W czterdziestym nas Matko na Sibir zesłali...

Wydawnictwo: Znak
historyczna

Świadectwa Polaków przechowywane w Instytucie Hoovera w Stanford stały się dla Ireny Grudzińskiej-Gross i Jana T. Grossa podstawą do stworzenia tomu "W czterdziestym nas Matko na Sibir zesłali". Ten - opatrzony wstępem i komentarzami autorów - zbiór wstrząsających opowieści ofiar masowych deportacji na wschód to lektura, która na długo pozostaje w pamięci. Porusza swoim autentyzmem i jest...

Ten - opatrzony wstępem i komentarzami autorów - zbiór wstrząsających opowieści ofiar masowych deportacji na wschód to lektura, która na długo pozostaje w pamięci. Porusza swoim autentyzmem i jest żywą lekcją historii. Szczególnie przejmują - spisane na poplamionych kawałkach papieru, koślawymi literami - zapiski przeżyć dzieci.

źródło opisu: wydawnictwo Znak, 2008

źródło okładki: wydawnictwo Znak

Roman Dłużniewski | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Ta książka to listy. Przerażające w swojej monotonii. Te same losy, ten sam tragizm. Kiedy ją czytałem, jeszcze nie wiedziałem jaką gnidą jest Gross.

patrycjaa | 2012-08-05

Grossa tu jest bardzo mało-napisał tylko wstęp o ogólnym zarysie wkroczeniu sowietów do Polski, natomiast większość książki to relacje,tych którzy przeżyli syberyjskie piekło.Niestety niektóre są bardzo trudne w odbiorze-szczególnie te pisane przez dzieci oraz osoby niewykształcone,jednak moim zdaniem bardzo wartościowa lektura.

LRLogan | 2018-03-08
upr | 2017-11-28