Wolna kultura

Free culture
83-02-09462-5
prawo autorskie, kultura
Arieen

„Wolna kultura” jest tłumaczeniem głośnej książki wydanej na rynku amerykańskim w 2004 r. przez Penguin Press. Książka ukazała się w USA jednocześnie drukiem oraz w wersji elektronicznej w internecie – i podobnie jest z jej polskim wydaniem. Mimo dostępności książki w internecie, Penguin Press zmuszony był dokonać dodruku pierwotnego nakładu – co świadczy o bardziej promocyjnej aniżeli konkurencyjnej roli wydania elektronicznego. Lawrence Lessig jest profesorem prawa na Uniwersytecie Stanforda, założycielem ruchu Creative Commons i Stanford Center for Internet and Society, autorem dwóch innych książek: Code and Other Laws of Cyberspace i The Future of Ideas. „Wolna kultura” jest pierwszą książką prof. Lessiga dostępną w języku polskim. Książka przedstawia problemy związane z tworzeniem i upowszechnianiem kultury za pomocą internetu, wynikające z agresywnej i niezwykle restrykcyjnej ochrony praw autorskich przez wielkie firmy medialne. Jest to książka interdyscyplinarna, która zainteresuje prawników, artystów, informatyków – i każdego świadomego użytkownika internetu. Wielką zaletą książki jest jej żywy i polemiczny język. Wersja elektroniczna książki jest dostępna w internecie na stronie Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych: www.wsip.com.pl. Prof. Lessig polskie wydanie „Wolnej kultury” opatrzył przedmową, a wstęp napisał znany dziennikarz „Polityki”, Edwin Bendyk. Ponadto książka zawiera indeks oraz słownik pojęć i terminów, z którymi polski czytelnik może spotkać się po raz pierwszy. „Wolna kultura” jest pierwszą książką w nowej serii: cyberkultura, internet, społeczeństwo. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne przygotowują także inną głośną książkę z dziedziny cyberkultury: „Język nowych mediów” Lva Manovicha.

AleksandraB | 2012-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2012

Pozycja szczególnie aktualna w ostatnich dniach, przy okazji szumu dotyczącego ACTA. Ciekawe spojrzenie na problem własności intelektualnej i praw autorskich.

halszka31 | 2011-11-17

"Wolna kultura" uzmysłowiła mi złożoność problematyki praw autorskich tak ważnych dla twórców i ich spadkobierców i nieważnych dla przeciętnego zjadacza chleba w dobie współczesnych technologii.
Należę do tej drugiej grupy i przyznam się, że mam bardzo ambiwalentne uczucia...

Kamil Nebula | 2013-12-24

Wolna Kultura to kolejny krok ewolucyjny ery informacji, krok, którego wykonać nie chcą chciwi i zacofani.

kkentert | 2015-07-02

Profesor Lawrence Lessig jest zwolennikiem reformy systemu praw autorskich...
no właśnie..
Reformy…, tzn. chciałby zastąpić aktualne znaczenie symbolu
(C) = "Wszystkie prawa zastrzeżone" (automatycznie, bez wiedzy autora)
przez "Niektóre prawa zastrzeżone" (nie automatycznie, na żądanie autora)
oczywiście w grę nie wchodzi (pożądana) opcja:
"Wszystkie prawa zastrzeżone domyślnie dla domeny publicznej"
lub "Żadne prawa nie zastrzeżone" (dla autora)

Czyli niestety nie po drodze mu z Kinsellą...
Mimo to "Wolna Kultura" jest warta przeczytania.
Lessig świetnie punktuje zabójcze konsekwencje praw autorskich. Zabójcze - dosłownie.. np. wynalazca radiowej technologii FM zaszczuty przez koncerny radiowe popełnił samobójstwo - rozwój FM został wstrzymany na kilkadziesiąt lat.
Autor często porównuje system zaświadczeń/zgód (potrzebnych w produkcji filmów/ książek) do systemu prawa w ZSRR.

Ramon | 2013-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2013

Autorem jest prawnik, ale książka napisana bardzo przystępnie. Wg mnie w erze internetu jest to lektura obowiązkowa dla ludzi w jakikolwiek sposób związanych z kulturą, twórców, dystrybutorów, odbiorców. Czyli nas wszystkich. Na Wiedzy o Społeczeństwie (o ile taki przedmiot istnieje) powinna być obowiązkową lekturą.

Niesamowity jest obiektywizm autora (stąd moja maksymalna ocenia - rzadko mamy do czynienia z tak wspaniałym przykładem zdrowego rozsądku)!

Justi | 2011-08-23
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

Ciekawy punkt widzenia dotyczący praw autorskich i ich wpływu na kulturę. Choć opisane kwestie dotyczą głównie USA, to ogólny wydźwięk można przenieść na nasze realia. Sprawia, że na nowo trzeba przemyśleć kwestie piractwa, swobody tworzenia i kultury w erze internetu.

Konrad | 2012-09-01
Na półkach: Przeczytane, Prawnicze, 2012, Kindle
Przeczytana: 01 września 2012

Świetna książka, jak na świat autorów-prawników napisana bardzo przystępnym i obrazowym językiem.

Robert | 2011-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2011

Równie ważna książka jak "No Logo".

Tixon | 2016-11-03
Przeczytana: 2012 rok