Patriot Games

Londyn. Terrorystyczny zamach na księcia Walii. Jack Ryan, przypadkowy świadek, staje się przypadkowym bohaterem. A wkrótce celem IRA. I najbardziej fanatycznego terrorysty, który nie wybaczy Ryanowi śmierci swojego brata.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2007

Adrian F | 2018-07-13
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 11 lipca 2018

Zaczyna się od mocnego uderzenia. Potem zaś akcja staje w miejscu. Książka jest obszerna, więc akcja stoi przez długi czas. Pasjonująca końcówka wynagradza przydługie wątki poboczne oraz dialogi, która praktycznie nic nie wnoszą do opowieści. Dla fanów książek akcji jak najbardziej godna polecenia, pod warunkiem że ktoś zaakceptuje miałki środek.

Kokos | 2017-07-27
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 lipca 2017

Od dawna chciałam przeczytać książkę Toma Clancy'ego, bo raz na jakiś czas migało mi gdzieś jego nazwisko i byłam ciekawa, co też mają do zaoferowania jego sensacyjne powieści. Dość przypadkowo padło akurat na "Czas patriotów".
Jest to powieść o irlandzkich narodowych bojówkach, których plan zaszantażowania rodziny królewskiej zostaje zniszczony przez przypadkową interwencję Amerykanina, Jacka Ryana. Ryan jest świadkiem napadu na samochód wiozący księcia Walii i chociaż nie wie, kto jest w środku, postanawia unieszkodliwić napastników. Ten incydent sprawia, że trafia na czarną listę jednego z odłamów IRA.
I teraz tak - jeśli chodzi o wątki sensacyjne: ataki, strzelaniny itd., to powieść jest ciekawa i w tych momentach naprawdę wciąga. Gorzej jest z otoczką, pokazywaniem codziennego życia bohaterów, chwilowymi spowolnieniami akcji, które mają kontrapunktować przerażające działania kryminalistów. Najgorsze są rozmowy Jacka i Cathy, jakieś takie sztuczne i żenujące. W ogóle dialogi...

fik | 2016-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Nie wiem co napisać o tej książce ,niby wszystko gra i akcja i pomysł i realizacja jednak prawda jest taka że Clancy poprze przedłużające się opisy które są wręcz niepotrzebne i przedłużające tylko powieść wszystko to po prostu zniszczył i z 10 zrobiło się 6 a szkoda.

elmejor | 2012-02-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 06 lutego 2012

Dawno temu widziałem film.
Wreszcie nadrabiam książką.
Bardzo, bardzo dobra decyzja !

bonitajler | 2014-07-30

Trochę słabo. Nazwisko pisarza bardzo głośne, produkcje filmowe na podstawie jego powieści - powiedzmy, do obejrzenia, ale już sama lektura to ledwie dolna strefa stanów mocnośrednich. Sadziłem, że to styl pisania klasą zbliżony do poziomu prawdziwego giganta takiej narracji - Fredericka Forsytha. Nic bardziej mylnego. Forsyth to klasa wyżej. A "Patrioci" to nudnawa i rozwlekła, pozbawiona napięcia i z zawartością nieznośnego sentymentalizmu historia.

Arkadiusz | 2014-07-05
Przeczytana: 03 lipca 2014

Wczoraj przed południem udało mi się skończyć czytać drugi pod względem chronologii wydarzeń tom przygód Jacka Ryana, a szczerze powiedziawszy pierwszy jeśli spojrzeć na rzeczywistą obecność głównego bohatera na kartach powieści. Mam tutaj na myśli oczywiście "Czas patriotów" autorstwa Toma Clancy'ego.

Ta część, podobnie jak pierwsza, była naszpikowana dużą ilością istotnych dla fabuły bohaterów,jednak tym razem starałem się przywiązywać baczniejszą uwagę do imion i już mi się tak nie mylili jak wcześniej. Swoją drogą zauważyłem też, że Clancy jest bardzo...hmm...uczuciowy?:| Chodzi mi o to w jaki sposób opisuje relacje rodzinne głównego bohatera. Jest tam bardzo wiele okazywanej sobie w różnych sytuacjach i z różnych powodów czułości i wyznań przywiązania, troski, miłości. Nie jest to złe, ale czasami wydawało mi się, że odrobinkę z tym przesadza. Oczywiście także tutaj nie zabrakło szpiegów, wojskowych, agentów CIA a nawet brytyjskiej rodziny królewskiej łącznie z rządzącą...

Pol15-93 | 2017-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Właśnie ukończyłem książkę, która mnie prześladowała od dobrych kilku lat. Trochę ją odkładałem na "później" ale w końcu postanowiłem ją przeczytać. Jest to dopiero druga moja książką Clancy'ego ale już wiem, że sięgając po kolejny tom nie rozczaruje się. Bardzo podoba mi się styl autora, który prowadzi fabułę trochę nieśpiesznie na początku by na ostatnich 100 stronach doprowadzić w czytający stan, że nie może się oderwać od książki. Polecam wszystkim fanom książek sensacyjnych.

Co to jednak muszę powiedzieć na minus, to będzie to konkretne wydanie książki, które przeczytałem. Czytając naliczyłem 4 literówki (które nie powinny mieć miejsca) oraz w sumie dziwny komentarz od tłumacza w jednym z przypisów sugerujący, że autor powinien bardziej się postarać w pewnej kwestii. Niby nic takiego ale w ogólnej ocenie psuło mi to czytanie.

Vemona | 2018-01-27
Na półkach: Sensacja, Mam, Przeczytane

Początek historii Jacka Ryana - młody doktor historii wraz z żoną i córką przebywa w Anglii i jest przypadkowym świadkiem zamachu IRA na rodzinę książęcą. Bez chwili wahania, korzystając ze zdobytego w wojsku doświadczenia, rzuca się na pomoc, dzięki czemu udaje mu się udaremnić zamach i mimo odniesienia obrażeń - ująć jednego z terrorystów.
Cały ciąg dalszy jest wynikiem tego zdarzenia, a dzieje się dużo, gdyż terroryście udało się uciec z więzienia i koniecznie chce dokonać zemsty na Ryanie.
Czytając książkę, byłam zdecydowanie bo stronie bohatera, bez jakichkolwiek wątpliwości, ale przyznam, że kiedy obejrzałam film (notabene nie wiem, dlaczego w filmie zmnieniono ofiary zamachu na jakiegoś innego arystokratę), zaczęłam się zastanawiać nad powodem zamachu i zamachowcami. Oczywiście nie zmieniłam zdania i nadal uważam, że nie jest to akceptowalna forma walki o swoje, ale dzięki aktorowi obsadzonemu w roli terrorysty - przestałam uważać go za bestię w ludzkiej skórze. To nie...

michal3 | 2017-05-23
Przeczytana: 19 maja 2017

"Patrioci" to książka sensacyjna, jednak wielu może poczuć się rozczarowanymi. Nie ma tu pędzącej na złamanie karku akcji, nie ma wybuchów, strzelanin, porwań czy zaskakującej gry wywiadowczej. Jest za to spokojne tempo z mocnym finałem. I muszę powiedzieć, że taki styl sprawdza się u Clancy'ego. Sposób zbierania informacji - podejrzewam - odpowiada temu, jak to wygląda w rzeczywistości. I to tak naprawdę buduje opowieść. Niby książka sensacyjna, a czyta się jak reportaż.

Boreas47 | 2018-02-14
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 13 lutego 2018

Przesłuchane pod tytułem "Czas patriotów". Książka to kawał dobrej sensacji, pełnej akcji, strzelania, pościgów i śledztwa. Obecnie trąci jednak trochę myszką. To aż zastanawiające, jak przez kilkadziesiąt lat zmienił się świat. Po upadku komunizmu, zamachu 11 września, śmierci księżnej Diany, rozpowszechnieniu internetu i telefonów komórkowych książek Clancy'ego nie czyta się już tak jak kiedyś. Ale wciąż jest to przyzwoita rozrywka.