Wenecka intryga

Okładka książki Wenecka intryga Steve Berry
Okładka książki Wenecka intryga
Steve Berry Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Cotton Malone (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Cotton Malone (tom 3)
The Venetian Betrayal
Sonia Draga
2016-10-26
2007-01-01
Daria Kuczyńska-Szymala
były agnet literatura amerykańska powieści Rosja polityka Grecja Aleksander Wielki grób Azja Wenecja antykwariusz

Jak zawsze przy okazji Berryego wiedza po przeczytaniu jest większa. A w książce lubię nie tylko rozrywkę ale i pożyteczną wiedzę

Rozrywkowa opowieść na przyzwoitym poziomie. Jeśli ktoś lubi sensacyjne historie z antycznym wątkiem w tle, to "Wenecka intryga" powinna się spodobać.

Lekka i przyjemna lektura. Na pewno nie jest to ambitna powieść, ale do czytania podczas urlopu będzie w sam raz.
Steve Berry pisze w taki sposób, że ciężko odłożyć książkę i chcemy sięgać po kolejny rozdział. Fani gatunku na pewno nie będą zawiedzeni.

Według mnie najsłabsza książka z cyklu. Nie wciąga ani watek historyczny, ani współczesny. Drętwe i nużące.
Ale... takie wpisujące sie w klimat czasów pandemii i wojny.

Ale... takie wpisujące sie w klimat czasów pandemii i wojny.

Wybuchowa mieszanka historii , sensacji i fantastyki naukowej . Cotton Malone w kolejnej odsłonie swoich przygód . Tym razem motywem wiodącym jest Aleksander Macedoński . Jak zwykle u Berrego dużo akcji , napięcia i przygody . Mocna relaksacyjna pozycja na weekend .

Główną zaletą książki jest nie tylko tocząca się w zawrotnym tempie akcja, ale pomysłowe połączenie sensacji z historią, literaturą i nauką. Czytając ma się wrażenie, że powieść jest gotowym scenariuszem do filmu. Mamy tu i sceny trzymające w napięciu, a także interesujące opisy na przykład weneckich zabytków. Czytelnika czeka dobra zabawa.

agrożenie biologiczne.
Wirusy. Bakterie.
Aleksander Wielki.
Ludzie z manią rządzenia światem.
No cóż.
Po 1.5 roku pandemii wszystko można interpretować inaczej.

Steve Berry po prostu umie opowiadać historie.
Ogromny plus to, że na końcu książki odpowiedź.
Co jest prawdą historyczną, a co podciągniętą fikcją.
Polecam.

agrożenie biologiczne.
Wirusy. Bakterie.
Aleksander Wielki.
Ludzie z manią rządzenia światem.
No cóż.
Po 1.5 roku pandemii wszystko można interpretować inaczej.

Steve Berry po prostu umie opowiadać historie.
Ogromny plus to, że na końcu książki odpowiedź.
Co jest prawdą historyczną, a co podciągniętą...

Czytając książki Berry’ego z cyklu Cotton Malone „udało” mi się jakoś ominąć trzecią cześć przygód jednego z moich ulubionych bohaterów. Nadrabiam zaległość.
Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę, ostatnio na topie, zagrożenie bronią biologiczną;
- zawsze mnie intrygujące fakty z niesamowitego mimo, że krótkiego życia Aleksandra Wielkiego;
- ciekawe przedstawienie zagadki Ptolemeusza;
- skytale jako sposób szyfrowania wiadomości w starożytnej Grecji;
- pokazanie, że ludzie mający władzę nie cofną się przed niczym, żeby ją jak najdłużej utrzymać;
- dynamiczna akcja pełna zwrotów, wiele potyczek i utarczek;
- oryginalna mieszanka fikcji i faktów historycznych;
- dobry pomysł na fikcyjną federację sześciu państw postradzieckich;
- pacjentów się leczy jak najdłużej, a nie wylecza;
- poruszenie kilku problemów współczesnego świata (AIDS, eksperymenty z bakteriami i wirusami, zagrożenia klimatyczne);
- ciekawe opisy Wenecji, Kopenhagi, gór Pamiru;
- podanie na końcu książki co jest faktem, a co fikcją literacką.
Minusy:
- trochę brakowało głębszego przekazu;
- zakończenie zdecydowanie przesłodzone.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę, ostatnio na topie, zagrożenie bronią biologiczną;
- ciekawe przedstawienie zagadki...

Po krótkiej przerwie wróciłam do serii o Cottonie Malone. Przewidywałam, że kolejny tom nie ucieknie od utartych schematów - historia pomieszana z fikcją, egzotyczne wędrówki, sporo morderstw i eksplozji, a na koniec odkrycia na miarę wieków. Nie myliłam się. Antykwariusz z Kopenhagi, a wcześniej agent amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, podobnie jak poprzednio, niejako wbrew sobie, zostaje uwikłany w kolejną starożytną zagadkę. Tym razem ma ona jednak bardzo poważne powiązania ze światem wielkiej polityki.

Steve Berry w każdym tomie bazuje na nierozwiązanych do końca i niewyjaśnionych w całości historycznych wydarzeniach, które obrosły wielowiekowymi legendami, a tysiące badaczy i poszukiwaczy na przestrzeni wieków walczyło bezskutecznie o splendor ich odkrywców. "Wenecka intryga", wbrew tytułowi, skupia się na zagadce dotyczącej lokalizacji grobu Aleksandra Wielkiego. Po dodaniu do tego mnóstwa atrakcyjnej fikcji i powiązaniu z połowicznie fikcyjną sytuacją geopolityczną wyszedł niezły, choć przyznaję, mało realny, miszmasz.

I tak za autorem wędrujemy przez uliczki i katedry Wenecji, przyglądając się tajemniczej Lidze Weneckiej, by potem zacumować na dłużej w Republice Środkowoazjatyckiej. Kraj, jakiego próżno szukać dziś na mapie, ma być połączeniem byłych republik radzieckich m.in. Kazachstanu, Kirgistanu czy Turkmenistanu. Tak, to tereny, które niegdyś zdobywał słynny Macedończyk, a obecna premier tego kraju pozostaje jego wielką admiratorką. Chociaż rozkochana w kulturze i tradycji starożytnej Grecji, owładnięta obsesją dorównania w czynach Aleksandrowi, jest bezwzględnym tyranem, zwalczającym opozycję skrytobójczym mordami i planującym podbój Iranu, Pakistanu i Indii z użyciem broni biologicznej!

Dostajemy mieszankę wybuchową będącą połączeniem starożytnej historii o życiu i podbojach Aleksandra, wiedzy medycznej na temat wirusów, a nawet niezłe studium władzy autorytarnej. Przy tym wartką akcję, ciekawie opisane miejsca i krajobrazy, bohaterskie wyczyny agentów.

Gdyby usunąć z tego 1/4 treści - byłoby genialnie. Niestety po czterystu stronach czytania następuje lekkie przesycenie i liczymy strony do końca.
Dlatego, chociaż jak na miłośnika historii i sensacji przystało, zamierzam czytać serię dalej, to, moim zdaniem, jeden tom na miesiąc, będzie wystarczający.
Fanom starożytności i agenta Bonda polecam gorąco.

99/2021

99/2021