Syndrom starszej siostry

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Nie jestem już dzieckiem i nie muszę ci się spowiadać z każdego kroku! Dwa tygodnie nie dzwoniłama Przecież żyję! A jakby coś mi się stało, to dowiedziałbyś się pierwsza, jako matka denatki! Prawdaa! No... chyba, że nie byłoby ciała! Mam przestaća Ty przestań! Dzwonię, kiedy chcę! Te telefony nie mogą być wymuszane! Nic ci się nie stanie, jak nie pogadamy sobie parę dni! zresztą, o czym z tobą gadać! Ciągle narzekasz! Taka jest Karolina. Pyskata jest po matce, niezależna również. Dzwoni, kiedy ma ochotę, czyli najczęściej wtedy, gdy kończy się jej gotówka. Czyli coraz rzadziej. Ale czy zaraz musiała pozować do jakichś męskich czasopisma Pokazywać biust obcym facetom, zamiast iść na studiaa Ból głowy to najmniejszy z problemów jej mamy... fragment.

awiola | 2011-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2011

„Prawie każdy ma jakiegoś „trupa” w szafie, czyli tajemnicę, o której nie za bardzo chciałby wypowiadać się publicznie. Czasem jest to niezdrowy nałóg albo wstydliwa choroba, odmienne preferencje seksualne czy kłamstwa na temat swojego wykształcenia”.

Z powyższym cytatem zgadzam się w stu procentach. I nie jest tu tylko mowa o tzw. celebrytach ale o każdym zwykłym człowieku.

Książka Malwiny Chojnackiej to spisana w formie pamiętnika historia Zuzanny – redaktorki pisma brukowego. Bohaterka nie znosi swojej pracy, mimo odniesionego sukcesu zawodowego i dobrej sytuacji finansowej. Na co dzień kreuje swoją osobę na twardą i dużo wymagającą szefową, a tak naprawdę jest bardzo wrażliwą kobietą, która odczuwa samotność. Po pracy wraca do pustego mieszkania. Mimo tego, że posiada dorosłą córkę i utrzymuje poprawne relacje z byłym mężem, nie jest osobą do końca szczęśliwą. Zuzanna nieoczekiwanie napotyka na swojej drodze mężczyznę ze skomplikowanym życiorysem oraz dawnego przyjaciela, w...

Monika | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Zuzanna, główna bohaterka, to złożona postać. W pracy jest bezwzględną szefową, prywatnie matką rozpieszczonej młodej kobiety, troskliwą przyjaciółką oraz "konfesjonałem" dla byłego męża, kolegi ze studiów i jego żony Kasi. Jej młodsza siostra wiedzie uporządkowane życie i to ona zachowuje się, jakby była tą starszą i mądrzejszą. Splot wydarzeń powoduje, że Zuzanna przewartościowuje swoje życie.

Kim jest Zuzanna? Mam wrażenie, że z tą postacią może utożsamiać się wiele starszych sióstr. Tak naprawdę bycie tą starszą sprawiło, że stała się taką, a nie inną osobą. To ona opiekowała się Zosią, pomagała jej w zadaniach domowych. Od niej wymagano więcej i to ona musiała ustępować młodszej siostrze. To wszystko sprawiło, że dorosła Zuzanna wymagała od siebie dużo, co przełożyło się na ogromny sukces w pracy. Swoją córkę chciała wychować beztrosko, co spowodowało, że Karolina wyrosła na egoistyczną pannę.

"Syndrom starszej siostry" to lektura niezbyt wysokich lotów. Jeden wieczór...

Karolcia | 2014-04-10
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Książkę pani Malwiny Chojnackiej wybrałam po zapoznaniu się z opinią na portalu Lubimy czytać...i w sumie nie żałuję. Choć z początku główna bohaterka - Zuzanna niezwykle mnie drażniła, jako osoba w pewien sposób dwulicowa (w pracy kobieta demon, a w domu nieporadna dziewczynka), postanowiłam poznać w pełni jej losy. I w sumie było warto! Zmagania Zuzanny z problemami miłosnymi dwóch bliskich jej mężczyzn, poczynania ciężarnej "gwiazdy" i perypetie pozostałych bohaterów sprawiły, że dotarłam do ostatniej strony zadowolona, że zdecydowałam się na lekturę.

magdalena | 2016-09-25
Przeczytana: 25 września 2016

książka na jedno popołudnie. Zuzanna jest kobietą lekko po 50, rozwódka,z dorosłą córką i dobrą pracą. Ma też bardzo praktyczną siostrę, paru mężczyzn dookoła i masę problemów na głowie.
Taka lekka,nienachalna, trochę poprawia nastrój. Czyta się dość miło i szybko,ale raczej nie zostaje na dłużej w głowie.

Pietruszka | 2014-12-13

Historia zabawna, może lekko wyidealizowana, ale czasem miło przeczytać książkę z happy endem.
Główna bohaterka jest ratunkiem i powiernicą dla wszystkich, którzy jej potrzebują. Czasem nawet aż za bardzo angażuje się w życie bliskich. Ciągle martwi się o dorosłą córkę, która w przeciwieństwie do matki, nie ma zbyt wielu powodów do zmartwień, a ze wszystko (nawet swoją ciążę) potrafi wykorzystać, by zrobić karierę piosenkarki.
Jak to zwykle bywa w romantycznych opowieściach pojawia się "ten dobry", który czeka i "ten zły", który kusi wspomnieniami z przeszłości.

Książka napisana lekkim i przystępnym językiem, co sprawia, że lekko i łatwo się ją czyta.

Lenka | 2011-03-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011
Przeczytana: 17 marca 2011

Niby lekka łatwa i przyjemna, ale szczerze to nudna trochę, niby lekko się czytało, ale ta książka nic wartościowego nie przekazuje...opisana historia banalna , ale plus za lekkość stylu...

Zuzanna | 2013-12-04
Przeczytana: 02 grudnia 2013

"Syndrom starszej siostry" to według mnie starsza krewna "Pokolenie Ikea". Pokazany jest w niej świat oczami kobiety po pięćdziesiątce, ponadto aktualności z życia przeciętych Kowalskich. Bohaterka jest niczym Matka Teresa, martwi się i opiekuje każdym kto się akurat pojawi w jej życiu. Tak więc mamy tu córkę celebrytkę, koleżankę z rakiem, kolegę, który zdradza żonę po czym sam jest przez nią zdradzony i wiele, wiele innych barwnych postaci. Pozycja lekka i przyjemna.

Gabi145 | 2013-08-28
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Początek był ciężki, ponieważ strasznie irytowała mnie córka głównej bohaterki. Myślałam, że nie dam rady doczytać do końca. Dałam radę i mogę powiedzieć, że im dalej tym lepiej. Nie jest to literatura bardzo wybitna, ale mamy kilka ciekawych postaci, poruszonych parę życiowych spraw i sytuacji, nad którymi warto pomyśleć.

safiko | 2010-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2010

Z pozoru lekka, a jednak dotyka spraw poważniejszych. Czytałam z przyjemnością i trudno było się oderwać.

adorable | 2011-06-30
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011
Przeczytana: 30 czerwca 2011

Dziwi mnie aż tak niska ocena książki. Oczywiście, zdecydowanie nie jest to literatura najwyższych lotów, aczkolwiek nie jest również najgorsza. Pokazuje co w życiu jest najważniejsze.. uświadamia, iż świetnie płatna praca, zagraniczne wycieczki, dobry samochód czy wspaniałe mieszkanie nie zagwarantuje szczęścia. Możemy mieć mnóstwo pieniędzy na koncie, ale nie kupimy za to tego co najważniejsze, czyli zdrowia, miłości, przyjaźni.