Romans na receptę

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Inne wydania

Mimo iż ma już 50 lat, nie jest całkiem poważna. Ma w nosie konwenanse. Robi wszystko, aby w życiu nie narzekać. I nie żałować. O niej właśnie opowiada przebojowa powieść Moniki Szwai. Eulalia jest dojrzałą kobietą ze zmarszczkami. Pracuje jako reporterka telewizyjna. Kocha góry i... GOPR-owców. W malowniczej scenerii Karkonoszy właśnie kręci najnowszy film. Ma zajmującą pracę, dom (a...

Ma zajmującą pracę, dom (a właściwie pół bliźniaka), niezły samochód, dwoje udanych dzieci, przyjaciół. To właściwie wszystko poza jednym – stałym mężczyzną. A że nawet dzisiejsza kobieta wyzwolona nie zawsze, mimo wszystko, radzi sobie bez stałego związku i przyjemności z nim związanych, Eulalia zaczyna bystrzej spoglądać na otaczających ją panów... „Romans na receptę” to doskonała propozycja dla zmęczonych życiem kobiet, które już dawno przestały wierzyć w odmianę losu. Książka wniesie do ich życia trochę radości i nadziei, a być może nauczy je, że nie należy podchodzić do świata nazbyt poważnie.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2009

źródło okładki: www.proszynski.pl

Marlena | 2013-10-06
Przeczytana: 02 kwietnia 2013

Eulalia jest 48-o letnią kobietą ("Kobieta w wieku czterdziestu ośmiu lat to już raczej nie kwiatek, tylko jabłuszko, i to dość przejrzałe. Albo gruszeczka ulęgałka"). Ma "kryzys średniego wieku", na który znajomy lekarz doradza... romans. Ona jednak nie ma ochoty na żaden romans. Jest zapracowaną dziennikarką z dwójką dorosłych i bardzo inteligentnych dzieci, którą mąż zostawił dla innej ("– Po Arturku pocieszyłam się sto lat temu! – Co mówisz! I jak mu na imię? – Święty spokój!"). Jedzie w Karkonosze zrealizować reportaż o górach. Tam poznaje wielu ciekawych ludzi. Między innymi "Gbura" ("Kamienie na drodze tłuc byłoby łatwiej, niż rozmawiać z tym człowiekiem!"). W domu dzieci opuszczają dom wyjeżdżają na studia. Eulalia czuje się opuszczona, ale dostaje od losu w zamian nowego sąsiada ("– A może byś się, mama, udała na wstępne rozpoznanie? (…) Wiesz, na zasadzie: jestem sąsiadką, przyszłam spytać, czy czegoś nie trzeba, a w ogóle nazywam się Manowska Eulalia, a państwo tu...

PijanaPoMalinach | 2013-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Główną bohaterką jest Eulalia – kobieta po pięćdziesiątce, reporterka telewizyjna. Prywatnie matka dorosłych już bliźniaków posiadająca swój mały domek, samochód i rodzinkę, która dba o to by nie zabrakło jej wrażeń. Był jeszcze mąż, który jednak pewnego dnia poszedł sobie w długą… Pewnego dnia nieco podłamana kobieta prosząc o radę znajomego psychologa otrzymuje zalecenie przeżycia romansu… Ku swojemu własnemu zdumieniu niebawem zakochuje się…
Sięgając po „Romans na receptę” przygotowałam się na coś w najlepszym razie w marę zjadliwego i przeciętnego. Tymczasem lektura okazała się być bardzo przyjemna. Po pierwsze dlatego, że napisana jest w sposób niezwykle humorystyczny. Duża dawka śmiechu gwarantowana. Szwaja posiada niezwykle lekkie pióro i jest niewątpliwie pomysłowa. Perypetie głównej bohaterki i jej rodzinki zostają najpierw zmyślnie i porządnie poplątane, a potem są stopniowo rozplątywane. Ponadto Szwaja w niesamowity sposób przedstawiła w „Romansie…” typowo kobiecy sposób...

Monika Szwaja pisze lekkie, życiowe historie o życiu i miłości, bardzo mi się podobała babka księżna oraz Eulalia, która jest reporterką telewizyjną, kocha góry ...pisze reportaż o Pięknych Karkonoszach. Wyjeżdża w góry tam spotykają ją niespodzianki, przygody niezwykłe.
Przyjemna,fajna literatura dla relaksu przy niej się zrelaksowałam.
Zabawna, urocza książka!!!
Polecam!!!!

marysienkap | 2015-03-13
Na półkach: Audiobook, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 12 marca 2015

Książka o tym, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu, i o tym że na miłość nigdy nie jest za późno. Zabawna, ciepła, trochę przewidywalna, ale mimo to polecam wszystkim paniom :)

Przeczytana: 20 lipca 2013

Ta historia bardzo przypadła mi do gustu. Zwykła codzienność porzuconej kobiety, niezwykle czynnej i ambitnej zawodowo. Jednak los postawił na jej drodze kamień milowy, w postaci człowieka "Gbura". Jak przystało na prawdziwy romans z odrobiną humoru, powierzchowność okazuje się bardzo nie rzeczywista, a zbiegi okoliczności, pchają kobietę wprost w ramiona człowieka, który najpierw ją irytuje, a potem fascynuje.
Polecam

ForeverYoung | 2014-08-19
Przeczytana: 24 marca 2014

To pierwsza książka Moniki Szwaji którą miałam okazję poznać. Co mogę o niej powiedzieć?
Wbrew tytułowi, który zniechęcał mnie do jej przeczytania nie jest to typowa powieść o miłości. Przede wszystkim śledzimy perypetie niezależnej i przebojowej reporterki telewizyjnej Eulalii.
Książka ta dzięki sporej dawce optymizmu oraz błyskotliwego humoru świetnie sprawdzi się na tzw. "gorsze dni". Niestety, jak dla mnie, okazała się zbyt przewidywalna i nieco banalna.

Irena | 2010-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2010

W czasie smutnych dni - najlepiej sięgnąć po Panią Szwaję, my kobiety naprawdę lubimy wszystko przemyśliwać, analizować, a ona rewelacyjnie potrafi to opisać. Czy kobieta wchodząca w menopauzę może się zakochać? czy pierwsze zmarszczki, wyprowadzka dzieci - to powody do depresji? TAK NIE NIE - wtedy po prostu należy dostać od znajomego lekarza receptę - z zaleceniem na przeżycie romansu...

Przepiękne Karkonosze, wspaniali ludzie i przeokropna rodzinka brata i ... nic więcej nie powiem sami przeczytajcie.

keys | 2012-12-19

Spora dawka humoru i optymizmu na pochmurne dni.

Gabriela | 2014-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Po paru ambitnych i paru nietrafionych lekturach miałam ochotę na coś właśnie tak przyjemnego jak Romans na receptę. Przysiadłam, przeczytałam w dwa wieczory.
Obudziła się we mnie prawdziwa kobieta, która mówi: "Uwielbiam tę książkę!". Było schematycznie, było romansowo, ale było cudownie odprężająco. No i góry, które uwielbiam w ogólności. A w szczególności przepiękne opisy Karkonoszy, które darzę ogromną sympatią i sentymentem.
Idealna na wakacje i na poprawę humoru. Siódemeczka :)

eMka_Bezunia | 2015-11-22

Przeczytane!!! Super, super!!!
Bardzo mi się spodobała historia Eulalii.
Pani z telewizji, dojrzała kobitka ( przeżywająca chyba kryzys wieku średniego… ), samotna matka, której to pociechy właśnie opuszczają rodzinny dom – wiecie… studia ( nawiasem mówiąc dobrze wychowała te swoje bliźniaki ). Kocha góry i wędrówki po nich.
W pięknej scenerii Karkonoszy kręci film przyrodniczy opisujący piękno tychże gór. Poznaje tam fantastycznych ludzi – GOPR-owców... i nie tylko. No i jak wskazuje tytuł... BĘDZIE ROMANS. Ale zanim do niego dojdzie panią Eulalię spotka jeszcze wiele wrażeń, które zatrzęsą jej poukładanym życiem.
Polecam, to lekka i zabawna książeczka.

Kocham góry tak jak bohaterka, ale Karkonoszy jeszcze nie miałam okazji odwiedzić... lecz nic straconego

Monika Szwaja nie żyje

Dziś w wieku 66 lat odeszła znana pisarka, Monika Szwaja. Autorka takich książek jak „Jestem nudziarą”, „Zapiski stanu poważnego” czy „Romans na receptę”. Niemalże dwa lata temu, przy okazji premiery książki „Anioł w kapeluszu” przeprowadziliśmy, wspólnie z Wami, wywiad z pisarką. Dziś go przypominamy.

Monika Szwaja odpowie na Wasze pytania!

W związku z wydaniem nowej powieści „Anioł w kapeluszu” Monika Szwaja udzieli wywiadu użytkownikom lubimyczytać.pl. Do 14 listopada czekamy na propozycje Waszych pytań, najciekawsze z nich nagrodzimy książkami.