Legion Condor. Hiszpańska wojna Hitlera

Okładka książki Legion Condor. Hiszpańska wojna Hitlera Tomasz Nowakowski, Mariusz Skotnicki
Okładka książki Legion Condor. Hiszpańska wojna Hitlera
Tomasz NowakowskiMariusz Skotnicki Wydawnictwo: Erica Seria: Wojna, Technika, Historia historia
historia
Wojna, Technika, Historia
Erica
2011-11-26
2011-11-26
historia Hiszpania wojna

Okładka książki Technika Wojskowa Historia 2/2018 Krzysztof Cieślak, Wojciech Holicki, Jędrzej Korbal, Zbigniew Lalak, Tomasz Nowakowski, Jacek Pukropp, Marek Sobski
Technika Wojsk... Krzysztof Cieślak,&...
Okładka książki Spadochroniarze Hitlera. Niemieckie operacje powietrznodesantowe w latach II wojny światowej Tomasz Nowakowski, Mariusz Skotnicki
Spadochroniarz... Tomasz Nowakowski, ...
Okładka książki Haubica polowa 100 mm wz. 14/19 A i P Tomasz Nowakowski, Mariusz Skotnicki
Haubica polowa... Tomasz Nowakowski, ...
Okładka książki Kazimierz Wielki i jego państwo Daniel Bagi, Robert Bubczyk, Dariusz Dąbrowski, Lech Łbik, Jacek Maciejewski, Teresa Maresz, Andrzej Marzec, Tomasz Nowakowski, Wiesław Sieradzan, Stanisław A. Sroka, Leontij Wojtowycz, Jacek Woźny, Thomas Wünsch, Jerzy Wyrozumski, Piotr Zwierzchowski, Zbigniew Zyglewski
Kazimierz Wiel... Daniel Bagi, Robert...

Bardzo interesująca książka o tej najbardziej znanej formacji.

Bardzo interesująca książka o tej najbardziej znanej formacji.

Autorzy osiągnęli rzecz niełatwą: połączyli akademicką dokładność i solidność, doskonale widoczną choćby w sporej liczbie fotografii z epoki, czy niezwykle przydatnych a umieszczonych na końcu biogramach najważniejszych postaci, z umiejętnością przystępnego zaprezentowania materiału. Do przesadnej szczegółowości, z jaką autorzy traktują niektóre tematy, można przejść do porządku dziennego, bo nie mają wielkiego wpływu na odbiór całego dzieła. Dobra książka z perspektywy pasjonata militariów czy miłośnika historii.

"Płk SG Tomasz Nowakowski, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, kustosz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a następnie oficer Straży Granicznej. Specjalizuje się w historii wojskowej krajów niemieckojęzycznych i historii techniki wojskowej. Jest autorem lub współautorem licznych książek i tłumaczeń z tej dziedziny, m. in.: Armia Austro - Węgierska 1908 - 1918, Jednostki górskie armii niemieckiej, 4 Panzer Division, Indywidualna broń strzelecka II wojny światowej.

Mariusz Skotnicki, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego , st. kustosz Muzeum Wojska Polskiego. Specjalizuje się w historii II wojny światowej, szczególnie techniki wojskowej. Jest autorem lub współautorem licznych publikacji książkowych z tej dziedziny, m. in.: Niemieckie samochody pancerne 1905 - 1945, 4 Panzer Division, Polska. Dzieje wojenne, Honor i Ojczyzna. Bohaterskie czyny Polaków w czasie II wojny światowej." - [z okładki].

Autorzy podjęli trud przedstawienia czytelnikowi rzetelnej analizy wojny domowej w Hiszpanii, która miała miejsce w latach 1936 - 1939 i poprzedziła wybuch II wojny światowej w Europie. Szacunkowe dane informują o pięciuset tysiącach śmiertelnych ofiar w ludziach. Większość bomb zrzuciły samoloty niemieckiego Legionu Condor, czyli formacji powołanej do życia przez Adolfa Hitlera w listopadzie 1936 r., której poświęcona jest ta książka.

Ciekawym aspektem opracowania jest wprowadzenie do historii Hiszpanii, którą w XIX wieku charakteryzowała niestabilna sytuacja polityczna mająca negatywne odbicie w gospodarce kraju. Początek XX wieku przyniósł gwałtowne rozwinięcie przemysłu, który ponownie się załamał. Takie wahania z pewnością nie przysłużyły się państwu.

W październiku 1936 roku premier Francisco Largo Caballero wydał dekret o utworzeniu Armii Ludowej składającej się z ochotników międzynarodowych. Niemiecki korpus, któremu przyświecał cel wspierania dalszych walk w Hiszpanii wojsk nacjonalistycznych, został nazwany Legionem Condor. Stworzono sieć ośrodków szkoleniowych, w których do lutego 1939 roku przeszkolono pięćdziesiąt sześć tysięcy hiszpańskich żołnierzy. Lotnicy oraz pozostali żołnierze niemieccy nosili cywilne ubranie i oficjalnie podróżowali jako turyści, aby nie wzbudzać najmniejszych podejrzeń. Oficerowie Wermachtu gromadzili też informacje o wadach i zaletach niemieckiej broni oraz innego sprzętu. Legioniści awansowali o jeden stopień wojskowy wyżej, niż ten, który posiadali w armii niemieckiej. Poza żołdem w swoim kraju, który był dla nich odkładany otrzymywali drugi w Hiszpanii wypłacany w pesetach. Pierwszym dowódcą Legionu Condor był gen. Hugo Sperrle [lub Speerle - książka zawiera dwie różne pisownie], drugim gen. Helmuth Vollkmann, trzecim zaś gen Wolfram von Richthofen.

Legion od początku był traktowany jako rezerwa wykorzystywana w szczególnie kryzysowych sytuacjach. Poznajemy kulisy walk w określonych miejscach, jak Guernica, Teruel, nad rzeką Ebro, czy zdobycie Walencji. Poddanie się Madrytu i Aranjuez 28.03.1939 oznaczało dla formacji koniec walk. W ciągu trzydziestu trzech miesięcy starć zginęło dwustu dziewięćdziesięciu dziewięciu żołnierzy Legionu, najwięcej lotników, bo aż stu siedemdziesięciu. Opinia publiczna do końca nie była informowana o działaniach formacji, dopiero od czerwca 1939 roku rodziny poległych zaczęły uzyskiwać informacje o śmierci bliskich osób. W Berlinie 06.06.1939 roku miała miejsce uroczysta defilada żołnierzy, w której uczestniczyło ponad czternaście tysięcy ludzi. Odbyły się dekoracje Krzyżami Hiszpańskimi. W kolejnych dniach wrócili do macierzystych jednostek. Legion przeszedł do historii.

"Legion Condor. Hiszpańska wojna Hitlera" opowiada o ich wzlotach, a także upadkach. Książkę zaliczamy do literatury faktu. Zawiera przykłady oryginalnych materiałów, depesz, listów, dyskusji prowadzonych między stronami zbrojnego konfliktu. Napisana chronologicznie, każdy rozdział zaczyna się od wprowadzenia w konkretny etap zmagań wojennych, co powoduje, że łatwiej odnaleźć się czytelnikowi w tych niuansach.

Opracowanie podzielone jest na kilka etapów:

- zaplecze historyczno - polityczne Hiszpanii

- powstanie Legionu i opis jego walk do zakończenia wojny domowej

- wyciągnięcie wniosków i doświadczenia walk, rzetelna ocena kwestii pozytywnych i negatywnych, choć nie wszystkie wnioski były słuszne

- przykłady umundurowania, samolotów, Krzyże, sztandar, medale, odznaczenia wraz z opisem, oznaki stopni.

Sprawa Legionu została przedstawiona z każdej możliwej perspektywy. Książka jest wręcz najeżona faktami historycznymi. Zawiera mnóstwo zdjęć, na których uwieczniono główne postaci sceny politycznej, typy samolotów, armat, statków, czy żołnierzy, zbombardowane lotniska, mosty, przykłady bomb lotniczych. Najważniejsze nazwiska biorących udział w wojnie wpisano i opracowano w aneksach, począwszy od dowódców, szefów sztabu, poprzez innych wyższych oficerów, aż do pilotów myśliwskich. W sumie dwadzieścia sześć typów samolotów wykorzystano podczas wojny. Nie bez znaczenia pozostaje dobre przeszkolenie pilotów, doświadczenie oraz umiejętności dowódców. Podane zostały dwa propagandowe marsze Legionu Condor: "Marsz lotników bombowców Legionu Condor" oraz "Marsz paradny Legionu Condor". Dodatek zawiera przypisy, bibliografię selektywną oraz notki o pochodzeniu zamieszczonych fotografii.

Wydanie książki jest przyjemne dla oka, okładka ukazuje kolumnę żołnierzy paradujących ulicą, czyli nawiązuje do tytułu oraz tematyki. Wydanie zawiera drobny druk, który powoduje zmęczenie wzroku.

Nie jestem osobą doskonale znającą historię, interesuje mnie jedynie na tyle, na ile to konieczne dla mojej własnej satysfakcji oraz potrzeby, dlatego nie znam pewnych faktów. Ogromnie dużo informacji wyniosłam z tej lektury na temat wojny w Hiszpanii, o której mało się słyszy. Miała miejsce jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, która zdecydowanie przyćmiła tamte wydarzenia. Książka nie należy do łatwych, raczej nosi znamiona ciężkiego kalibru, jednak autorzy rzetelnie opracowali temat, dlatego należy dać jej szansę. Uważam, że idealnie trafi w gust każdego miłośnika tematyki wojennej.

Moja ocena: 3/5

O książce: „ Wojna domowa w Hiszpanii w latach 1936-1939 była z pewnością jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie poprzedziły wybuch II wojny światowej”.

Jest rok 1937, w Hiszpanii trwa okrutna wojna domowa., na prośbę generała Francisco Franco głównodowodzącego wojskami nacjonalistycznych, Adolf Hitler decyduje się ( mimo oficjalnie głoszonej polityki nieinterwencji) na udzielenie mu szeroko zakrojonej wojskowej pomocy. Tak zaczyna się niecodzienna historia niemieckiej formacji zbrojnej, znanej szerzej jako Legion Condor, która odegrała niebagatelną folę w tym konflikcie, walnie przyczyniając się do zwycięstwa sił rebelianckich. Obserwujemy kulisy powstania tej jednostki, (polityczne i wojskowe),jej strukturę, organizacje, liczebność w różnych okresach, uzbrojenie i zasięg działania. Poznajemy cały dwuipółletni bojowy szlak, biorąc udział w największych bitwach tej wojny( Madryt, Bilbao, Teruel),również w tych najbardziej złowrogich i krwawych ( Guernica),aż do triumfalnego powrotu do Niemiec i rozformowania oddziałów. Sylwetki znaczniejszych dowódców wojskowych i to jak dalej potoczyły się ich losy w czasie trwania wojny domowej w Hiszpanii i po jej zakończeniu.

Legion Condor jest świetnym przewodnikiem po wojnie domowej w Hiszpanii, która była jednocześnie poligonem doświadczalnym dla niemieckich żołnierzy oraz miejscem gdzie bez sprzeciwów i problemów mogli przygotować się do nadciągającej II wojny światowej. Czytając tę książkę poznajemy historię owego Legionu, jego strukturę dowodzenia oraz najwyższych rangą oficerów. Dowiadujemy się również jakim sprzętem dysponowali żołnierze oraz jak przebiegały walki na froncie. Całość udokumentowana jest świetnymi zdjęciami a czasem także przekrojami np: samolotów oraz szkicami np: mundurów.

Język książki jest trudny, typowo naukowy lecz mimo to opisy przebiegu tej wojny domowej intrygują czytelnika a historia Legionu Condor po jakimś czasie zaczyna go bardzo interesować...

Podsumowując choć książkę czytało mi się ciężko to nie żałuję spędzonego z nią czasu gdyż wywarła na mnie ogromne wrażenie i uzupełniła braki w wiedzy historycznej a liczne przypisy oraz bibliografia pomogły zorientować się w rozkładzie i znaczeniu tekstu. Książkę polecam wszystkim którzy interesują się historią, niestety inne osoby raczej nie znajdą w tej pozycji niczego interesującego :)

Moja Ocena: 7/10

• historia
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Sprzedane
  • II wojna - ogółem