Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Salonowe życie

Seria: Seria Owocowa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Salonowe, życie

Początkowo nic albo bardzo niewiele łączy głównych bohaterów Salonowego życia, Dorotę, właścicielkę gabinetu kosmetycznego, Gabrielę, zakompleksioną matkę i żonę, oraz Leona, genialnego chemika i badacza perzu. Dorota ma młodość, przyjaciół i znajomych, ale tęskni za własną rodziną, Gabriela całkiem odwrotnie, natomiast Leon jest typowym pustelnikiem, tyle że teraźniejszym. Mają swoje plany i cele, ale żyją w miarę spokojnie, przynajmniej do czasu, gdy wynalazek Leona, oddany w ręce Doroty, narobi sporo zamieszania i zapoczątkuje serię wydarzeń rodem z horroru. Horror w salonie kosmetycznym? Czemu nie, jeżeli potraktowany z ciepłym humorem, niepozbawiony wnikliwej obserwacji nie tylko salonowych bywalców.

gwiazdka | 2015-02-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 18 lutego 2015

Rozczarowałam się tą powieścią. Czytałam bardziej z obowiązku niż z przyjemności, a po lekturze „Modliszki" pani Matuszkiewicz miałam oczekiwania na określonym poziomie. Niestety, historia po pierwsze niewiarygodna (szczególnie jeśli chodzi o kremy czy inne oliwki), po drugie jakoś mało sympatycznie przedstawiona, bohaterowie też nie wzbudzili większego uwielbienia, chociaż rozbiłam dużo żeby polubić Dorotę, do tego należy dodać drobne nieścisłości i całość wypada nienajlepiej. Oczywiście „Salonowe życie" da się czytać, ale poziom zostawił w moim odczuciu dużo do życzenia. Ostatnia wada to opowieść w zasadzie była o niczym, myślę, że gdyby pisarka skupiła się na jednej konkretnej bohaterce i jej historii książka bardzo by skorzystała.
Nie oceniam książek po wyglądzie, dlatego poza oceną chcę jeszcze skrytykować głupi obrazek na okładce, dla mnie beznadzieja.

książek: 2043
skarbka78 | 2013-12-07
Na półkach: Przeczytane, Polskie, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Świetnie napisana, z dużym humorem, ciekawa powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Tym razem akcja została usytuowana we Włocławku oraz w podwłocławskim Kowalu. Poznajemy młodą kosmetyczkę Dorotę, której życie zostaje wywrócone do góry nogami przez pewien wynalazek. Bardzo przyjemnie się czyta. Polecam.

filozof | 2017-07-05

Przyznam,że przeczytałem by przeczytać.Prawie nic mnie tam nie zaciekawiło.Zepsuta książka.

mclola20 | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

książka zaczyna się obiecująco, bohaterowie wydają się sympatyczni, tacy życiowi i swojscy. Zdziwiłam się też, że jak nigdy nie przeszkadza mi niewielka ilość dialogów a treść nie jest podzielona na rozdziały.
I co co się okazało? Że nie dociągnęłam jej do końca, chociaż tak bardzo się starałam, tak bardzo chciałam...
Jedno wielkie pomieszanie, nie wiem gdzie jedna opowieść się zaczynała a gdzie kończyła, powiązania bohaterów są tak zawiłe że trzy razy trzeba czytać zanim się pomyśli "aha, to o tego/tę chodzi". Poza tym jak się łączy sto gatunków w jednej książce to w końcu zgłupieć można. Jak coś jest kryminałem to niech nie będzie opowieścią fantastyczną o cudownych eliksirach. Nie polecam, są lepsze książki.

Rybana | 2017-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2017

,, Horror w salonie kosmetycznym? Czemu nie, jeżeli potraktowany z ciepłym humorem,,.
Przed przeczytaniem tej książki zaleca się nałożenie odżywczej maseczki na twarz, zapodanie sobie lampki ulubionego wina, lub filiżanki herbaty, albo jak kto woli kawy. Odprężmy się i poczujmy jak w salonie kosmetycznym. I czytając porozpieszczajmy się po kobiecemu.
"Salonowe życie", to taki trochę prześmiewczy obraz, nas kobiet, które gonią za młodością, jędrnością i pięknem ukrytym w kremach, maseczkach, balsamach. Obraz kobiet, które od kosmetyczek oczekują cudów.

A co się stanie, gdy taki cud nastąpi? gdy eliksir młodości zostanie wynaleziony? gdy zwiędła buzia nagle zaczyna tryskać młodością, witalnością? gdy lat na twarzy ubyło i ze zwiędniętej kury domowej, stajesz się kobietą godną pożądania, ale... dzieci cię nie poznają, mąż nie chce wpuścić do domu, pieniędzy z banku nie pobierzesz, bo dowód osobisty nie jest zgodny z twoim wyglądem i wiekiem wskazanym w dokumencie. Gdy nagle to o czym...

Kachusek | 2013-04-09
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Świetnie napisana, z przymróżeniem oka ale i o sprawach ważnych czyli młodości i miłości :)

MoniS | 2017-03-01
Przeczytana: 01 marca 2017

Tym razem mimo że pierwszą połowę książki wręcz pochłonęłam i czytało mi się bardzo dobrze to już druga mnie czasami nużyła. Miejscami zabawna,ogólnie mało prawdopodobna historia. Nadaje się na oderwanie od rzeczywistości i reset po ciężkim dniu :)

lacerta | 2013-03-31
Przeczytana: 31 marca 2013

Spodziewałam się mile spędzonych chwil z książką, a tutaj takie rozczarowanie. Zbyt dużo opisów, mało dialogów, ogólnie akcja wlekła się niemiłosiernie, nic kompletnie się nie działo. Postaci wiele, ale tylko jedna zapadła mi w pamięć, chociaż nawet nie potrafię podać jej imienia. Zupełnie nie mogłam się skupić na treści, więc w końcu dałam sobie spokój i książkę odłożyłam niedokończoną.
Tym razem chyba potrzebowałam szybkiej i żywej, akcji. Jednak w tej książce nie mogłam jej znaleźć. Być może pewnego leniwego dni do niej wrócę, bo w pewnym sensie ciągle wracam do niej myślami.

| 2013-06-03
Przeczytana: 30 maja 2013

Książka z tych lekkich i przyjemnych "czytadełek". Wesoła, szybko się czyta, ale chyba tak samo szybko się o niej zapomni. Nie żałuję poświęconego jej czasu. Gabriela przypomina mi trochę Lodę z "Modliszki".
Zwykłe, puste wręcz życie kosmetyczki zmienia się nie do poznania.
Główni bohaterowie (Dorota, Gabriela i Leon) różnią się na pierwszy rzut oka od siebie wszystkim. Co ich połączy? Skąd weźmie się w saloniku urody wątek iście kryminalny? Tego dowiecie się czytając.

Macie chwilę na relaks? Ta książka jest dla Was!

Ania

Iliana | 2014-09-08

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Moja miłość do słowa pisanego po polsku trwa nieustannie. Od początku mojej przygody z książką wiedziałam, że polska literatura jest tym kierunkiem, w którym pójdę z wielką chęcią i zainteresowaniem. Mówiłam o tym wielokrotnie i powtórzę milion razy, albo i więcej.

Z twórczością Ireny Matuszkiewicz spotkałam się pierwszy raz. Zainteresowanie powieścią Pani Ireny wzrastało regularnie z każdym czytanym wersem. Autorka znakomicie połączyła ze sobą dwa rodzaje gatunków. Komedię z tragedią. Nie brakuje tu świetnie poprowadzonych dialogów, dowcipnie opowiedzianych sytuacji, czy zdarzeń. Klatki fabuły następują po sobie, jak w profesjonalnie wyreżyserowanym filmie.
Dlaczego śmiałam nazwać tę powieść również tragedią? Brakuje typowych wątków dla kryminału. Nikt tu nikogo nie zabił, a sytuacja głównej bohaterki podobna jest bardziej do tragicznej farsy.
Ale po kolei.

Główna bohaterka Dorota, to z zawodu i zamiłowania kosmetyczka. Do jej salonu przychodzą kobiety z różnych sfer. Utarło...