Woal

2011-12-21
2011-12-21
978-83-7799-649-2
Eliza Borg
romans literatura dla kobiet miłość uczucia

Co się kryje pod woalem?

Najciekawsze fragmenty książki to te , które opowiadają o uprawie przypraw, przygotowywaniu napojów i codziennym życiu w XVII-wiecznych Indiach. Wątek rzekomej miłości głównych bohaterów taki jakiś wysilony, nieciekawy i mało przekonujący. Bardziej interesowały mnie losy licznie pojawiających się bohaterów drugoplanowych, a zwłaszcza historia psa Pandżo.

Cudowna historia. Wspaniały klimat. Czyta się szybko i przyjemnie.

Cudowna historia. Wspaniały klimat. Czyta się szybko i przyjemnie.

Historia miłosna Portugalczyka I pięknej Hinduski o zjawiskowo zielonych oczach. Dona Amba dodatkowo ukrywa własną tożsamość. Czy taka para ma szansę zaznać szczescia? W tle piekny opis Goa w czasach kolonizacji przez Portugalię. Początek handlu korzeniami i przyprawami. Rozwoj kościoła i działalność inkwizycji. A także opis panującej cholery. Niejedna noc zarwana, ale książka tego warta. Polecam

Wspaniała! Przepięknie napisana historia osadzona w indiach za czasów kolonii portugalskiej. Intrygująca postać głównej bohaterki, tajemnica, namiętność, przyjaźń, miłość, zaufanie, nienawiść, zło. Wszystkie te emocje i uczucia przeplatają się w książce tworząc niesamowicie wzruszającą i piękną, niebanalną historię. Zdecydowanie jedna z moich ulubionych książek.

"Woal" przenosi w czasie i miejscu. Zabiera nas w podróż po XVII wiecznych Indiach. Fabuła rozgrywa się w miasteczku Goa - w portugalskiej kolonii. W tle Świętej Inkwizycji rozgrywa się wątek obyczajowy, miłosny dotyczący pewnej dwójki bohaterów.

Głównym bohaterem jest Miguel Ribeiro Cruz, który przypłynął do Goa z Libony. Poznajemy Indie wraz z nim. I wraz z nim się w nich zakochujemy, chociaż zauważamy też wady tego państwa.

Miguel jest bohaterem, którego od razu polubiłam. To pewny siebie młody człowiek, który ma marzenia i potrafi dążyć do ich realizowania. Jest sprytny, mądry i przystojny. Ujął mnie swoją postawą, swoim jestestwem.

W powieści pojawia się również pewna dama, która stanowi równie ważną rolę jak nasz bohater. Dama ta jest tajemnicza młodą kobietą. Pewną sekretów. Silną, a równocześnie zalęknioną. Żyjącą teraźniejszością, lecz i pamiętającą o przeszłości.

Bardzo podobały mi się rozdziały, w których autorka przenosi czytelników jeszcze odleglejszą przeszłość. Łatwo idzie się domyślić, dlaczego poznajemy dzieje z pozoru nieznanych nam bohaterów, lecz to nie odbiera przyjemności z odkrywania przeszłości i łączenia jej z teraźniejszością.

Indie z 1963 roku były niezwykłe. Pewne przesądów, wiary w bóstwa i podziałów. Były egzotyczne i piękne. Niebezpieczne, lecz zachwycające. Z niezwykłą kuchnią. Zamknięte na świat, a równocześnie na niego otwarte.

Powieść czytałam długo. Choć historia mnie wciągnęła, świat wydał mi się niezwykły i warty pobyty, to czas przeznaczony na tą książkę był dłuższy niż czas, który średnio przeznaczam na książki o podobnej ilości stron. Jednak książka mnie nie nudziła. Raczej z uwagą śledziłam poczynania bohaterów. Ba, odczuwałam ich emocje i w niektórych momentach zdarzyło mi się zapłakać - szczególnie podczas jednej, bardzo (dla mnie) smutnej sceny. Nie potrafiłam zatrzymać wtedy łez, a i teraz jak sobie ją przypominam, to jest mi po prostu smutno. Ale jest też wiele fragmentów, które wywołują uśmiech na twarzy.

W powieści możemy się przyjrzeć kobietom. To, jak są postrzegane przez mężczyzn, ile mają praw, co mogą, czego nie mogą. Na jakie życie są przeważnie skazane.

Książka jest słodko-gorzka. Losy bohaterów raz są dobre, raz złe... jak w życiu. Chociaż nie do końca, bo życie bohaterów jest o wiele (wiele) cięższe od życia zwykłego Kowalskiego. Choć z pozoru wydaje się usłane różami.

Chcąc, nie chcąc, muszę to powiedzieć. Książka jest przewidywalna. Zakończenie nie jest zaskakujące. Ale czy każda książka musi zaskakiwać? Mnie ta pozycja ujęła za przedstawienie Indii, które były niezwykłe. Te Indie potrafiły zaczarować, choć widać w nich było biedę. Te Indie warto poznać.

Historia również była piękna. I niezwykle romantyczna... chyba ze względu na tą romantyczność pojawia się na mojej twarzy uśmiech. Cóż, lubię delikatny romantyzm, miłość rozbudzającą się, a w tle mnóstwo tajemnic do odkrycia.

Książkę tą oczywiście polecam. Przede wszystkim osobom takim jak moja mama, która lubią powieści o kobietach, które łatwego życia nie mają. I o miłości, która może pojawić się nieoczekiwanie w każdym sercu.

Jak znaleźć przepis na dobrą powieść inspirowaną historią? W jaki sposób zaciekawić czytelnika bohaterami? Jak zapętlić akcję, by ciągle czymś zaskakiwać?
Uważam, że na te pytania można znaleźć odpowiedź, czytając uważnie "Woal" Any Veloso. Autorka umiejętnie połączyła niezwykłych bohaterów z odpowiednią czasoprzestrzenią, dodając do tego fabularne smaczki w postaci intryg, a nawet lekko zahaczając o wątki kryminalne.
Akcja powieści rozgrywa się w XVII-wiecznych Indiach w portugalskiej kolonii Goa, która kipi mieszanką europejskich zwyczajów i hinduskiej tradycji. Czytelnik zostaje wciągnięty w samo serce konfliktu pomiędzy tym, co stare, a tym co nowe i narzucone, ale o tym troszkę dalej.
Główni bohaterowie pochodzą z dwóch różnych światów. Portugalczyk Miguel i Hinduska dona Amba.
On, początkowo lekkoduch, kochający zabawę, dobre wino i piękne kobiety. Młodszy syn, który szukał sposobu na swoje życie, ponieważ zgodnie ze zwyczajem to starszy brat dziedziczył wszystko. Trafiając na Goa, zderzył się ze stereotypami i nowym światem, który zaskakiwał i fascynował co krok. Kolejne przygody ujawniły jego niezwykły umysł ścisły, co wiązało się z zapamiętywaniem bez najmniejszego problemu całych rzędów liczb. Młodzieniec na naszych oczach dojrzewał, stawał się coraz bardziej odpowiedzialny i stateczny. Odkrył czar prawdziwej przyjaźni i miłości, przy czym warto zwrócić szczególną uwagę na więź łączącą Miguela i Pańdzia. Pies niejeden raz uratował mu życie, udowadniając, że zwierzęta są rozumne, lojalne i pełne uczuć, gotowe nawet poświęcić własne życie w obronie najbliższych.
A kim była dona Amba? Hinduską pochodzącą z wyższej kasty, zakrywającą swą twarz tytułowym woalem. Czemu się za nim skrywała? Czy miał ją przed czymś chronić? Czy popełniła jakąś zbrodnię, a może sama była ofiarą uciekającą przed katem? Kobieta wyniosła, znająca swoją wartość, lecz nieoszczędzana przez życie, które co rusz podkładało jej kłody pod nogi od wczesnego dzieciństwa. Wraz ze swą opiekunką Najaną przewędrowały spory kawałek Indii w poszukiwaniu domu i szczęścia, a kobieta bez bliskiego mężczyzny jej towarzyszącego w podróży wcale nie miała łatwo. Historia ich życia była splotem przeznaczenia. Amba w Goa stworzyła swój mały rajski zakątek, przygarniając do niego zagubione dusze, broniąc je przed ulicą i zagrożeniami na niej czyhającymi. Czytelnikowi obraz może zacząć się tu zamydlać. Jak to? Z jednej strony mamy osobę bogatą i zarozumiałą, rzadko publicznie podróżującą poza lektyką, a z drugiej - o gołębim sercu, darującą pomoc potrzebującym i samą skrzywdzoną przez los. Która osobowość była maską, a która prawdziwą twarzą Amby? Amba... a może to tylko jedno z jej wcieleń? Jak naprawdę nazywała się ta niezwykła kobieta o silnym charakterze, walcząca o przetrwanie w patriarchalnym świecie portugalskiej kolonii?
Miguel i dona Amba, dwie tak różne osobowości, tak różne kultury, a jednak nie pozostali sobie obojętni. Wzajemnie się fascynowali, skłaniali do pracy nad charakterem oraz zmianą światopoglądu wobec korzeni własnej kultury. Los skrzyżował ich drogi, pokazując, że tak odmienne nacje mogą się szanować i egzystować przyjaźnie bez wywyższania którejkolwiek ze stron.
Na uwagę czytelnika zasługują również inne postacie jak: Isabel de Matos - niedoszła narzeczona Miguela o silnej osobowości i z dużym poczuciem niezależności; Maria Nunes - delikatna, nieśmiała o ogromnym sercu, troskliwa wobec najuboższych, dzielnie wypełniająca swe chrześcijańskie powołanie; senhor Furtado - Hindus pracujący w firmie ojca Miguela, szczery, oddany, lojalny, gotowy do pomocy, sprytny (co udowadnia na ostatnich stronach powieści); Najana - wspomniana już niania Amby; Makarand i Cristosomo - służący głównych bohaterów, a w pewnym sensie ich przyjaciele, którzy niejeden raz okazali swą przydatność i ratowali im skórę.
Autorka powieści "Woal" odmalowała niezwykle barwnie świat kolonialny, gdzie łączyły się hinduskie i portugalskie wpływy. Przez tą mieszankę powstała zupełnie nowa jakość. Jeśli Europejczyk raz już zasmakował w Indiach, nie mógł już ich wyrzucić z serca. Fascynacja dawną kulturą i wierzeniami, mimo głęboko zakorzenionej wiary katolickiej, podziw dla architektury i pomysłowości Hindusów. Narrator książki wiedzie nas przez kraj ludzi biednych i bogatych, ukazując zarówno nędzę najniższych kast, jak i dwór pełen zbytków maharadży. Poznajemy mentalność kastową społeczeństwa, gdzie każdy został powołany do wykonywania określonej czynności, np. służący machający wachlarzem nie zniżyłby się do sprzątania domu pana, a szlachetnie urodzony nie podałby ręki niedotykalnemu, który odpowiada za zmarłych. Innym ciekawym spostrzeżeniem autorki było zwrócenie uwagi na problem inkwizycji. Mimo prób nawrócenia, często przemocą, mieszkańcy Goa pozostali wierni swym korzeniom, a katolicyzm pozostał maską wierzchnią dla świętego spokoju i akceptacji ze strony kolonizatorów. Świadczą o tym m.in. imiona własne i oficjalnie stosowane, składanie ofiar bogom, ich ukryte posążki w domach, modlenie się do nich w sytuacjach kryzysowych, tradycyjne obchodzenie święta diwali czy holi oraz ślubów z nieodłącznym czerwonym sari panny młodej i tatuażami z henny. W powieści przedstawicielem inkwizycji został Frei Murtinho, który pracując w imię boże, dobierał sobie szpicli spod ciemnej gwiazdy (jak Carlos). Szukano byle pretekstu, by odbierać majątki zamożnym Hindusom, mordowano tych, którzy wydali się nawet lekko podejrzani o wyznawanie pogaństwa czy szerzenie herezji. Nie istniało coś takiego jak niezawisły sąd. Jedyną szansą uratowania się było przekupstwo, a i to nie zawsze przynosiło odpowiednie rezultaty. Hańbienie młodych dziewcząt, znęcanie się nad dziećmi, szukanie pretekstu, by zniszczyć hinduizm bez względu na okoliczności. Księży takich jak Murtinho nie brakowało. Prawdziwych kapłanów z powołania było tylu co kot napłakał. Instytucja, która powinna szerzyć miłość, tolerancję i szacunek wobec bliźniego, przynosiła ze sobą obłudę, strach i przemoc. Taki obraz działalności inkwizycji to nie tylko Indie, ale i Europa, obydwie Ameryki etc.
"Woal" to powieść napisana prostym językiem, cechującym się żywą plastyką barw i dynamizmem. Występują tu opisy przyrody i lokalnego życia, ale oszczędne w formie (nie trzeba się obawiać powtórki z "Nad Niemnem", chociaż dla mnie osobiście to była zaleta, a nie wada). Czytelnik ma okazję przenieść się w czasoprzestrzeni i stać się biernym obserwatorem wydarzeń. Czasem miało się ochotę krzyczeć i ostrzec bohaterów przed niebezpieczeństwem, innym - śmiać się lub płakać wraz z nimi.
Ana Veloso podarowała światu powieść, która wzrusza i wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Nie da się przejść obok niej obojętnie. Jedne postacie się kocha, inne nienawidzi. Miłość, przyjaźń, intrygi, tajemnice, walka dobra ze złem - to na pewno da się tu odnaleźć w ciekawym połączeniu.
Czy czegoś tej książce brakuje? Moim zdaniem opisu bliższych relacji między członkami rodziny Miguela, o których są ledwie wzmianki i tak naprawdę trzeba czytać między wierszami (zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę jego brata i żonę Beatriz, którzy będą mieli swój mały wątek w książce, a co lepiej pomogłoby czytelnikowi zorientować się w sytuacji). Podobnie wygląda sytuacja z doną Ambą. Czemu jej ojciec został zamordowany, dlaczego odesłał swoje dzieci do brata? Nie domyślał się pułapki? Warto byłoby zwrócić też większą uwagę na Najanę i jej oddanie dla Amby. Skąd w tej kobiecie tyle sił i samozaparcia? A poza tym prosiłabym o więcej Indii w Indiach, ale wiadomo, że nie to było zamysłem autorki (mi i tak zawsze tego będzie mało ;) ).
Książkę "Woal" polecam zakochanym w Indiach, ich kulturze, fanom romansów na tle historycznych wydarzeń, poszukiwaczom sensu życia i wartości więzi międzyludzkich, każdemu kto szuka wzruszenia i lektury dającej do myślenia. Naprawdę warto po nią sięgnąć.

Jest to historia miłości młodego Portugalczyka do Hinduski ze Świętą Inkwizycją w tle. Miguel został wysłany do portugalskiej kolonii w Indiach. Po tym przybyciu tam spotyka Donę Ambę,Nikt nie widział nigdy jej twarz zawsze była przesłonięta woalem, jedni ludzie twierdzą, że jest kobiety twarz oszpecona, a drudzy to, że jest piękna każdego doprowadzi do zguby.
Zaintrygowany, bardzo zainteresowany Miguel pragnie dowiedzieć się co kryję za swoją twarzą.

Czuć Indie, potrawy indyjskie gdzie inna religia, kultura indyjska. Lubię takie książki poczytać, a ta mnie zaciekawiła, wciągnęła błyskawicznie.
Wspaniale napisana powieść, czytałam z zapartym tchem. Porywająca, super i wciągająca książka świetnej autorki Any Veloso.

Książka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Spodziewałam się przewidywalnego romansu, natomiast otrzymałam ciekawą i wciągającą powieść.

Niesamowicie wciągająca historia pięknej miłości. Ciężko się oderwać !
Polecam

Niesamowicie wciągająca historia pięknej miłości. Ciężko się oderwać !
Polecam

Ci,którzy w miarę regularnie śledzą mojego bloga,zapewne wiedzą, że twórczość Any Veloso jest mi doskonale znana. Nie dziwi zatem fakt, iż postanowiłam sięgnąć po kolejną jej powieść. Tym razem udało mi się, w dość promocyjnej cenie (12,99zl) zakupić "Woal". Czy i tym razem autorka sprostała moim wymaganiom? No właśnie...

Dwudziestokilkuletni Miguel,inteligentny i przystojny Portugalczyk,wywodzący się z bogatej,kupieckiej rodziny postanawia zmienić swoje dotychczasowe życie i wyruszyć w podróż marzeń. Pod pretekstem pracy u ojca handlowca wypływa on,na jednym ze statków do Indii. Ten tajemniczy i egzotyczny kraj już od pierwszych dni pobytu staje się ulubionym miejscem na Ziemi. Nieoczekiwanie, prży okazji codziennych zakupów poznaje piękną,tajemniczą don Ambę, której twarz skrywa woal. Miguel z miejsca się w niej zakochuje i pragnie być z nią na zawsze.
Los jednak ułożył mu nieco inny plan na życie...

Ana Veloso (rocznik 1964) to niemiecka dziennikarka i autorka wielu bestsellerowychorób książek. Jej debiut literacki to "Zapach kwiatów kawy", który sprzedał się w milionowych nakładach na całym świecie. W 2011 roku premierę miała szósta powieść autorki, pt."Woal".

Przyznam szczerze, że dwie wcześniej przeczytane przeze mnie książki autorki tj. "Zapach kwiatów kawy" i "Pod gwiazdami Rio" zrobiły na mnie ogromne wrażenie, więc do lektury tejże powieści przysiadłam z dość oczywistymi wymogami.
Niestety już od pierwszych stron historia Miguela nie zaciekawiła mnie wcale.

Zabrakło mi przede wszystkim świetnego stylu,na bardzo wysokim poziomie,który zaobserwowałam przy okazji wspomnianych wcześniej lektur. Niestety tym razem styl autorki był dość toporny,niektóre zdania napisane po prostu bez sensu,bez żadnego ładu i składu. To jasne,że winę ponosić może nasz polski tłumacz, ale czy aż tak? Nie sądzę. Historia dwójki bohaterów, tj.Miguela i don Amby to naprawdę świetna historia i gdyby tylko nadać jej nieco innych barw, a przede wszystkim zmienić ten potoczny,niedbały język, to mogłaby się ona stać jedną z najpiękniejszych historii miłosnych.

Kolejnym złem tej książki są sami bohaterowie. Pomimo tego, iż spora część powieści to ich przemyślenia i wspomnienia z przeszłości, dzięki którym można ich nieco bliżej poznać, postacie te są nijakie. Brak im takiego typowego polotu,czegoś co sprawi,że od ich słów, myśli i życia nie sposób się będzie oderwać. Wszelkie trudne i ważne decyzje są podejmowane przez nich ot,tak sobie, co jest niesamowicie trudne do zrozumienia, bowiem chyba nie tak to wygląda w prawdziwym życiu, prawda? Może i nie jest to odpychające, jednakże z pewnością fakt ten powoduje niemałe znużenie.

Następna ważna sprawa to sam wątek powieści. Miało być romantycznie,pięknie i miło. Miała to być fascynująca opowieść o miłości dwojga osób z dwóch zupełnie różnych światów. A co dostajemy tak naprawdę? Nudną,ponad pięciuset stronicową opowieść bez żadnych wartości. Niestety. Romantyzmu i miłości jest jak na lekarstwo. Można w niej znaleźć więcej opisów zabaw psa Miguela i pseudo śmiesznych dialogów pomiędzy bohaterami, niżeli czegoś, co tak naprawdę miało być ważne. Romantyczka ze mnie żadna, jednakże skoro miała być miłość, to chciałabym ją zobaczyć. No cóż, szkoda,bo zapowiadało się naprawdę fajnie.

Jedyną pozytywną rzeczą tej książki jest fakt, iż autorka dość dużo uwagi poświęciła niewolnictwu i za to należą jej się brawa. Udało jej się wręcz wzorowo przedstawić wszelkie problemy niewolników, jak również ich zwyczajne, codzienne życie za co ogromny plus,jednakże w połączeniu z wątkiem miłosnym głównych bohaterów daje to słaby efekt. Bo i na czym się skupić? Na miłości, czy na niewolnictwie?

Pozwolę sobie jeszcze dodać słów kilka na temat samej okładki. Tym razem jest ona naprawdę trafiona i oddająca realną treść książki, co mnie niezmiernie cieszy. Smuci mnie jednak fakt, iż większość książek o Muzułmankach jest wydawana właśnie w takiej formie, kobiety w burce, która ma zasłonięte niemalże całe ciało. Ta książka nie ma nic wspólnego z tą religią, jednakże czy na pierwszy rzut oka nie kojarzy się ona właśnie z nią? No właśnie...

Reasumując - wszyscy ci,którzy szukają wartościowych pozycji, zmuszeni są odpuścić sobie tę książkę. Polecam ją fanom powieści obyczajowych, "przegadanych" przez 2/3 treści.

Dwudziestokilkuletni Miguel,inteligentny i...

• Indie