Lwy wyzwolone

Wydawnictwo: Rosner i Wspólnicy
83-89217-25-2
biografia, literatura, faktu
historyczna

Lwy wyzwolone to dalszy ciąg głośnej autobiograficznej książki Lwy mojego podwórka , wyróżnionej Nagrodą Varsavianistyczną im. Karola Malcużyńskiego, przyznaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Nagrodą Literacką im. Władysława Reymonta za książkę roku 2000, ufundowaną przez Związek Rzemiosła Polskiego, dyplomem honorowym Towarzystwa Miłośników Historii, wreszcie nominacją do Nagrody im. Józefa Mackiewicza. W Lwach mojego podwórka Autor pokazał powszedni dzień okupacji widziany oczami dziecka, w Lwach wyzwolonych z podobną siłą portretuje początki Polski Ludowej. Niektórzy sąsiedzi z warszawskiego Żoliborza robią zawrotną karierę, inni są prześladowani. Poznajemy losy rodziców matki aktorki i ojca, który, nim został znanym pisarzem Igorem Newerlym, budował Instytut Produkcji przy Dworcu Gdańskim.

Koronczarka | 2016-06-03
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Tak sobie zaczęłam od środka, bo akurat te "Lwy..." pierwsze mi wpadły do ręki. Na pierwsze "Lwy mojego podwórka" i trzecie "Lwy STS-u" nabrałam ochoty. To książki autobiograficzne i cenne dla ciekawych przeszłości. Syn znanego pisarza i sam niezły literat opowiada o pierwszych latach powojennej Warszawy (i innych miejsc, do których na krótko trafił). Ponieważ pochodzi z rodziny mocno związanej z kulturą, więc przez karty książki przewijają się pisarze, aktorzy, działacze oświatowi tamtych lat. Widzimy, jak odżywa Warszawa, jak powstają pierwsze sklepy, kawiarnie, teatry, kina, jak krzepnie niechciana władza, jak ku zaskoczeniu przyzwoitych ludzi popełnia rzeczy, które w głowie się nie mieszczą.

allison | 2015-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Z wielką przyjemnością wysłuchałam drugiej części wspomnień autora, który tym razem skupił się na powojennych latach, zwłaszcza na czasach licealnych i studenckich.
Lektura ta towarzyszyła mi przez kilka tygodni i była prawdziwą ucztą duchową.

Podobnie jak w pierwszym tomie, tak i tu spotykamy wielu znanych ludzi świata literatury i sztuki. Wśród szkolnych kolegów Jarosława był m.in. ceniony aktor Zbigniew Zapasiewicz, któremu pisarz poświęcił sporo miejsca.
Dowcipnie i porywająco autor pisze o swoich pierwszych próbach literackich, o czytelniczych i teatralnych pasjach, spotkaniach z pisarzami, o pedagogicznych autorytetach, wśród których był m.in. prof. Zdzisław Libera, ojciec pisarza Antoniego Libery.

"Lwy wyzwolone" przenoszą czytelnika w nostalgiczny świat pierwszych wielkich przyjaźni, miłości, młodzieńczych ideałów i dojrzewania do samodzielności. Jednocześnie pokazują absurdy powojennej Polski i jej ciemne strony - inwigilację, donosy, represje.

Całość napisana jest...

Anna | 2010-05-11
Przeczytana: 11 maja 2010

Świetna książka. Dobra narracja i znakomicie przedstawiony obraz opisywanych czasów i niezapomnianych postaci dziś gwiazd lub legend polskiego świata kultury i nie tylko. Dodatkowo fajna historia autora, który dorastając odkrywa siebie i mechanizmy rządzące światem, w otoczeniu kochającej rodziny i przyjaciół. Polecam

lentasa | 2016-05-15

Skończyłem tą sagę na tej książce.
Raczej w najbliższym czasie nie sięgnę po ostatnią pozycję - Lwy z STS-u

mariola | 2016-10-02