Wiersze i poematy

Władysław Broniewski
poezja
Marek

Inne wydania

Zbiór poezji przygotowany w ostatnich miesiącach życia Władysława Broniewskiego.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Medellin | 2016-02-04
Przeczytana: 01 lutego 2016

Piękne, refleksyjne, wzruszające wiersze. Kilkakrotnie byłem zaskoczony tym, że znałem utwory, a nie kojarzyłem ich z autorem. Oczywiście, są w tym zbiorze także wiersze wychwalające socjalizm, i one wydają się mocno anachroniczne, ale nawet to nie wpływa na fakt, że uważam Broniewskiego za prawdziwego mistrza pióra.

Marysieńka | 2012-02-21

Władysław Broniewski to poeta niezwykły. Jego wiersze i poematy są na wskroś przesiąknięte miłością ojczyzny, choć nie tylko....
Pisał o polskiej ziemi ale opisywał też poświęcenie polskiego żołnierza i jego miłość i oddanie dla kraju...nawoływał tez do gotowości jego obrony...doskonały przykład to wiersz "Bagnet na broń"....
Kiedy przyjdą podpalić dom,
Ten, w którym mieszkasz, Polskę.
Kiedy rzucą przed siebie grom,
Kiedy runą żelaznym wojskiem
I pod drzwiami staną i nocą
Kolbami w drzwi załomocą.
Ty, ze snu podnosząc skroń
stań u drzwi, bagnet na broń
trzeba krwi....
to cytat z pamięci, tak wiele lat minęło od czasu, kiedy kończyłam VIII klasę a mimo to pamiętam ten wiersz doskonale.
albo ten...
Ze spuszczoną głową, powoli
idzie żołnierz z niemieckiej niewoli.
Dudnią drogi, ciągną obce wojska,
a nad nimi złota jesień polska.
Usiadł żołnierz pod brzozą u drogi,
opatruje obolałe nogi.
Jego pułk rozbili pod Rawą,
a on bił się, a on bił się krwawo,
szedł z bagnetem na czołgi...

Martyna | 2015-12-05
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Nie lubię poezji - tak, powiedziałam to. Po wielu latach męczarni na zajęciach języka polskiego w końcu to z siebie wyrzuciłam. Jednakże są wyjątki - jednym z nich jest Halina Poświatowska i jej twórczość, drugim - Władysław Broniewski. Ten właśnie stary tom wierszy leżący w szafie mojej mamy na długo pozostanie w mojej pamięci - urzekł mnie, oczarował, dał do myślenia. Piękne.

Ina | 2015-05-26

Uwielbiam wracać do jego wierszy. Szczególnie do tomu Krzyk ostateczny z 1939 roku.

va_faill | 2015-04-15

Czytałam wielokrotnie, i za każdym razem jestem zachwycona. Uwielbiam poezję Broniewskiego.

Luxtos | 2013-07-18

Broniewski ma świetne wiersze. Może nie aż takie bezpośrednie, ale zmuszające do interpretacji.

Gatsby | 2012-08-23

czesto pilem jak on, wiec rozumiem i tez stracilem, i co mam udowodnic i komu, nie chce duzo, myslec o nim i o jej Ani spowitej najpiekniejsza miloscia... starczy na przyzwoitosc!

Bardzo lubię wiersze Broniewskiego, niektóre znam na pamięć. Warto przeczytać.

| 2012-01-08

Jeden z ulubionych poetów

Piłsudczyk86 | 2016-02-07

Według mnie najwybitniejszy polski poeta XX wieku, co w mojej opinii zbiór ten tylko udowadnia.