Żar

Okładka książki Żar
Sándor Márai Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Mała Proza literatura piękna
168 str. 2 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Mała Proza
Tytuł oryginału:
A gyertyak csonkig égnek
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
168
Czas czytania
2 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788307031620
Tłumacz:
Feliks Netz
Tagi:
literatura węgierska
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
470 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1079
632

Na półkach:

Sandor Marai obok Prousta i Jayce’a był moim największym literackim wyrzutem. Do dnia dzisiejszego ich twórczość była mi znana jedynie z recenzji i poleceń znajomych, ten etap w kontekście Węgra mam na szczęście za sobą. Aż niewiarygodne, że tak wartościowa książka w Polsce jest dostępna od stosunkowo niedawna, mimo że swoją światową premierę miała przecież w 1942 roku.
„Żar” to opowieść o spotkaniu dwóch przyjaciół, spotkaniu, które stanowić ma ostatni etap rozliczenia z przeszłością. Bohaterzy książki Marai’a przeżyli już siedemdziesiąte urodziny, a ostatnia ich bezpośrednia relacja miała miejsce dokładnie w tym miejscu i w takim samym otoczeniu ponad czterdzieści lat wcześniej. Przez wszystkie lata rozłąki, aktorzy dramatu Marai’a dręczeni byli wątpliwościami dotyczącymi przyczyny zdarzeń sprzed dziesięcioleci. I choć każdy z nich doskonale wiedział co się wydarzyło, rozumieli się bez słów, choć nawet odpowiedzi na nurtujące pytania rozmyły się w odmętach utraconego czasu, to spotkanie odbyć się musiało. Związek, jaki łączył niegdyś dwóch przyjaciół był na tyle głęboki, że w przekonaniu starego człowieka żaden inny związek międzyludzki nie mógł być głębszy, i dopóki nie dojdzie do ostatecznej konfrontacji ze znajomym (a może samym sobą?) obaj będą snuć się po ziemi jak zjawy. Jest to dość osobliwe spotkanie, niezwykle różne od naszych codziennych wizyt u znajomych, gdzie prym wiodą tematy pogody, wakacji, znajomych, piłki nożnej, strojów, promocji itd, spotkanie w którym istotne są retrospektywne rozmyślania generała, gdzie dialog ogranicza się do prostych sformułowań potwierdzających bądź przeczących. Żar to powieść wyjątkowo esencjonalna. Od emocji, od tytułowego żaru uczuć aż kipi, a warto dodać że paleta tych uczuć jest bardzo różnorodna: zawód, ból, samotność i zdrada mieszają się z miłością, przyjaźnią i pięknymi wspomnieniami. Atmosfera książki jest gęsta, mglista i duszna. Marai nie szafuje słowami na prawo i lewo, ogranicza się do tego co w takich okolicznościach należy powiedzieć. Nie szczędzi przy tym czytelnikowi pięknych zdań i myśli gotowych do wydrukowania i wywieszenia na swojej ścianie złotych aforyzmów. Magiczna atmosfera Cesarstwa Austriackiego rozlewa się po kartach powieści: cesarz, czerwone wina, polowania, świece tylko dodają kolorytu całej opowieści.
Marai posiadł dar przytaczania pozornie prostych historii w sposób zajmujący i skłaniający do autorefleksji. Utwierdził mnie on także w przekonaniu, że o życiu wiem tak naprawdę niewiele. Wreszcie udowodnił, że w 160 stronach tekstu można zawrzeć treści kluczowe dla naszego życia. „Żar” to obok książek Dostojewskiego, Llosy, Manna czy Hessego najlepsza rzecz jaką przyszło mi czytać.

Sandor Marai obok Prousta i Jayce’a był moim największym literackim wyrzutem. Do dnia dzisiejszego ich twórczość była mi znana jedynie z recenzji i poleceń znajomych, ten etap w kontekście Węgra mam na szczęście za sobą. Aż niewiarygodne, że tak wartościowa książka w Polsce jest dostępna od stosunkowo niedawna, mimo że swoją światową premierę miała przecież w 1942 roku.
...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 156
  • Przeczytane
    2 146
  • Posiadam
    357
  • Ulubione
    99
  • Literatura węgierska
    41
  • Teraz czytam
    33
  • 2019
    30
  • 2018
    25
  • 2021
    22
  • 2020
    19

Cytaty

Więcej
Sándor Márai Żar Zobacz więcej
Sándor Márai Żar Zobacz więcej
Sándor Márai Żar Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także