Strzelcy górscy III Rzeszy

Wydawnictwo: Barwa i Broń
historyczna

Niemiecy strzelcy górscy byli w okresie II wojny światowej wielokrotnie przeciwnikami żołnierzy polskich. We wrześniu 1939 r. w działaniach przeciwko polskim armiom Kraków i Karpaty uczestniczyły wszystkie trzy istniejące wówczas dywizje strzelców górskich. W maju i w czerwcu 1940 r. pod Narwikiem przed atakami wojsk alianckich, w tym Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, broniła się niemiecka 3 DSG. fragment Od Autorów.

Covalus | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Bardzo słaba pozycja.
Zacznijmy od wydania - papier najniższej klasy, żółtawy. Słabo wypadają na nim zdjęcia. W środku kilkadziesiąt kolorowych tablic. Twarda oprawa.
Książka ma w zamyśle opowiadać o umundurowaniu, wyposażeniu i uzbrojeniu Oddziałów Strzelców Górskich III Rzeszy.
Miała uzupełniać lukę wobec braku całościowych publikacji na ten temat. Jednocześnie autorzy podkreślają, że ze względu na dość duży zakres tematyczny pracy i ograniczoną objętość byli zmuszeni do ograniczeń w niektórych partiach książki. To nie wróżyło dobrze na początku.
Skrótowo potraktowano historię jednostek, bo ten temat jest szeroko omówiony w niemieckojęzycznych publikacjach.
Jak wygląda ten skrót - zacytujmy
"1941 r. Grecja, od lata 1941 r. w okolicach Murmańska, na przełomie 1944/1945 wycofuje się do Norwegii"
Można było sobie ten skrót darować a wygospodarować szpalty na rozwinięcie innych ulgowo potraktowanych tematów.
Jeżeli chodzi o umundurowanie to mimo minimalizmu da się to jeszcze...

Krzysiek | 2015-05-31
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane