Wyznawcy

Wydawnictwo: Muza

Kolejna świetna powieść Zoë Heller, autorki sfilmowanych przez Richarda Eyre "Notatek o skandalu" (świetna rola Cate Blanchett)tragikomiczna powieść psychologiczno-obyczajowa w stylu Woody Allena, której bohaterami są członkowie radykalnie lewicowej rodziny żydowskiej, przeżywający kryzys wiary ) łagodna satyra na nowojorskich lewicowych intelektualistów, kochających cały świat, ale bardzo oschłych wobec własnej rodziny)) Kiedy Audrey dokonuje straszliwego odkrycia dotyczącego jej męża, radykalnego nowojorskiego adwokata Joela Litvinoffa, musi zweryfikować całą swoją wiedzę o własnym trwającym już czterdzieści lat małżeństwie. Córki Joela wkrótce także będą musiały pogodzić się z tą denerwującą tajemnicą, ale tymczasem próbują radzić sobie z własnymi problemami. Rosa, rozczarowana rewolucjonistka, rozpoczyna flirt z ortodoksyjnym judaizmem. Karla, nieszczęśliwa w małżeństwie pracownica społeczna, wybiera dość nieprawdopodobny obiekt miłości w szpitalu, w którym pracuje. Ich adoptowany brat Lenny znowu wraca do narkotyków.

Bogdan | 2014-01-07
Przeczytana: 2011 rok

(List do Woody Allena)

Szanowny Panie,

pozwalam sobie zaproponować Panu pewien eksperyment, polegający na dokonaniu filmowej adaptacji powieści. Oczywiście wiem, że jak do tej pory realizował Pan wyłącznie własne scenariusze i z pewności nie była to chybiona koncepcja, skoro jest Pan rekordzistą w ilości otrzymanych nominacji do Oscara w kategorii "oryginalny scenariusz". Załóżmy jednak, że jakaś współczesna powieść przypadłaby Panu do gustu w sposób wyjątkowy – czy wówczas byłby Pan skłonny pomyśleć o jej filmowej adaptacji?

Jak już się Pan zapewne domyśla, moje rozważania nie są całkiem abstrakcyjne, ale dotyczą konkretnej powieści: „Wyznawców” Zoë Heller. Być może widział Pan ekranizację jej poprzedniej powieści pt. „Notatki o skandalu” w reżyserii Richarda Eyre. Solidna robota, ale materiał zupełnie nie w Pana stylu, prawda? Przenikliwa, ale linearna, jednowątkowa opowieść skandaliczno – miłosna. Otóż zapewniam, że „Wyznawcy” to pod względem formalnym przeciwieństwo...

lady_of_theflowers | 2015-03-15
Przeczytana: marzec 2015

literatura wysokich lotów to nie jest, ale do pociągu może być.

Kazaja | 2016-09-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: październik 2015

Dobra opowieść o życiu i tym, jak własny charakter i wybory w życiu osobistym wpływają na naszą całą rodzinę. Książka pozostawiła mnie w pozytywnym nastroju.

Monika | 2013-03-18

Dotka76 | 2012-09-28