Wenecka intryga

Tłumaczenie: Daria Kuczyńska-Szymala
Cykl: Cotton Malone (tom 3) | Seria: Kremowa
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Venetian Betrayal

Na gruzach ZSRR powstaje nowe państwo. Byłe radzieckie republiki tworzą Federację Środkowoazjatycką, której przewodzi premier Irina zowastina, przebiegła despotka, wielbicielka krwawego sportu i historii starożytnej Grecji. Federacji wspieranej przez ...Ligę Wenecką, tajemnicze i potężne stowarzyszenie, udaje się zgromadzić zatrważający arsenał broni biologicznej. zowastina w każdej chwili może zdecydować o zdziesiątkowaniu ludności innego kraju, lecz powstrzymuje ją brak antidotum, które zapewniłoby jej bezpieczeństwo.Tajemnicy tej cudownej leczniczej mikstury strzeże starożytna zagadka. Jej rozwiązanie ukryte jest wraz ze zmumifikowanymi szczątkami Aleksandra Wielkiego. Poszukiwania utrudni jej jednak Cotton Malone, były agent amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, a obecnie antykwariusz. By rozwiązać zagadkę nie zawaha się wyruszyć w podróż na wybrzeże Danii, do zabytkowej Wenecji, a nawet w odludne góry Pamiru w Azji Środkowej. zdaje sobie bowiem sprawę, że odkrycie tajemnicy może przynieść milionom ludzi zagładę lub ratunek, w zależności od tego, kto pierwszy odnajdzie zaginiony grób Aleksandra Wielkiego.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

książek: 1901
Gosia | 2015-07-05
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 05 lipca 2015

Steve Berry wpisuje się w pewien trend powieści, których akcja dzieje się we współczesności, ale dotyczy wyjaśniania zagadek z odległej przeszłości. Zazwyczaj są to tajemnice z top listy: templariusze, bursztynowa komnata, Romanowowie itp.
Tym razem autor na warsztat wziął tajemnicę zaginionego grobowca Aleksandra Wielkiego. Osadzenie akcji w teraźniejszości jest również dość ciekawe - fikcyjna federacja sześciu byłych republik ZSRR, broń biologiczna i walka z AIDS oraz poszukiwania lekarstwa na tę chorobę.
Wydaje mi się, że warsztat pisarza z książki na książkę jest coraz lepszy (jest to już czwarta przeczytana jego książka, więc mam pewne porównanie).
Czytając ją ani przez chwilę się nie nudziłam. Akcja pędzi naprzód, intryga jest ciekawa, fikcja nie odstręcza, a historyczne ciekawostki zachęcają do poszerzenia swoich wiadomości.
Świetne połączenie historii i fikcji.
Na szczęście jeszcze kilka powieści autora czeka na przeczytanie.

gwiazdka | 2016-04-16
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Skończyłam trzeci tom serii z Cottonem Malone i czuję się rozczarowana. Na razie to najsłabsza część, mam nadzieję, że nie będzie to na zasadzie, iż każda kolejna jest słabsza od poprzedniej. Wenecka intryga ma w sobie dużo akcji i wszelkiego mordobicia połączonego ze strzelaniem, ale brakuje jej jakiejś głębszej treści. Wątek historyczny jest, ale bardzo słaby, całości brakuje finezji i wyrachowania, a postaci zrobiły się już całkiem papierowo płaskie. Owszem, nadal się dobrze czyta, ale w głowie nie pozostaje za wiele.

Irina Zowastina- premier Federacji Środkowoazjatyckiej postanawia zdobyć władzę nad światem poprzez użycie broni biologicznej w tym przypadku prowadzi badania nad chorobami odzwierzęcymi.
Dzięki jej planom zyska ona realną władzę w całej Azji.
Jedyne co ją powstrzymuje to fakt, że nie znalazła jeszcze odpowiedniej odtrutki i sama naraziłaby się na niebezpieczeństwo śmierci.
Poszukuje więc legendarnej mikstury, którą przed 23 stuleciami Aleksander Macedoński podał swojemu kochankowi Hefajstionowi, gdy ten zapadł ma dziwną chorobę.
Jest przekonana o jej skuteczności, zresztą jest ona także zafascynowana historią życia i podbojów Aleksandra, uważa się nawet za jego następcę.
W jej plan wyizolowania chorób pochodzących od zwierząt zamieszany jest również Enrico Vincenti obecny przewodniczący Ligii Weneckiej, on wie jednak więcej niż przypuszcza Zowastina ale wiedzę tę trzyma w ukryciu a niewielu ludzi dopuszcza do tego aby mogli poznać zagadkę nieśmiertelności...

Ponad 500 stron...

Joanna | 2012-12-16
Przeczytana: 20 listopada 2012

Perfekcyjne odniesienie czasów współczesnych z realnym zagrożeniem wojny biologicznej, nękającymi świat nieuleczalnymi chorobami jak HIV, czy AIDS do historycznych zagadek starożytnego Babilonu z czasów panowania Aleksandra Macedońskiego /323 R. P.N.E./.
Książkę czytałam długo, odkładając kilkakrotnie ze względu na objętość oraz bardzo szybkie zwroty akcji. Zainteresowały mnie w powieści również ciekawostki historyczne jak grecki ogień stosowany przez bizantyjskich cesarzy w bitwach morskich, a którego skład chemiczny do dziś pozostaje tajemnicą. Interesujący jest wątek buzkaszi – starożytnej, bardzo brutalnej gry, w której lubowała się Zowastina zachowując jej pierwotne stroje, reguły . Niegdyś rozgrywana wyłącznie przez mężczyzn na stepie. Grywał w nią również Czyngis – chan.
Unikatowe monety ze słoniem kryjące tajemnicę dla współczesnych, wybite po śmierci Aleksandra Wielkiego, zbierane przez premier Zowastinę od prywatnych kolekcjonerów . Dwa tysiące trzysta lat temu, gdy...

BagatElka | 2014-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Pan Berry rozkręca się i pisze znacznie lepiej niż w poprzednich tomach.
W dodatku zamieścił drobną aluzję , w której wspomina Sigmę czyli organizację występującą w książkach Jamesa Rollinsa i za to ma u mnie ogromnego plusa.

Jestem zaskoczona i to w pozytywny sposób aż się nie mogę doczekać kolejnej porcji przygód Cottona Malone.

Cirya | 2016-05-31
Przeczytana: 31 maja 2016

podobało mi się...
kanwą powieści jest osoba Aleksandra Wielkiego, tajemnica jego śmierci i miejsca pochówku... bardzo ciekawy wątek, zręcznie przeplecione fakty historyczne z fikcją literacką, akcja niczym w najlepszym Bondzie, czytało się przyjemnie :)

eva40 | 2013-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2013

Całkiem dobra lektura na nudne wieczory. Akcja dość sprawnie opisana a temat również interesujący. Czyli warto sięgnąć choćby dla poznania twórczości Berrego. Zapewne jeszcze sięgnę po kolejne pozycje tego autora.

Omega30 | 2014-03-19
Przeczytana: luty 2014

Pewna Pani Premier, coś ala Putin w spódnicy,ubzdurała sobie że jest
"Bogiem" na ziemi i każdy kraj który jej się spodoba,będzie należał
do niej. Do tego jednak potrzebuje pewnego specyfiku,który odnalazł
Aleksander Wielki. Dzięki temu specyfikowi, który leczy wszystkie
choroby, zawładnie światem. Nie będę opowiadał więcej,bo każdy musi
mieć zabawę czytając powieść,a zabawa jest przednia!Berry stał się
jednym z moich ulubionych autorów powieści iście przygodowo sensacyjnych. W każdej z powieści,także i tutaj,niezwykle zręcznie
miesza historie z fikcją,dzięki czemu można dowiedzieć się bardzo
wiele o dorobku świata.Zawsze na końcu książki autor podaje co było
prawdą a co jego dodatkiem. Jeżyk książki lekki,dialogi i logika
zdarzeń nie wymuszona,to mogło wydarzyć się na prawdę,nic nie ma z
naiwności.Intryga świetnie wciąga,te książki czyta się w trzy dni!
Na szczęście to nie koniec,przede mną kolejne powieści tego autora.
Polecam jako dobrą rozrywkę i przygodę z historią.

noir_ange | 2014-05-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 maja 2014

Pożyczając "Wenecką Intrygę" od znajomego podejrzewałam, że natknę się na kolejną pozycję z serii "czytadeł". Na szczęście ta pozycja rozmija się z takim uproszczeniem.
Autor zaopatrzył tę pozycję w szereg wątków, które zręcznie splata. Przez całą książkę czytelnik dowiaduje się o kolejnych aspektach dziejącej się akcji, dzięki czemu połyka się kolejne rozdziały.

Ciekawa koncepcja historyczna i co dla mnie znaczące, autor na końcu książki podaje ile z koncepcji zawartych w książce jest podpartych źródłami historycznymi.

ursi | 2013-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Czytając tę książkę myślałam, ile wyobraźni trzeba użyć, aby stworzyć takie dzieło. Najbardziej nieprawdopodobną utopią wydaje się być Federacja Środkowoazjatycka z Iriną Zowastiną na czele. Jej fascynujący życiorys pasuje do tego jak ulał. Na szczęście w notatce "Od autora" pisarz wyjaśnia na końcu i oddziela fikcję od prawdy.
Od czasu "Kodu Leonarda da Vinci" książek w podobnym stylu powstało niemało. Ta jest jedną z nich. Odkrywanie niewyjaśnionych tajemnic z czasów zamierzchłej historii starożytnej z okresu panowania Aleksandra Wielkiego w połączeniu ze współczesnością, daje mieszankę wybuchową lub może ogień grecki. Ta barwna powieść sprawia, że może zainteresować każdego czytelnika, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie.