Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe

Wydawnictwo: Znak
voo voo, wagiel, waglewski
sil

Taka rozmowa zdarza się raz na pięćdziesiąt lat! Gdy podczas koncertu rozciął sobie rękę, nawet tego nie poczuł. Adrenalina sprawia, że gra, póki nie padnie. Gdy ktoś nazywa go polskim Stingiem, dostaje piany. Twierdzi, że muzyka pozwala ludziom poukładać swoje emocje. Jeden z najbardziej niezwykłych i wszechstronnych polskich artystów. Muzyk legendarnego Osjana i założyciel kultowego Voo...

Taka rozmowa zdarza się raz na pięćdziesiąt lat!

Gdy ktoś nazywa go polskim Stingiem, dostaje piany.
Twierdzi, że muzyka pozwala ludziom poukładać swoje emocje.
Jeden z najbardziej niezwykłych i wszechstronnych polskich artystów. Muzyk legendarnego Osjana i założyciel kultowego Voo Voo, kompozytor, gitarzysta i autor tekstów, mąż, ojciec, przyjaciel.
Z poetą Wojciechem Bonowiczem spotykał się przez ponad 10 lat, by rozmawiać o muzyce, podróżach, rodzinie, miłości, dołkach, o życiu. Ze spotkań tych powstał wielowymiarowy portret nieobecnego „na ściankach” i plotkarskich portalach antycelebryty.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoznak.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoznak.pl/

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1618

W.W.wywiad albo książka- rozmowa

Są wywiady, wywiady-rzeki i książki-rozmowy. Kiedy spotyka się dwóch takich Wojciechów to wybór może być tylko jeden, bowiem rozmawiają Wojciech Waglewski – muzyk Osjana i VooVoo, a prywatnie ojciec Fisza i Emadego oraz poeta, krytyk i autor książek-rozmów – Wojciech Bonowicz. Obaj panowie znają się od dawna i właśnie z tych spotkań powstała jedyna w swoim rodzaju książka-rozmowa-rzeka - „Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe”.

Rozmowa ta ma układ chronologiczny. Waglewski opowiada o swoim życiu od dzieciństwa, poprzez szkołę po karierę muzyka, która trwa do dziś. I nie jest to historia polskiego rock'n'rolla, która jest powszechnie znana, bo też Voo Voo nie uzyskało w latach 80. statusu takiej gwiazdy jak Maanam, Republika czy Lady Pank. Waglewski zawsze był trochę z boku, bardziej interesował go eksperyment niż tworzenie hitów dla Listy Przebojów „Trójki”. Waglewski i jego artystyczne emanacje, Osjan, VooVoo, I Ching, zawsze były w awangardzie muzycznych zjawisk na polskiej scenie rockowej lat 80. i 90. I właśnie z tej perspektywy możemy spojrzeć na historię rocka – z perspektywy ludzi, którzy nie biegli za modami, nie schlebiali gustom, ale podążali swoją własną drogą.

Ta droga nie zawsze była usłana różami, ale była drogą własną. Dzięki temu Waglewski mógł pozostać sobą. Nie musiał się nikomu podlizywać. Ceną było czasem niezrozumienie, czasem niedocenienie, ale charakterystyczną cechą tej rozmowy jest skromność – nie żadne na pokaz uniesienia jak to ktoś skrzywdził dobrego muzyka, a takie Kombi w teledysku jeździ Porsche, ale autentyczne pogodzenie ze swoim statutem nie-gwiazdy i nie-celebryty. Ten stoicyzm, spokój, jakaś niewypaczona męskość, brak histerii – tym emanuje ta książka.

Wojciech Waglewski opowiada o swojej rodzinie i przyjaciołach. Na pierwszym miejscu wśród osób bliskich jest jego żona, Grażyna Waglewska. W pewnym sensie ta książka-rozmowa-rzeka jest o tym jak przetrwać w związku od liceum po muzeum. Waglewski daje prostą receptę – miłość. Jak jest uczucie, więź emocjonalna między ludźmi, to całą resztę da się przetrwać. No i bohater pokazuje jak brać na siebie, czyli być odpowiedzialnym – także za swoją wybrankę, także za swoje dzieci. Tak, to naprawdę męska książka.

Powiem jeszcze, że mocno się bałem, że będzie to przepełnione jakimiś politycznymi wyziewami, rozwodzeniem się jak to zaprzepaszczamy kolejną szansę, rejtanowskim rozdzieraniem szat nad smutnym, pisowskim losem polskiej kultury. Nic z tego - Waglewski jest znany między innymi z tego, że nie opuścił "reżymowej" Trójki i dalej prowadzi tam swój "Magiel Wagli". I chociaż pewnie tego rządu nie kocha, to nie przeszkadza mu to puszczać dobrej muzyki. Cóż, taka moda polityczna, ale Waglewski pozostaje taki sam - czy to komuna, czy po-land, czy pis-land. I o tym jest ta książka. I o to cho.

Sławomir Domański

Tania | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Piękny wywiad. Wartościowy pod względem merytorycznym i językowym. O muzyce, rodzinie i świecie. O wytrwałości, nieustannym poszukiwaniu „opakowania” dla artystycznego „ja”, życiu w zgodzie z samym sobą. W swojej szczerości nie przekracza granic, odkrywa te fragmenty swojego życia, które są ciekawe i nienachalnie moralizatorskie. W ustach rockandrollowej marki i ikony, jaką jest Waglewski, brzmią jednak podwójnie mocno.

Edyta Zawiła | 2017-08-12
Przeczytana: 07 sierpnia 2017

W tle słyszę muzykę Waglewskiego z różnych okresów...Osjan, MWNH, współpraca z Hołdysem, Voo Voo i projekty z innymi artystami czy solowa twórczość...i motto : "...jeszcze wszystko będzie możliwe..."

"...trafiłem w 1969 r. do Fatum, na miejsce zwolnione przez Darka Kozakiewicza, który nie tylko dla mnie był wtedy gwiazdą, „polskim Hendrixem”... Ja także grałem z tą grupą hendrixowskie kompozycje, lecz mniej agresywnie niż Darek, claptonowską techniką..." - wikipedia

Dostajemy do ręki wywiad - rzekę , którą panowie Waglewski - Bonowicz odbyli od sierpnia 2005 do lipca 2016.
Chronologiczny zapis obrazu człowieka, który niechętnie udziela wywiadów, otwiera intymny, oniryczny i filozoficzny świat przeplatany nutką dekadencji i alternatywy i pełen anegdot, rozwój, inspiracje i szukanie własnego tonu, własnej historii, którą chce opowiedzieć...i opowiada już 48 lat.
Szczerość, prawda, dystans i niezwykłe poczucie humoru otwierają przed nami historie m.in ; o zębach, o...

Adrian Tync | 2017-04-19
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Piękny zbiór rozmów inteligentnego poety z inteligentnym muzykiem, które odbyły się na przestrzeni jedenastu lat. Książka moim zdaniem przede wszystkim dla fanów Wojciecha Waglewskiego i projektów z jego udziałem: oczywiście Voo Voo, Osjana, płyt z synami itd. Dlaczego dla fanów? W rozmowach dużo miejsca poświęcono na opowiadanie o poszczególnych płytach, więc ich nieznajomość sprawi, że czytelnik nie będzie po prostu pewnych rzeczy rozumiał. Jeśli zatem ktoś jeszcze nie zna muzyki Wojtka, to najlepszym sposobem byłoby odtwarzanie sobie płyt z jego udziałem zarówno przed lekturą, w trakcie, a już z pewnością po jej zakończeniu.
Poza mnóstwem ciekawostek o zespole i kulisach powstawania nagrań wydanie jest okraszone pięknymi fotografiami samego Waglewskiego, ale też np. uroczym portretem Jacka Ostaszewskiego czy też cudnymi zdjęciami z rodzinnego archiwum Waglewskich (przy czym nie ma co liczyć na tanią brukową sensację).
Sam Wojciech Bonowicz świetnie przygotował się do wywiadów,...

Andrzej | 2017-08-08
Na półkach: Przeczytane 2017
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Dobrze, że Wojciech Waglewski doczekał się odpowiedniego interlokutora w osobie Wojciecha Bonowicza. Po nieudanej rozmowie Piotra Metza z Voo Voo dotarło do mnie, że nie ma czegoś takiego jak wywiad - samograj. Rozmowie potrzebna jest dyscyplina, gdyż najinteligentniejszy nawet rozmówca puszczony samopas plus niepanujący nad całością partner potrafią położyć wywiad.

“Wagiel” to przyjemna wakacyjna lektura. Właściwie lider Voo Voo niczym mnie nie olśnił, jednak podbudowało mnie jego pogodne usposobienie. Życie artystyczne Waglewskiego i jemu podobnych (bo na szczęście tacy wciąż jeszcze są) jest tym cenniejsze, że żyjemy w dyktaturze szybkich karier, których paliwem są skandal, bezczelność, brak umiejetności i erotyczne rozpasanie. W głowie się nie mieści historia artysty, który buduje swoją sztukę od kilku dekad.

Jak na hedonistę przystało Waglewski czerpie z życia pełnymi garściami. Czyta dobrą literature, lubi dobre jedzenie i dba o linię by podobać się żonie. To ostatnie...

kocham_cie | 2017-04-20
Na półkach: 2017

Jeśli miałabym określić tę publikację jednym trafnym zdaniem, byłaby to część tytułowa i fragment jednej z moich ulubionych piosenek zespołu Voo Voo:

"Jeszcze wszystko będzie możliwe"

Takie przesłanie właśnie niesie ta książka.
Tak na marginesie, dopiero z tej publikacji dowiedziałam się, że piosenka "Nim stanie się tak, jak gdyby nigdy nic" jest inspirowana wybuchem elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Kim jest Waglewski? Gdyby, jednak ktoś nie kojarzył. To wybitny muzyk, kompozytor, niezwykle charakterystyczna postać na polskiej scenie muzycznej, czasem określany jako "ten gość, wyglądający jak niepościelone łózko". Prywatnie mąż i ojciec. Nie znajdziemy wielu wywiadów z kompozytorem, nie jest bywalcem ścianek, ani obiektem plotek. Jego popularność zdobywana była przez niego latami, ciężką i sumienna artystyczną pracą. Twierdzi, że muzyk to wojownik. Jego orężem natomiast, jest muzyka. Ta pasja, tworzy znaczną część jego życia.

"Wagiel" jest...

Bartek | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

Wciągający wywiad z mądrym człowiekiem i jedynym chyba w Polsce gitarzystą autentycznie wszechstronnym. Poznajemy historię dzieciństwa (najpierw samego Waglewskiego, a potem nie mniej znanych Fisza i Emade), młodości i całego życia muzyka. Jest w tym sporo humoru i anegdot, ale też autentycznie mądrych przemyśleń dotyczących życia, miłości czy ojcostwa. Czyta się z wielką przyjemnością, zwłaszcza, że Wojciech Waglewski nawet sposób mówienia ma niezwykle artystyczny (frazy takie jak "do końca śmierci", albo używanie słowa "ciekawski" w znaczeniu "ciekawy" to przeinteligentne, nurtujące gry). Polecam wszystkim fanom pana VOO VOO, a także wszystkim fanom dobrej literatury faktu. Łobi jabi!

Paweł | 2017-04-07
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Pełna recenzja: http://przymuzyceoksiazkach.pl/2017/04/07/wagiel-jeszcze-wszystko-bedzie-mozliwe-recenzja/

Propozycja dla wszystkich, którzy cenią sobie dobrą muzykę, inteligentne teksty i niebanalne refleksje na każdy temat. Wojciech Waglewski to prawdziwa kopalnia wiedzy i anegdot. Nie tylko dla fanów Wagla :)

kryloc | 2017-05-26
Przeczytana: 26 maja 2017

Miło się potkać z inteligentnymi i mądrymi ludźmi - bo to wywiad jak wiadomo. A Waglewski? - świetny muzyk, "ciekawski" człowiek, słucham Go od lat jako "muzykanta" - posłuchałam z nie mniejszym zainteresowaniem jako bohatera i autora książki. A "" - kto czytał ten wie:)

lapsus | 2017-07-02
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Powiem szczerze, że mocno się bałem, że będzie to przepełnione jakimiś politycznymi wyziewami, rozwodzeniem się jak to zaprzepaszczamy kolejną szansę, rejtanowskim rozdzieraniem szat nad smutnym, pisowskim losem polskiej kultury. Nic tego - Waglewski jest znany między innymi z tego, że nie opuścił "reżymowej" Trójki i dalej prowadzi tam swój "Magiel Wagli". I chociaż pewnie tego rządu nie kocha, to nie przeszkadza mu to puszczać dobrej muzyki. Cóż, taka moda polityczna, ale Waglewski pozostaje taki sam - czy to komuna, czy po-land, czy pis-land. I o tym jest ta książka. I o to cho.

bab007 | 2017-04-26

Jak miło "posłuchać" czytając mądrych ludzi.