Głos Pana

Okładka książki Głos Pana
Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Lem fantasy, science fiction
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Lem
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2016-09-01
Data 1. wyd. pol.:
1968-12-01
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308061923
Tagi:
lem fantastyka impuls neutrinowy

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Wyróżniona opinia i

Głos Pana



przeczytanych książek 1696 napisanych opinii 963

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
1849 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1857
1509

Na półkach: , , , , ,

Bardziej esej naukowo-filozoficzny niż literatura piękna, mówiący o nieudanej próbie kontaktu z obcą cywilizacją. Lem jest tu pesymistą, bo obcy wysyłający nam sygnały są najpewniej daleko bardziej rozwinięci, zatem nie jesteśmy w stanie pojąć ich przekazu. Poza tym praca nad sygnałem zaburzona jest tarciami kompetencyjnymi na Ziemi. Trudna, wymagająca, fascynująca proza.

Książka stanowi wspomnienia genialnego matematyka Piotra N.Hogartha (alter ego Lema) z pracy nad projektem MAVO, czyli Master's Voice, chodzi o powtarzające się sygnały zarejestrowane z kosmosu. Rzecz jest więc o kontaktach z cywilizacjami pozaziemskimi, ale nie w stylu talerzy UFO czy filmów Spielberga, to rzecz poważna, sporo tam filozofii i głębokich rozważań naukowych

No właśnie, książka w zasadzie nie ma fabuły, to bardziej traktat czy esej naukowo-filozoficzny. Pisze Lem sporo o granicach naszego poznania, o socjologii nauki, jak zwykle pisze zajmująco i z porażającą mądrością, ale to lektura trudna, gęsta, trzeba czytać powoli i z wielką uwagą. Dlatego bardzo szybko porzuciłem audiobooka, dobrze czytanego przez Dariusza Bereskiego i przerzuciłem się na ebooka.

Rozwiewa Lem bajki o latających talerzach i fantazje o ufoludkach, stworzone przez człowieka na obraz i podobieństwo swoje. Jego rzecz to bardziej scenariusz prawdziwego kontaktu, i tu jest pesymistą. Bo cywilizacja, która wysyła do nas sygnał jest z pewnością na daleko większym od naszego poziomie rozwoju, bo sygnał ma otoczkę kulturową, właściwą dla wysyłającego, którego cywilizacji nie jesteśmy w stanie pojąć. Wreszcie przepaść w rozwoju między nimi a nami sprawia, że: „Stanęliśmy u podnóża olbrzymiego znaleziska tak nieprzygotowani, a zarazem tak pewni siebie, jak to tylko być może. Obleźliśmy je natychmiast ze wszystkich stron, bystro, łapczywie i zręcznie, z tradycyjną wprawą, jak mrówki. Byłem jedną z nich. To jest historia mrówki.”

Trudności z rozszyfrowaniem sygnału są pogłębione przez spory kompetencyjne, bo do badań nad sygnałem b.szybko włącza się armia, chodzi o ewentualne militarne zastosowania nowych wiadomości. A jak jest wojsko to pojawia się tajność, ograniczenia wolności badań naukowych i inne mało przyjemne rzeczy.

Mam wrażenie, że tylko dotknąłem powierzchni interpretacji dzieła Lema, bo to rzecz głęboka, trudna, wymagająca wielokrotnego czytania. Sporo tam wywodów fizycznych czy kosmologicznych zupełnie dla mnie niezrozumiałych.

Książka zawiera pewne smaczki, oto Lem w osobach głównych protagonistów portretuje siebie i swoich przyjaciół (pisze o tym szczegółowo Orliński w biografii Lema). Oto narrator, profesor Hogarth oraz prof. Rapaport to sam Lem, prof. Baloyn to Jan Błoński, najbliższy przyjaciel autora itd. Mamy też w książce relację Rapaporta, jak to cudem uniknął śmierci z rąk Niemców w czasie wojny. To dokładny opis przeżyć Lema, który był o włos od śmierci w lipcu 1941r., zaraz po wkroczeniu Niemców do Lwowa.

Bardziej esej naukowo-filozoficzny niż literatura piękna, mówiący o nieudanej próbie kontaktu z obcą cywilizacją. Lem jest tu pesymistą, bo obcy wysyłający nam sygnały są najpewniej daleko bardziej rozwinięci, zatem nie jesteśmy w stanie pojąć ich przekazu. Poza tym praca nad sygnałem zaburzona jest tarciami kompetencyjnymi na Ziemi. Trudna, wymagająca, fascynująca proza....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 420
  • Chcę przeczytać
    1 902
  • Posiadam
    716
  • Ulubione
    86
  • Teraz czytam
    65
  • Fantastyka
    57
  • Science Fiction
    37
  • Literatura polska
    27
  • Stanisław Lem
    24
  • Chcę w prezencie
    20

Cytaty

Więcej
Stanisław Lem Głos Pana Zobacz więcej
Stanisław Lem Głos Pana Zobacz więcej
Stanisław Lem Głos Pana Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także