Widmokrąg

Seria: ...archipelagi...
Wydawnictwo: W.A.B.
opowiadania, Kuczok

Po Gnoju, a przed Pleśnią planowanym domknięciem dylogii piekła rodzinnego, Wojciech Kuczok wraca do krótkich form, a także do ulubionego tematu: ludzkiej seksualności. Widmokrąg to zmagania miłosne opowiadane i przeżywane na tak różne sposoby, jak różnią się ich bohaterowie: samotna staruszka nad grobem męża, młody biznesmen odkrywający swój homoerotyzm czy chłopiec zakochany w góralce. Realistyczne historie niepostrzeżenie przeobrażają się w opowieści niesamowite zaświaty biorą pod rękę świat rzeczywisty. Duchy i niedźwiedziołaki są w zbiorze Kuczoka bytami uprawnionymi na równi ze zwykłymi ludźmi. Powiada się, że człowiek pochłonięty kochaniem traci kontakt z rzeczywistością Widmokrąg pokazuje, co się dzieje, kiedy to rzeczywistość traci kontakt z człowiekiem. Każde delirium amoroso jest tu osobnym studium psychologicznym, ale i językowym. Jak w swoich pierwszych tomach, autor stawia na polifoniczność prozy. Groteska i pastisz przeplatają się z tekstami pełnymi liryzmu i melancholii.

Gosia | 2018-01-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Nie przepadam za opowiadaniami. Te jednak są wyjątkowe, a to głównie za sprawą pięknego języka. Zawsze cenię sobie u pisarzy (czasem też u tłumaczy) tę zdolność oczarowania czytelnika swoim połączeniem słów. Niby to ten sam język polski, którym wszyscy powinni umieć się posługiwać, jednak niektórzy potrafią wydobyć z niego jakąś wartość dodaną, która powoduje, że czytający się wzrusza, rozmarza, dziwi, zachwyca, docenia wrażliwość i esencjonalność pisarza.
I takie właśnie są opowiadania Wojciecha Kuczoka.
Świetny i dojrzały pisarz.

zuszka | 2018-02-08

Na 170 stronach niewielkiej książki (duży druk) zmieścił Wojciech Kuczok 5 opowiadań. Objętościowo więc niewielkie, ale emocjonalnie to duży kaliber. Autor opowiada o miłości. O wielkiej miłości. O miłości, która rani, obezwładnia, wystawia na ciężkie próby, a czasem doprowadza do obłędu. Opowiadania zaskakują tematyką (różne rodzaje miłości), a zakończenia ich są nieprzewidywalne.
Książka która mnie bardzo, bardzo poruszyła.....

Tania | 2014-05-25
Przeczytana: 22 lutego 2010

Dużo tu gorzkiej rzeczywistości. Interesujące postaci i w większości nieprzewidywalne zakończenia powodują, że dobrze się czyta. Wszystko w nieprzegadanym stylu.

Kevorkian | 2014-07-05
Na półkach: Przeczytane, 2014, Obyczajowe
Przeczytana: 05 lipca 2014

Czuję się lekko wprowadzona w błąd przez opis książki - opowiadania miały dotyczyć ludzkiej seksualności, podczas gdy chyba bardziej pasowałaby miłość. Tak po prostu. Wprawdzie pierwsze dwa - "Żebry Adama" (świetny strumień świadomości) i "Cielęce tańce" (poprawne, nic poza tym) skupiają się na seksie, ale już kolejne, tytułowy "Widmokrąg", bodaj najlepsze opowiadanie ze zbioru, tyczy się raczej miłości niż erotyki w sensie stricte. A następne, "Królowa żalu" wręcz samotności. Świetne studium schyłku życia 78-letniej Reginy, śliczne zakończenie, chociaż takie "niekuczokowskie". Ostatnie, "Doktor Haust" (co za tytuł!) też tyczy się samotności, straty, bólu.

Ogółem mamy 3 wspaniałe opowiadania, jedno dobre i jedno poprawne plus za każdym razem świetny warsztat literacki Kuczoka, u którego słowa niemalże grają symfonię na kartkach powieści. Polecam.

Ania | 2014-09-07
Przeczytana: 07 września 2014

Motywem przewodnim opowiadań jest miłość.
Miłości, która determinuje całe życie oraz postawę wobec otoczenia.
Kuczok ma niesamowitą zdolność operowania słowem. Niezwykle trafnie i z wielką prostotą opowiada o rzeczywistości.
Do mnie to przemawia.

aklime | 2011-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2011

Książka napisana tuż po osławionym i nagrodzonym NIKE "Gnoju" to miła odmiana po ciężkim klimacie panującym w większości utworów Kuczoka. "Widmokrąg" jest idealny na podróż pociągiem. Ten zbiór pięciu opowiadań, przeplatanych interludiami czyta się szybko i z zainteresowaniem. Opowiadania pozornie nie łączą się ze sobą, a jednak elementem je scalającym jest miłość.

Autor pokazuje te uczucie z różnych punktów widzenia - od biznesmena, odkrywającego swe homoseksualne skłonności, poprzez młodego chłopaka, który dopiero poznaje smak pierwszej w życiu kobiety, aż do złamanego życiem psychologa, który po stracie wszystkiego, co kochał, pogrąża się w alkoholizmie. Jednak największym majstersztykiem są dwa centralne opowiadania: "Widmokrąg" oraz "Królowa żalu". Pierwsze jest swego rodzaju hymnem o miłości, natomiast drugie to poruszająca historia osamotnionej staruszki, daremnie poszukującej grobu męża.
Całość dopełniają krótkie, dwu - trzy-stronicowe interludia, każde o innym rodzaju...

atramentovva | 2015-03-27
Przeczytana: 24 marca 2015

Wojciech Kuczok w sposób niezwykle delikatny, bez rozpisywania się na niebywałą wręcz ilość stron potrafi czytelnika wciągnąć, oczarować. Mnie osobiście rozmarzył, zabarwił ścieżki wyobraźni oraz czule zajął się moimi emocjami. Przy niektórych akapitach dosłownie siedziałam ze zdziwieniem wymalowanym na twarzy, że jak to? Że tak? No nie wierzę, przecież... przecież... I już po tym "przecież" tak naprawdę nie wiem, co dalej. Książka ta zawiera w sobie życiowe sytuacje, historie piękne, wrażliwe. Warta polecenia i przeczytania.

Dariusz Karbowiak | 2014-11-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 listopada 2014

„Widnokrąg” jak każdy zbiór opowiadań jest trudny do oceny. Na zbiór składają się opowiadania o miłości, ale raczej utraconej miłości. Miłości odległej znajdującej się gdzieś na krańcach widnokręgu wspomnień. Na mnie największe wrażenie zrobiło opowiadanie „Królowa żalu”. Nie będę zdradzał fabuły, aby nie stworzyć spojlera .
Kuczok zajął się tematem gasnącej miłości, która jest obecnie demonizowana. Każdy chce ją przeżyć uczucie tak żarliwe wzorując się na miłości Dantego do Beatrycze, lub całej masy przykładów z okresu Romantyzmu. Nie mniej jednak, jak każde uczucie kiedyś gaśnie i co wtedy? Następuje rozpad związku lub małżeństwa. Każdy po śmierci miłości wychodzi pokiereszowany, jedni bardziej inni mniej. Kiedy rozpoczyna się przedzerwanie (skoro istnieje przedwiośnie i przedzimie to dlaczego nie może istnieć przedzerwanie?) następuje właśnie to co napisał autor „Oto więc, kiedy To Jedno Życie, które ukochaliśmy, na zawsze gaśnie, kiedy staje się całe nieodwołalnie zamkniętą...

Avalarte | 2017-01-31
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Dawno nie czytałam tak dobrych opowiadań. Opis tematyki tej niewielkich rozmiarów książki może wprowadzać w błąd, bo nie o seksualności jest w niej mowa, a o różnych rodzajach miłości. Niektóre z opowiadań są piękne, inne zaskakujące, smutne, zabawne, czy intrygujące. To co je łączy, to fakt że wszystkie odznaczają się niebywałym kunsztem literackim.

Warto przeczytać! Polecam.

MonikaOrłowska | 2014-03-08
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 08 marca 2014

No i to jest Kuczok, którego lubię. Wybebeszanie ludzkiej psychiki, branie pod lupę codziennej zwyczajności tylko po to, by pod koniec historii pokazać czytelnikowi paranormalną figę. A do tego te pyszne zabawy słowem. Szkoda, że objętość książki nikła.