83-89217-64-3
sts, biografia, literatura, faktu
literatura faktu
Anna

Autobiograficzna saga autora. Opowieść rozpoczyna się w 1952 roku opisem narastających tendencji liberalnych w życiu publicznym i ich pacyfikowania po Październiku 1956. Portretuje swoich przyjaciół, współtwórców legendarnego Studenckiego Teatru Satyryków. Niezwykłą wartość dokumentalną ma szczegółowy, okraszony cytatami opis początków STS-u.

źródło opisu: Wydawnictwo Rosner & Wspólnicy, 2005

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

allison | 2015-05-26
Przeczytana: 26 maja 2015

Trzecia część wspomnień Jarosława Abramowa-Newerly'ego okazała się równie ciekawa jak dwa poprzednie tomy.
Tym razem autor skupia się na studenckich czasach, zwłaszcza na swoich związkach z teatrem i kabaretem.

Mamy tu mnóstwo artystycznych anegdot z udziałem znanych postaci świata literatury i sztuki (m.in. Andrzeja Drawicza, Andrzeja Jareckiego, Agnieszki Osieckiej, Zbigniewa Zapasiewicza).
Poznajemy nie tylko gwiazdy Studenckiego Teatru Satyryków, ale i twórców innych podobnych inicjatyw, np. Piwnicy pod Baranami z nieodżałowanym Piotrem Skrzyneckim czy gdańskiego teatru Bim-Bom z takimi gwiazdami jak Bogusław Kobiela czy Jacek Fedorowicz.

Autor sporo miejsca poświęca sposobom na obejście peerelowskiej cenzury, genezie najbardziej znanych skeczy oraz licznym przyjaźniom, jakie zawarł w czasach działalności w STS-ie. Są tu również fragmenty o pierwszych poważnych związkach uczuciowych, o przelotnych znajomościach i o takich, które wciąż trwają.

Wspomnienia te świetnie...

Wojciech Gołębiewski | 2015-10-12
Przeczytana: 12 października 2015

Abramow – Newerly (ur. 1933), syn Igora (1903 -87), pisarz polski pochodzenia polsko – rosyjsko – żydowskiego, ciągnie swoją autobiograficzną sagę (po "Lwach mojego podwórka' i "Lwach wyzwolonych"), opisując pierwsze lata STS -u i najistotniejszy okres powojennej historii Polski czyli Polskiego Października i wydarzeń przed i bezpośrednio po nim. Najlepsze chęci autobiograficzne Abramowa skażone są wpływem pozycji jego ojca na warunki w jakich dojrzewał i pod jakim parasolem ochronnym działał. Przypominam, że nas dręczono i indoktrynowano obowiązkowymi lekturami „tatusia” „Chłopcem z Salskich Stepów” i „Pamiątką z Celulozy” o nieszczęsnym Szczęsnym.
No, właśnie. Abramow pisze (s. 9):
„Jeszcze przed studiami, w drugiej połowie września 1951 roku, wyjechałem do Domu Pracy Twórczej ZAiKS-u w Sobieszowie...”
A ja się pytam: jako kto ? Bo przecież nieopierzony 18-latek do ZAiKS-u...

Anna | 2010-05-19
Przeczytana: 19 maja 2010

Jedna z tych książek, które trzeba doczytać do końca aby zrozumieć ich całkowity sens. Po przeczytaniu "Lwów wyzwolonych" początek kontynuacji mnie rozczarował, gdyż widać było to niejako odejście od obiektywizmu historycznego, który tak mnie urzekł w poprzednich lwach lecz ostatecznie okazało się to dobrym wyborem.
Autor opowiada o początkach swojej dorosłości, pierwszych wzlotach i upadkach STS, którego Abramow-Newerly był członkiem. Widzimy tutaj również postawy innych znanych osobistości np. Agnieszki Osieckiej czy Marka Hłaski.
Autor jako młody twórca stara się odnaleźć w dziwnym świecie cenzury i ma nadzieję na zmiany po objęciu władzy przez Wiesława Gomułkę lecz z czasem dostrzega że te oczekiwania są płonne... Przedstawiając własne rozterki autor przedstawia również myśli wielu jemu współczesnych poetów i prozaików.
Po książkę warto sięgnąć również z powodu obszernych opisów skeczy i przedstawień STS, które czasem nie są znane szerszej publiczności a warto o nich pamiętać.

Kudan | 2016-07-27
Garbos | 2016-05-07