Y: O pochodzeniu mężczyzn

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nowe Horyzonty". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Y: The Descent of Men
83-7301-397-0
popularnonaukowa
Weronika

'Tylko seks może uratować mężczyzn przed ostateczną zagładą.' W każdej sekundzie na kuli ziemskiej mężczyźni produkują dwieście bilionów plemników, co prowadzi do pięciu urodzeń. Żeby osiągnąć taki wynik, kobietom wystarczy zaledwie czterysta komórek jajowych. Z punktu widzenia biologii mężczyźni, posiadacze chromosomu Y, są nie tylko mniej skuteczną, ale i słabszą płcią - częściej chorują,...

'Tylko seks może uratować mężczyzn przed ostateczną zagładą.'

Z punktu widzenia biologii mężczyźni, posiadacze chromosomu Y, są nie tylko mniej skuteczną, ale i słabszą płcią - częściej chorują, krócej żyją i stają się coraz bardziej niepotrzebni we współczesnych czasach, erze inżynierii genetycznej i klonowania.
Dlaczego w ogóle istnieją?
Jak przebiegała ewolucja samców?
Czym tak naprawdę jest męskość?
Czy to prawda,że 'mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus'?

Na te i inne pytania odpowiada ta fascynująca książka. Profesor Jones przytaczając mało znane fakty ze świata zwierzęcego i ludzkiego,wnikliwie i z humorem analizuje wszystkie typowo męskie rzeczy - od żądzy władzy i skłonności do przemocy, przez hydraulikę erekcji i dynamikę spermy, do obrzezania i oddawania moczu na stojąco.

Berserker | 2016-03-16
Przeczytana: 15 marca 2016

Ciekawa książka opisująca ciekawy zestaw zagadnień. Niestety trochę tendencyjna - autor nie próbował nawet silić się na udawanie obiektywnego, przez co momentami przebijały jego lewicowe i profeministyczne poglądy (społeczne) oraz uprzedzenia do biologii/psychologii ewolucyjnej, gdy ta podważa dogmaty feminizmu/gender i lewicy. Powyższa kwestia wpływa na moją ocenę tej pracy i gdyby autor bardziej trzymał się faktów, a nie ich specyficznych ("postępowych") interpretacji, to przy tym samym warsztacie mógłbym dać gwiazdkę (a może i nawet dwie) więcej.

carecera | 2016-10-09
acidum-salicylicum | 2015-04-06