Dziecko Estery

Albatros
2003-03-10
2003-03-10
Grzegorz Kołodziejczyk

To moja druga przeczytana książka tej autorki. Mogę z czystym sumieniem polecać jej twórczość.
W "Dziecku Estery" dostałam dokładnie to, czego mogłabym oczekiwać po książce tego typu. Z jednej strony wątek fabularny, dobrze skonstruowany, a z drugiej historyczne tło, dające obraz rzeczywistości. Myślę, że to dobra pozycja dla tych, którzy nic nie wiedzą o powstawaniu państwa Izrael i wojnach toczących się w tym regionie. Tło historyczne jest na tyle dobrze zarysowane, że daje pewien obraz rzeczywistości. Historia wielowątkowa, dająca ogląd na wydarzenia z różnych perspektyw.
Prosty i jasny styl pisania autorki sprzyja pochłonięciu książki w krótkim czasie, mimo ciężkiego tematu.

„Dziecko Estery” Jean’y Sesson, w świetnym przełożeniu przez „naszego” zduńskowolanina Grzegorza Kołodziejczyka.
Książka, którą warto przeczytać, która głęboko zalegnie w pamięci!!
Akcja toczy się w Polsce, Francji, Palestynie, Libanie i Izraelu w okresie 1938-1983, problemy w niej opisane są niezwykle aktualne, przez co staje się jeszcze bardziej poruszająca!
Polecam!

Książka, którą warto przeczytać, która głęboko zalegnie w pamięci!!
Polecam!

Książkę warto przeczytać , ale nie zgadzam się z opinią , że wszyscy Polacy nienawidzili Żydów albo pomagali za pieniądze. Należy pamiętać , że były też takie postaci jak Irena Sendlerowa ...

Bardzo dobra książka,warta polecenia.Ale nie we wszystkim zgadzam się z autorką.Budzi mój sprzeciw problem antysemityzmu w Polsce.Owszem,antysemityzm był i jest nadal-ale nie wolno pisać,że wszyscy Polacy to antysemici.A to właśnie wmawia nam pani Sasson.Aby nie być gołosłowną oddaję głos autorce,wybrałam te fragmenty,które najbardziej mnie oburzyły._-Byli żydami w kraju,w którym nienawidzono Żydów. - Wielu Polaków było gotowych pomagać Żydom za odpowiednią cenę.-Polska to nadal straszne miejsce dla Żyda./a rzecz dzieje się w 1983 r./I jeszcze jedna sprawa,chodzi o holokaust,ale niech zabrzmi autorka:-Holokaust to dobra rzecz dla Żydów.Bez holokaustu nie byłoby dzisiaj ojczyzny dla Żydów.Z całą pewnością bez obozów zagłady i komór gazowych ulegli europejscy Żydzi nigdy nie odważyliby się silą utorować sobie drogę do Izraela.Holokaust zmusił ludzi /.../aby wychowali synów na wojowników.Tyle autorka.Czy znajdzie się ktoś, kogo takie przekonania pani Sasson bulwersują równie mocno jak mnie? Mnie autorka zmusza do następującego wniosku:Żydzi przeżyli holokaust,po to by stać się następcami nazistów.To dzięki Hitlerowi Żydzi mają dziś swoją ojczyznę.!!!

Młoda żydowska, inteligentna dziewczyna – Estera Gale wyjeżdża ze swoją zamożną rodziną do Paryża. Poznaje tam młodego Żyda, w którym się zakochuje. Chociaż na początku rodzice Estery są przeciwni temu małżeństwu to efekt jest taki, że małżeństwo zostaje zawarte. Jedyne o co prosi ojciec Estery to, by jej mąż przywiózł ją do rodzinnej Warszawy, gdy ta będzie się spodziewać dziecka. Gdy Estera zachodzi w ciąże, jej mąż Joseph zabiera ją do Polski. Okazuje się jednak, że wkrótce Hitler najedzie na Polskę. Przed wybuchem II Wojny Światowej Estera wydaje na świat córkę Miriam. Rozwój wydarzeń sprawia, że rodzina znajdzie się w warszawski getcie. Wydarzenia jednego dnia w tym okropnym, smutnym miejscu odcisną okropne piętno na życiu całej rodziny.

Historia ta przeplata się z historią młodego arabskiego chłopca. Demetrius bo tak mu na imię, wychowuje się w szczęśliwej arabskiej rodzinie. Odwieczny konflikt arabsko-żydowski zmusza jednak rodzinę do opuszczenia Palestyny. Rodzina decyduje się wyruszyć do Libanu, gdzie zamieszkuje w obozie dla uchodźców. Tam ich życie toczy się dalej. Demetrius czuje się szczęśliwy i bardzo kochany, jednak jego ojciec na łożu śmierci wyjawi mu pewną tajemnicę, która już na zawsze zmieni jego życie…

Trzecią historią jest historia niemieckiej dziewczyny Christinie. Ojciec Christinie pracował w Polsce jako SS. Christine będzie miała udział w życiu każdej z dwóch pozostałych rodzin. To za jej sprawą zostaną wyjawione pewne tajemnice, o których rodzina Gale nie może zapomnieć. To dzięki niej Demetrius nie podejmie złej decyzji w swoim życiu. I wreszcie za sprawą ojca Christine oraz jej samej dojdzie do spotkania byłego SS-mana z żydowską rodziną. Spotkanie to będzie miało bardzo duże znaczenie dla każdej z rodzin.

Książkę czyta się łatwo szybki i przyjemnie. Znajdziemy w niej kilka historycznych informacji , między innymi te o II wojnie światowej czy konflikcie żydowsko-arabskim. Spojrzymy na ten okrutny świat ze strony różnych rodzin, z których każda przeżywa to na swój własny sposób. Czasami zbyt dużo melodramatycznych wątków, czy aż nadto oczywistych rozwiązań. Mimo tego polecam na zimowy, długi wieczór.

Wystarczy, że powiem: warto.

Wystarczy, że powiem: warto.

Bardzo dobrze opisana historia zarówno powstania państwa Izraelskiego , jak i stosunki polaków do żydów przed II wojną światową.

Swietna ksiazka!!!!!Obok przygod bohaterow pojawia sie literatura faktu.

Swietna ksiazka!!!!!Obok przygod bohaterow pojawia sie literatura faktu.

Wspaniała książka , która doprowadza czytelnika do łez . Polecam z całego serca.

Piękna książka, polecam!! Jedyne co bardzo mnie uderzyło to to, jak autorka przedstawia stosunek Polaków do Żydów!!

• II wojna światowa
  • Obyczajowe