Przebraże bastion polskiej samoobrony na Wołyniu

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
historia

Dzieje dramatycznej walki Polaków o przetrwanie w jednej z największych na Wołyniu baz samoobrony zorganizowanej na wiosnę 1943 r. w Przebrażu. Obrońcy Przebraża w ciężkich bojach z przeważającymi siłami Ukraińskiej Powstańczej Armii, wspomaganej przez część miejscowej ludności ukraińskiej, uchronili zgromadzoną w bazie ludność polską przed niechybną zagładą. Baza przetrwała do lutego 1944 r. W historii tragicznych i krwawych wydarzeń wołyńskich samoobrona w Przebrażu pozostanie symbolem zmagań w obronie polskości, wiary i godności ludzkiej w latach II wojny światowej.

shakin_dudi | 2015-07-20
Przeczytana: październik 2014

Historia jedynego miasta na Wołyniu w którym udało się zorganizować samoobronę mogącą stanąć w szranki z ludnością ukraińską (w szczególności UPA).

Jeżeli zastanawiałeś/zastanawiałaś się nad tym dlaczego doszło do rzezi to ta książka da Ci odpowiedź.

Pozycja obowiązkowa dla każdego: krótka, oparta na przeżyciach autora i tekstach źródłowych.

SamuelSeti | 2016-04-17
Przeczytana: styczeń 2016