały czas chciałam wiedzieć, co dalej, jednak styl Autora zupełnie mi nie pasuje i czytanie przestało być przyjemnością

Jedna z najlepszych starszych książek S. Twardocha. Gdyby trochę głębi dodać strukturze świata i intrygi, to mogłoby to być poważne dzieło, ale nawet w tej formie jest warte uwagi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Gdyby nie to, że czytałem wcześniej już inne książki autora, to dałbym pewnie więcej. Czuć, że to początek Jego przygody z piórem.

Tak czy siak, całkiem ok :)

Tak czy siak, całkiem ok :)

Dodaj cytat z książki Przemienienie