Zwiedzam wszechświat

Wydawnictwo: Świat Książki

Wybór najpiękniejszych wierszy Bolesława Leśmiana (1878-1937) - poety wybitnego i oryginalnego, choć niedocenionego za życia. Refleksyjna, nastrojowa, a zarazem pełna fantastycznych zdarzeń poezja Leśmiana zachwyca muzycznością rytmu i specyficznym, tajemniczym językiem, łącząc tradycje baroku, romantyzmu i symbolizmu. Opisując wszechświat metafizyki i miłości, mówi o tym, co nas otacza, i próbuje zgłębić ludzką naturę.

źródło opisu: http://www.empik.com/zwiedzam-wszechswiat-lesmian-...(?)

electric_cat | 2014-03-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 24 marca 2014

"Nie zawsze czytam poezję, ale jeśli czytam, to tylko tą najlepszą", zastanawiałam się nad skonstruowaniem internetowego mema mającego być wstępem do tej notki. Po chwili jednak się zreflektowałam, popularne zdjęcie z wyssanym z palca tekstem ośmieszyłoby jedynie mnie, z pewnością nie wygrałoby konkursu na Wstęp Roku 2014, o ile taki w ogóle istnieje. Nie sądzę, bym w ten sposób również potrafiła okazać szacunek swojemu ulubionemu poecie, nieocenianemu za życia, wielbionemu po śmierci.

Nie wiadomo kiedy dokładnie urodził się Bolesław Lesman (zwany później Leśmianem). Zakłada się, że był to 12 stycznia 1878, choć inne źródła wskazują na 22 stycznia 1877 i 1879. Jego ojciec był naczelnikiem Kasy Emerytalnej Kolei Południowo-Zachodniej w Kijowie. Jego matka zmarła bardzo wcześnie, a owdowiały ojciec ożenił się z Heleną Dobrowolską.
Leśmian już w czasach studiów w Kijowie wysyłał swoje wiersze do pism warszawskich. Debiutował w 1895 roku w piśmie "Wędrowiec" dwoma...

Isadora | 2010-10-17

Antologia wierszy mojego ulubionego poety,który stworzył nieporównywalny z żadnym innym świat pełen istnienia i nieistnienia,w którym życie polega na nieustannych,zadziwiających przemianach ; gdzie każdy niemal utwór niesie ze sobą filozoficzne refleksje,nad każdym trzeba się zadumać,a na pewno nie można przejść obojętnie.
Cudowna duchowa uczta.

Sven | 2010-10-25
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2007 rok

Nie bez przyczyny uwielbiam za równo poezję Leśmiana jak i prozę Carrolla. Obaj potrafią zaczarować słowami, pokazać świat w wielu różnych barwach; od nostalgii aż do nieuchwytnego piękna zawartego czy to w przyrodzie, czy to w prostych szczegółach.
Leśmian stworzył poezję naprawdę piękną i zarazem mądrą. A ten zbiorek, wydany w bardzo estetyczny sposób, jest doskonałym wyborem jego utworów.

sPinacz | 2011-07-05

Można czytać codziennie i nigdy nie przestać :)

WeronikaStępkowska | 2016-07-31
Trithemius | 2016-07-16