Gesty

Okładka książki Gesty
Ignacy Karpowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Proza literatura piękna
260 str. 4 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Proza
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
260
Czas czytania
4 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-08-04260-1
Tagi:
literatura polska
Inne
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
180 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1398
81

Na półkach:

W każdym z moich przedstawień próbowałem opowiadać o szczęściu, bo opowiadanie o nieszczęściu wydawało mi się zbyt banalne i łatwe. W życiu szedłem, najczęściej, po linii najmniejszego oporu, co kompensowałem sobie na deskach sceny, porywając się wyłącznie na tematy najtrudniejsze, czyli – do dziś nie znajduję tematu trudniejszego – na szczęście. Tymi dwoma zdaniami można by najpełniej oddać istotę książki Ignacego Karpowicza, „Gesty”. Po pierwsze. Nie jest to bowiem z całą pewnością książka o szczęściu. Po drugie. Nie jest to jednak powieść o nieszczęściu. Zatem o czym jest ta książka?
Wydaje się, że ilu czytelników, tyle otrzymamy odpowiedzi na to pytanie. Po trzecie. Można tę powieść czytać jako historię o mechanizmach działania pamięci – co zapamiętujemy, dlaczego i w jaki sposób. Dowiemy się z niej, że nie wszystko, co pamiętamy, pamiętamy dlatego że było istotnym wydarzeniem w naszym życiu. Co więcej zdarzenie, które zapamiętaliśmy, może wyglądać i zapewne wygląda zupełnie inaczej z perspektywy osoby, z którą je dzieliliśmy. Jak więc było, kto ma rację, co naprawdę się wydarzyło? Książka Karpowicza stawia przed nami te pytania, nie udzielając jednocześnie odpowiedzi.
Po czwarte. Jest to także opowieść o trudnym relacjach z własną rodziną – matką, ojcem, bratem, ukochaną. Któż z nas sam tego nie doświadczał? Czasami ci sami ludzie, nasi najbliżsi, są tymi, których kochamy, ale jednocześnie wcale nie lubimy.
Po piąte. To historia o życiowych szansach i sposobie ich wykorzystania. Bo nawet świadome niewykorzystanie szansy, przekonuje nas Karpowicz, jest w pewien sposób jej wykorzystaniem. Bowiem każda decyzja ciąży na życiu, zmienia je, modyfikuje. Również niepodjęcie działania, pójście na łatwiznę, które preferuje bohater książki, jest sposobem modelowania swojego życia, brania za nie odpowiedzialności. Nawet, gdy decydujemy się nic nie zrobić, robimy „coś” ze swoim życiem. Śmierć psa także może być kamyczkiem, który uruchomi lawinę.
Po szóste. Jest to książka o gestach. Tych wykonanych, ale może przede wszystkim tych poniechanych. To książka o tym, jak trudno wykonać telefon. O tym, jak ważne jest, by czasem kogoś przytulić. O tym, że matka nigdy nie dzwoni bez powodu. Oraz o tym, że nie tylko filmy i książki, ale także życie bywa czasami kiczowate.
Po siódme i ostatnie. Książka Karpowicza nie jest dla wszystkich. Z całą pewnością nie jest dla tych czytelników, którzy nie lubią być zmuszani, by zatrzymać się i zastanowić się nad sobą. Już nie nad tym, jak „to jest zbudowane” i „co autor miał ma myśli, gdy to pisał”. „Gesty” zmuszają czytających do interakcji, by pochylając się nad tekstem, pochylili się nad sobą. Pytanie tylko, czy jesteśmy na to gotowi?

W każdym z moich przedstawień próbowałem opowiadać o szczęściu, bo opowiadanie o nieszczęściu wydawało mi się zbyt banalne i łatwe. W życiu szedłem, najczęściej, po linii najmniejszego oporu, co kompensowałem sobie na deskach sceny, porywając się wyłącznie na tematy najtrudniejsze, czyli – do dziś nie znajduję tematu trudniejszego – na szczęście. Tymi dwoma zdaniami można...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    949
  • Chcę przeczytać
    880
  • Posiadam
    236
  • Ulubione
    45
  • 2014
    16
  • Chcę w prezencie
    15
  • Literatura polska
    14
  • Teraz czytam
    14
  • 2018
    7
  • Literatura polska
    7

Cytaty

Więcej
Ignacy Karpowicz Gesty Zobacz więcej
Ignacy Karpowicz Gesty Zobacz więcej
Ignacy Karpowicz Gesty Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także