Wołyń 1939-1944. Historia pamięć pojednanie

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
6 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia

Opowieść o dramatycznych zmaganiach Polaków na Wołyniu w obronie wiary, polskości i godności ludzkiej w latach II wojny światowej. Inspirację do jej powstania stanowiła niezwykła podróż, jaką autor, po sześćdziesięciu latach nieobecności, odbył na swój rodzinny Wołyń. To podczas niej zapisane w pamięci zdarzenia, często bardzo tragiczne, odżyły z nową siłą. Książka nie jest oparta jedynie na subiektywnych wspomnieniach autora, ale również na solidnej, zdobywanej przez lata wiedzy, dokumentach i materiałach archiwalnych. Jej zakres chronologiczny obejmuje lata II Rzeczypospolitej, okupację sowiecką i niemiecką, akcje antypolskich nacjonalistów ukraińskich, walki w szeregach 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK oraz spotkanie po latach z mieszkańcami rodzinnej wsi. Wiele miejsca zajmują refleksje i rozważania dotyczące przyczyn i skutków tragicznych wydarzeń wołyńskich, możliwości udzielenia pomocy zagrożonej ludności polskiej, niespełnionych nadziei na porozumienie polsko-ukraińskie i powstrzymywanie krwawej rozprawy nacjonalistów ukraińskich z ludnością polską, współdziałania 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK z jednostkami Armii Sowieckiej. Problemy te autor rozpatruje z uwzględnieniem ówczesnych realiów politycznych, społecznych i wojskowych oraz układu sił w toczącej się wojnie. Wiele uwagi poświęca też problemowi pojednania polsko-ukraińskiego. Podkreślając jego ważność i konieczność dla dobra przyszłych pokoleń Polaków i Ukraińców w jednoczącej się Europie, wskazuje na związane z tym procesem niebezpieczeństwo zatarcia prawdy o tragedii wołyńskiej, jednym z największych dramatów w dziejach narodu polskiego.

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=448

żabot | 2013-04-13
Przeczytana: 2012 rok

Nie doczytałem do końca. Po lekturze całkiem sporej ilości książek o konflikcie polsko-ukraińskim wydawało mi się, że nie ma nic bardziej naturalnego, jak sięgnąć po pozycję uczestnika wydarzeń. I to ważnego uczestnika. Cenię bardzo Pana Filara za jego wiedzę i działalność na polu pojednania narodów i odkrywania prawdy, ale książka jest nudna.
To rodzaj relacji z podrózy w krwawe czasy młodości, ale co chwila czytelnik napotyka rozdziały niczym z monografii naukowej - daty, nazwiska, miejsca. Narracja się gubi... Co chwila zatraca się nastrój podróży, tej współczesnej na Wołyń, jak i tej umysłowej retrospekcji kilkadziesiąt lat wstecz. Szkoda.

sahmette | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016