Ukryte stronice. Opowieść o jednym domu, dwóch rodzinach i Holokauście.

Tłumaczenie: Anna Sak
Wydawnictwo: Znak
The Pages In Between. A Holocaust Legacy of Two Families, One Home
978-83-240-1368-5
literatura faktu
Ag2S

Amerykańska dziennikarka Erin Einhorn przyjechała do Polski, aby odnaleźć rodzinę Skowrońskich, którzy ocalili jej matkę z rąk nazistów. Z jednej strony chciała doprowadzić do ponownego spotkania dwóch rodzin, z drugiej zaś obawiała się Polaków, których wyobrażała sobie jako antysemitów. Wizyty na krakowskim Kazimierzu, gdzie miała okazję poznać bliżej Polaków, przekonały ją, że wiele stereotypów jest fałszywych, a rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana. Prowadząc poszukiwania, dokonała kolejnych odkryć: okazuje się, że prawdziwe losy jej matki nie pokrywają się z domową legendą. Na drodze do ponownego spotkania dwóch rodzin staje sprawa kamienicy obiecanej Skowrońskim przez dziadka Erin. Einhorn czuje się zobowiązana, aby spłacić stary dług i doprowadzić do odzyskania budynku. Erin Einhorn wraz z przyjazdem do Krakowa musi zmierzyć się z przeszłością i teraźniejszością, rodzinną legendą i prawdą oraz z wielką historią i prozaicznymi przeszkodami, które uniemożliwiają prawdziwe pojednanie. Napisana z reporterskim zacięciem książka pozwala spojrzeć na Holokaust z perspektywy dziś żyjących Żydów i Polaków, na których jego ponure dziedzictwo wciąż rzuca cień.

szczypiorek5 | 2011-03-04
Przeczytana: 03 marca 2011

Erin Einhorn postanowiła zobaczyć kraj, być może odnaleźć ludzi, którzy kiedyś ocalili od Holokaustu jej matkę.
Matka była wtedy małą dziewczynką i może to , a może chęć wymazania koszmarnych przeżyć, spowodowały,że o swojej wojennej i powojennej przeszłośći mówi niewiele i niechętnie.
Ale nie przeszkadza córce w poszukiwaniach.

Erin przyjeżdża do Krakowa, jedzie do Będzina, gdzie stoi kamienica jej pradziadków i o dziwo- odnajduje w niej syna kobiety która ukrywała jej matkę. Ten syn doskonale pamięta małą ,rudowłosą dziewczynkę, którą, pewnego dnia, przyprowadziła jego matka i powiedziała ,że od dziś będzie z nim mieszkać.

Na pozór to jeszcze jedna, oryginalna, jak życie, historia ocalonej i tych co uchronili od Zagłady.
Ale tylko na pozór, bo tak naprawdę to bardzo współczesne spojrzenie na stosunek Żydów do Polaków i na odwrót.
To książka o tym dlaczego Żydzi ciągle uważają nas za antysemitów, o tym,że krakowski Kazimierz jest Disneylandem dla Żydów , jak łatwo obie strony...

Olina | 2012-08-18
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Kupiłam książkę z ekscytacją i wielką chęcią poznania jej treści. Później odleżała ona ponad 2 miesiące na półce bo nie wiedziałam z której strony ją ugryźć. Obawiałam się ciężkiego tematu, który tak jak przypuszczałam na długo pozostał we mnie. Czyta się szybko, wręcz połknęłam ją w dwa dni, które były intensywne i bolesne. Co parę stron musiałam robić przerwę przez natłok myśli na temat przeczytanej treści. Książka wspaniała, czyta się rewelacyjnie i mimo opisów nie można się nią znudzić. Polecam!

Kubut | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

Ciekawie oglądało się Polskę z przełomu wieków oczami żydowskiej Amerykanki. Sama lektura była jednak średnio porywająca, miałam problemy by wczuć się w sytuację autorki.
Jeśli kogoś interesuje tematyka żydowska, to książka ta niewiele wnosi, ot opowiada historię jakich wiele (nie ujmując jej zupełnie tragizmu). Moje rozczarowanie spowodowały raczej nadmierne oczekiwania, nadzieja na szokujący zwrot akcji, który nie nastąpił.

Przeczytać można.

Szymon | 2016-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2016

Jedna z lepszych książek jakie ostatnio czytałem. Zderzenie się obcokrajowca, mieszkańca zachodu z naszą mentalnością może być ciekawe. Autorka miała chyba zbyt idealistyczne przekonania na to co zastanie w Polsce, aż dziwiłem się jaką cierpliwość miała do państwa Skowrońskich, ja sam chyba bym na tyle jej nie miał. Dobrze ,że mimo tego jak się oni zachowali nie nastawiła się negatywnie do reszty naszego społeczeństwa...

nikita181 | 2011-09-08
Przeczytana: 07 września 2011

Świetny początek, super temat i .......rozczarowanie. Z ciekawością zaczęłam czytać o stereotypach w myśleniu Żydów i Polaków. Konfrontacja po latach czyli wyliczanie własnych krzywd i polskich zaniechań, a nawet zbrodni, jak pisze autorka,wydawała się frapującym tematem i byłam gotowa stanąć oko w oko z tym wszystkim. Na początku nawet się od razu obraziłam, bo tak ostro zaczęła...Ale potem okazało się, że książka to tak naprawdę pożegnanie z matką, analizowanie trudnego życia z nią, szukanie powodu, dlaczego była taka , a nie inna. Niby ok, ale po prostu spodziewałam się czegoś innego, głębszego , czasem nawet wstrząsającego, czegoś, co pomoże mi zrozumieć, co stało się w Polsce w latach wojny i zaraz po niej z Polakami i Żydami, dlaczego jest taka nienawiść i wzajemne posądzanie się o najgorsze? I w tej sprawie książka Erin Einhorn nie bardzo mi pomogła.

ginewra | 2015-10-29
Na półkach: Izrael, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Prawdziwa historia, opowieści wojenne i powojenne realia. Trzeba lubić takie rzeczy. Ja lubię.

Nielotna | 2015-10-13
Przeczytana: 13 października 2015