Mój przyjaciel wiersz

Znak
2021-05-19
2021-05-19
literatura polska

Co to za dobra, ciepła, krzepiąca i inspirująca książka! Traktuje o poezji, a jakże, ale żadnych szkolnych analiz (wartości ideowe, wartości artystyczne itd.) ani uniwersyteckich dysertacji tu nie ma. Owszem, tu i tam odrobina analizy cytowanych wierszy, bardzo delikatna i bardzo użyteczna, się tu znajdzie, ale nie o tym ta książka, ale o szczęściu, jakie przynosi obcowanie z poezją, o szczęściu, jakie stało się udziałem autora, kiedy los mu pozwolił obcować z samymi poetami, o szczęściu czytania i pisania poezji. Pięknie dziękujemy autorowi za to, że się z nami tym szczęściem podzielił.

Wybrałabym inne wiersze poetów, których wybrał Jerzy Illg, wybrałabym innych twórców, ale to jego książka, on tu rozdaje karty.

Możnaby tę książkę sprowadzić do subiektywnego przeglądu poezji współczesnej by Jerzy Illg. W czasach, kiedy prawie nikt nie czyta wierszy wartość tej pozycji jest nieoceniona!

Można oczywiście pytać, jakim prawem w tym przeglądzie znalazł się Jacek Podsiadło, a zabrakło Marcina Świetlickiego, można kpić, że akurat „Odpowiedź gwiżdże wiatr”, najbardziej oklepany z utworów Dylana, ma być probierzem ukazującym głębię tego giganta… takie zastrzeżenia można mnożyć w odniesieniu do niemal każdego autora i wiersza, ale w kontekście tego, że większość nawet nie czytelników, ale polonistek nie zna twórczości tych kilkudziesięciu poetów, których sześćdziesiąt trzy wiersze prezentuje Jerzy Illg, właściwie nie ma się o co spierać.

Ta antologia poezji współczesnej (choć oczywiście możemy się spierać, jak długo twórczość np. Miłosza będziemy uznawać za współczesność) jest pretekstem do opowieści o współczesności, bo kto, jeśli nie poeci czują ją najgłębiej i najmocniej?

Zatem, jeśli – w przeciwieństwie do Eleonor Flood (bohaterki „Dziś będzie inaczej”) – nie stać was na pobieranie prywatnych lekcji poezji, wybierzcie się w tę podróż wiersz za wierszem z Jerzym Illgiem. Dzięki temu zrozumiecie współczesność lepiej, pełniej i głębiej.

Można oczywiście pytać, jakim prawem w tym przeglądzie znalazł się...

Książka Jerzego Illga pt. "Mój przyjaciel wiersz" jest fascynującą podróżą w świat poezji i poetów. Pozwala rozsmakować się w wierszach oraz poznać ich twórców przez pryzmat pióra autora.

Książka jest idealnym prezentem dla miłośnika poezji, ale nie tylko. Świetnie sprawdzi się jako upominek dla bliskiej osoby, którą chcemy wprowadzić w świat poezji w sposób malowniczy i bardzo przystępny.

Książka jest pięknie wydana, a zdjęcia poetów pozwalają poznać bliższej autorów wierszy. Anegdoty i opisy Pana Jerzego Illga są bardzo ciekawe i wciągające.

Bardzo trudno oderwać się tej książki.

Gorąco polecam, tym bardziej, że wiersze i krótkie wzmianki o ich twórcach pozwalają czytać w dowolnej kolejności.

O książce "Mój przyjaciel wiersz" usłyszałam w Radiowej Dwójce i nie żałuję jej zakupu. Pozwala zapomnieć o codzienności.

• Poezja
  • Przeczytane 2022
  • Małgosia biblioteka papierowa
  • Top 2023
  • Z polecenia
  • Wspomnienia
  • #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym

Dodaj cytat z książki Mój przyjaciel wiersz