Andriej Tarkowski

Leonard Neuger, profesor slawistyki Uniwersytetu Sztokholmskiego, i Jerzy Illg, redaktor naczelny wydawnictwa Znak, to szczęściarze, którym udało się przeprowadzić obszerny wywiad z jednym z największych reżyserów świata Andriejem Tarkowskim. Pracujący w Sztokholmie nad swoim ostatnim (jak się okazało) filmem Ofiarowanie wielki mistyk kina był absolutnie niedostępny dla dziennikarzy. Do spotkania doszło dzięki temu, że czujący się obco na Zachodzie reżyser chciał porozmawiać z ludźmi, którzy będą mogli go zrozumieć. Tak się też stało. Los sprawił, że można tu mówić o szczęściu w nieszczęściu. Spotkanie odbyło się w 1985 roku. Wkrótce świat obiegła wiadomość o chorobie Tarkowskiego, który
w rok później zmarł w Paryżu na raka żołądka.
Rozmowa z Illgiem i Neugerem była ostatnim wielkim wywiadem, jakiego udzielił. Opublikowana już po jego śmierci i odebrana jako duchowy testament artysty, doczekała się przekładów na kilkanaście języków.

W 30 rocznicę śmierci reżysera po raz pierwszy ukazuje się w wydaniu książkowym.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,13257,Zwierciadlo#note

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,13257,Zwierciadlo#note

lukaska | 2018-07-20
Przeczytana: 26 maja 2018

Oglądałam dwa filmy Andrieja Tarkowskiego ("Andriej Rublow" i "Stalker") i zrobiły na mnie ogromne wrażenie. "Rublow" jest jednym z moich ulubionych filmów w ogóle, co jakiś czas do niego wracam i uważam go za Arcydzieło. Dlatego z wielkim apetytem rzuciłam się na tą książkę, a zaostrzył go jeszcze wstęp, gdzie Autorzy opowiadają jak trudno Tarkowski był dostępny i jak niechętnie udzielał wywiadów... Niestety przeżyłam rozczarowanie, bo jest tak, jak w tym wstępie zaznaczyli - szansa niewykorzystana, w zasadzie Reżyser przejął kontrolę nad rozmową, "wpatrzeni fani" co jakiś czas próbują dyskutować, ale Artysta odpowiada potokiem dziwnych przemyśleń, niby filozoficznych, ale jakoś to się kupy nie trzyma - zaprzecza sam sobie, dyskutuje ze Swoimi poglądami i wypowiedziami. Ciekawiej robi się pod koniec, jak Tarkowski opowiada o współpracy ze Stanisławem Lemem przy filmie "Solaris" (ciekawe, swoją drogą, co Lem powiedziałby o Nim).
Mam wrażenie, że książce zabrakło redakcji i...

Marek | 2017-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2017

...przeczytać dobrą książkę jest tak samo trudno, jak ją napisać, powiedział jakiś czas temu Goethe. Rozmowę z Tarkowskim, to dodatkowy wysiłek, należy odczytać w spokoju. Ze zrozumieniem. Być może, tak jak ja tego doświadczyłem, powtarzając fragmenty. Film i dusza reżysera, czy oglądając na ekranie, tak odbieramy obraz. Liczy się odbiorca, widz i uczestnik. A artysta, aktor jaką rolę jeszcze odgrywa... nie chciałem przeczytać ale ktoś bardzo mnie namawiał. Teraz muszę spojrzeć na ekran. Wtedy raz jeszcze zaglądnę do tekstu. Kto by pomyślał, rozmowa odbyła się 31 lat temu.

Pio | 2017-11-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sprzedam, 2017