Czas patriotów

Cykl: Jack Ryan (tom 2)
Wydawnictwo: Amber
Patriot Games

Inne wydania

Londyn. Terrorystyczny zamach na księcia Walii. Jack Ryan, przypadkowy świadek, staje się przypadkowym bohaterem. A wkrótce celem IRA. I najbardziej fanatycznego terrorysty, który nie wybaczy Ryanowi śmierci swojego brata.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2007

fik | 2016-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Nie wiem co napisać o tej książce ,niby wszystko gra i akcja i pomysł i realizacja jednak prawda jest taka że Clancy poprze przedłużające się opisy które są wręcz niepotrzebne i przedłużające tylko powieść wszystko to po prostu zniszczył i z 10 zrobiło się 6 a szkoda.

Kokos | 2017-07-27
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 lipca 2017

Od dawna chciałam przeczytać książkę Toma Clancy'ego, bo raz na jakiś czas migało mi gdzieś jego nazwisko i byłam ciekawa, co też mają do zaoferowania jego sensacyjne powieści. Dość przypadkowo padło akurat na "Czas patriotów".
Jest to powieść o irlandzkich narodowych bojówkach, których plan zaszantażowania rodziny królewskiej zostaje zniszczony przez przypadkową interwencję Amerykanina, Jacka Ryana. Ryan jest świadkiem napadu na samochód wiozący księcia Walii i chociaż nie wie, kto jest w środku, postanawia unieszkodliwić napastników. Ten incydent sprawia, że trafia na czarną listę jednego z odłamów IRA.
I teraz tak - jeśli chodzi o wątki sensacyjne: ataki, strzelaniny itd., to powieść jest ciekawa i w tych momentach naprawdę wciąga. Gorzej jest z otoczką, pokazywaniem codziennego życia bohaterów, chwilowymi spowolnieniami akcji, które mają kontrapunktować przerażające działania kryminalistów. Najgorsze są rozmowy Jacka i Cathy, jakieś takie sztuczne i żenujące. W ogóle dialogi...

bonitajler | 2014-07-30

Trochę słabo. Nazwisko pisarza bardzo głośne, produkcje filmowe na podstawie jego powieści - powiedzmy, do obejrzenia, ale już sama lektura to ledwie dolna strefa stanów mocnośrednich. Sadziłem, że to styl pisania klasą zbliżony do poziomu prawdziwego giganta takiej narracji - Fredericka Forsytha. Nic bardziej mylnego. Forsyth to klasa wyżej. A "Patrioci" to nudnawa i rozwlekła, pozbawiona napięcia i z zawartością nieznośnego sentymentalizmu historia.

elmejor | 2012-02-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 06 lutego 2012

Dawno temu widziałem film.
Wreszcie nadrabiam książką.
Bardzo, bardzo dobra decyzja !

Arkadiusz | 2014-07-05
Przeczytana: 03 lipca 2014

Wczoraj przed południem udało mi się skończyć czytać drugi pod względem chronologii wydarzeń tom przygód Jacka Ryana, a szczerze powiedziawszy pierwszy jeśli spojrzeć na rzeczywistą obecność głównego bohatera na kartach powieści. Mam tutaj na myśli oczywiście "Czas patriotów" autorstwa Toma Clancy'ego.

Ta część, podobnie jak pierwsza, była naszpikowana dużą ilością istotnych dla fabuły bohaterów,jednak tym razem starałem się przywiązywać baczniejszą uwagę do imion i już mi się tak nie mylili jak wcześniej. Swoją drogą zauważyłem też, że Clancy jest bardzo...hmm...uczuciowy?:| Chodzi mi o to w jaki sposób opisuje relacje rodzinne głównego bohatera. Jest tam bardzo wiele okazywanej sobie w różnych sytuacjach i z różnych powodów czułości i wyznań przywiązania, troski, miłości. Nie jest to złe, ale czasami wydawało mi się, że odrobinkę z tym przesadza. Oczywiście także tutaj nie zabrakło szpiegów, wojskowych, agentów CIA a nawet brytyjskiej rodziny królewskiej łącznie z rządzącą...

Pol15-93 | 2017-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Właśnie ukończyłem książkę, która mnie prześladowała od dobrych kilku lat. Trochę ją odkładałem na "później" ale w końcu postanowiłem ją przeczytać. Jest to dopiero druga moja książką Clancy'ego ale już wiem, że sięgając po kolejny tom nie rozczaruje się. Bardzo podoba mi się styl autora, który prowadzi fabułę trochę nieśpiesznie na początku by na ostatnich 100 stronach doprowadzić w czytający stan, że nie może się oderwać od książki. Polecam wszystkim fanom książek sensacyjnych.

Co to jednak muszę powiedzieć na minus, to będzie to konkretne wydanie książki, które przeczytałem. Czytając naliczyłem 4 literówki (które nie powinny mieć miejsca) oraz w sumie dziwny komentarz od tłumacza w jednym z przypisów sugerujący, że autor powinien bardziej się postarać w pewnej kwestii. Niby nic takiego ale w ogólnej ocenie psuło mi to czytanie.

wishjet | 2014-08-16

Łomatko! Ależ to rozwlekła i przegadana książka! Straciłem masę czasu aby dobrnąć do końca. No ale to nie powód by czas tracili inni. Dlatego poniżej przedstawiam algorytm, który pozwoli Wam zaoszczędzić kilkanaście godzin przy lekturze tego gniota:
a. podziel książkę na dwie połowy (równe:),
b. z pierwszej połowy czytaj co 5 stronę (opuszczając 4 kolejne),
c. z drugiej połowy opuszczaj co 5 stronę (czytając 4 kolejne).

Alternatywą dla owego algorytmu jest poniechanie lektury w ogóle i skoncentrowanie się na filmie "Patriot Games" z Harrisonem Fordem w roli głównej. Wiernie przedstawia on potyczki Jacka Ryana z Irlandczykami i trwa raptem 2 godziny.

Domeru | 2016-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Całkiem fajna sensacja z ciekawą fabułą, bohaterowie odpowiednio sympatyczni (dobrzy) i niesympatyczni (źli), czyli wszystko sprawnie, poprawnie i zgodnie ze schematem. Momentami tylko zbyt rozwlekła i przegadana jak na mój gust.

michal3 | 2017-05-23
Przeczytana: 19 maja 2017

"Patrioci" to książka sensacyjna, jednak wielu może poczuć się rozczarowanymi. Nie ma tu pędzącej na złamanie karku akcji, nie ma wybuchów, strzelanin, porwań czy zaskakującej gry wywiadowczej. Jest za to spokojne tempo z mocnym finałem. I muszę powiedzieć, że taki styl sprawdza się u Clancy'ego. Sposób zbierania informacji - podejrzewam - odpowiada temu, jak to wygląda w rzeczywistości. I to tak naprawdę buduje opowieść. Niby książka sensacyjna, a czyta się jak reportaż.

Lorak1981 | 2016-10-05
Przeczytana: 05 października 2016

Niestety muszę się zgodzić z wieloma innymi opiniami na temat tej książki - jest przegadana, akcji nie za dużo, ogólnie mogłaby zajmować "połowę powierzchni". Po pierwszej części z Jack'iem Ryanem spodziewałem się czegoś więcej, większej ilości akcji, więcej mocy... Początek nie zapowiadał się źle, ale później zbyt dużo czasu autor poświęcił opisom i zbędnym dialogom. A szkoda... Nie wiem, czy sięgnę po kolejną książkę z serii o Ryanie.