Widok z ziarnkiem piasku. 102 wiersze

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: a5
838556828X
poezja
asia

Tomik zawiera 102 wiersze; tomik wydany wkrótce po otrzymaniu przez poetkę literackiej nagrody Nobla.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: www.wydawnictwoa5.pl

Arek | 2016-11-16
Przeczytana: 14 listopada 2016

Cóż mądrego mógłbym napisać o poezji tak wysokich lotów, jak te.
No chyba niewiele.

"Widok z ziarnkiem piasku" jest zbiorem utworów
Zawiera poezję z lat 1957 - 1996
Wydany w 1996 roku. Niedługo po tym
jak nasza Chluba Narodowa otrzymała Nobla

Dużo w nich filozofii,
ukrytej pod pretekstami stworzeń
ze świata przyrody,
dużo odwołań do faktów z historii
a mimo tego taka lekkość
że niby nic trudnego bo to tylko słowa
więc czemu nie pojmuje ich ma głowa

Pisane i układane niby prosto,
dogłębnie wwiercają się w temat
to z jednej, to z drugiej, to piątej strony
przenikają jak rentgen nadpsutego zęba.
Jest to poezja stonowana emocjonalnie
Poetka często maluje nam obrazy
Bywają lekkie i jasne
Bywają ciemne i brzydkie.

Te sto dwa wiersze w mym mniemaniu są długie
Ja nie potrafię takich pisać
Nie mam tak szerokiej wiedzy.

Aleksandra | 2016-01-04
Na półkach: Poezja, Przeczytane
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Uwielbiam poezje Wisławy Szymborskiej. Wiersze zawarte w zbiorze "Widok z ziarnkiem piasku" pochodzą z kilku zbiorów i są wyjątkowe nie tylko dlatego, że zwracają uwagę na rzeczy i pojęcia, o których bym pewnie nawet nie pomyślała, a tu znajduję rozważania filozoficzne , prowadzone w sposób jasny i wyrażone tak precyzyjnie i trafnie, że muszę się na chwilę zatrzymać nie mogąc wyjść z podziwu. Znajdziemy tu sporo perełek, ale moje ulubione to "Rozmowa z kamieniem", "Dworzec", "Wszelki wypadek", "Liczba Pi", "Nienawiść", ale najbardziej poruszający to "Kot w pustym mieszkaniu". Do ustawicznego czytania.

młoda_pisarka | 2014-03-06
Przeczytana: 06 marca 2014

Uwielbiam panią Szymborską, chyba nikt inny nie sprawia, że życie staje się tak cudowną zagadką, nikt bardziej niż ona nie pokazuje, co w życiu naprawde się liczy. Zakochałam się w jej twórczości, a naprawdę wzbraniam się przed poezją, bo jest ona zbyt piękna, by mój umysł mógł ją w całości pojąć, ale twórczość tej autorki zasługuje na to, aby przeczytał ją każdy. Dlatego i ja to zrobiłam. Dwa wiersze stały się nawet inspiracją do moich książek. Moim ulubionym na zawsze pozostanie "Koniec i początek".

Stokrotka | 2015-07-23
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Wisława Szymborska powiedziała kiedyś, że ludzie zdecydowanie za dużo mówią. W myśl tego pisała zaledwie kilka wierszy w ciągu roku. "Widok z ziarnkiem piasku" to mój ulubiony tomik. Znajdują się w nim utwory, które przemawiają do mnie za każdym razem, gdy je czytam: "Kot w pustym mieszkaniu", "Pierwsza fotografia Hitlera", "Miłość szczęśliwa", "Terrorysta, on patrzy", "Koniec i początek", "Trzy słowa najdziwniejsze".

Rita | 2015-11-03

Mój ulubiony tomik poetki - wszystko mi się w nim podoba - zawsze sięgam do niego z sentymentem i dlatego książka jest już dość sfatygowana. Najwięcej przemyśleń, a także pozytywnych wspomnień ze szkolnych lat, konkursów recytatorskich i literackich, no i wspomnienie o najlepszej polonistce, która nauczyła mnie odkrywać poezje właśnie na przykładzie tego tomiku Szymborskiej. W twórczości poetki zawsze podoba mi się patrzenia na świat przez pryzmat,szczegółów, elementów i rzeczy na które nikt nie zwraca uwagi (kto w obliczu śmierci zastanawia się nad sytuacją kota) a które pozwalają nabrać dystansu i innej perspektywy, czyli poznawać świat nie szerzej a głębiej. Moim absolutnym ulubieńcem i wierszem zapisanym głęboko w sercu jest "Pukam do drzwi kamienia".

Wiersze o tym, co w życiu jest najważniejsze.

Margoo | 2011-12-06

Książka jest wznowieniem klasycznego wyboru wierszy Wisławy Szymborskiej, który został ułożony kilka miesięcy przed Nagrodą Nobla i wydany w tym samym roku, w którym nasza poetka została jej laureatką.

Na "Widok z ziarnkiem" piasku składa się 97 wierszy z siedmiu zbiorków i 5 utworów znanych jedynie z publikacji prasowych. Razem 102 wiersze.
W tomiku znajdują się wiersze z następujących tomów: Dlatego żyjemy, Pytania zadawane sobie, Wołanie do Yeti (1957), Sól (1962), Sto pociech (1967), Wszelki wypadek (1972), Wielka liczba (1976), Ludzie na moście (1986), Koniec i początek (1993) oraz 5 nowych wierszy.
Już ze spisu treści można zorientować się, że autorka największym zaufaniem darzy wiersze najnowsze. Dla przykładu, z 22 wierszy zbioru "Ludzie na moście" (1986) przedrukowała 18, a z 18 utworów "Końca i początku" (1993) aż 17. Poetka konsekwentnie pomija utwory z dwóch pierwszych tomików ogłoszonych w czasach, gdy obowiązywała formuła realizmu socjalistycznego.

...

| 2012-04-16
Przeczytana: 1997 rok

"Niektórzy lubią poezję"

Nie licząc szkół, gdzie się musi,
i samych poetów,
będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.

Lubią -
ale lubi się także rosół z makaronem,
lubi się komplementy i kolor niebieski
(...)

Poezję -
tylko co to takiego poezja.
Niejedna chwiejna odpowiedź
na to pytanie już padła.
A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego
jak zbawiennej poręczy.

Chciałoby się zadać pytanie, czy aby na pewno "przystawało" dać Nobla autorce takich słów ? :)
Przyznającej się do słabości swojej wiedzy na temat poezji i życia. I to nie tylko w tym wierszu, ale w wielu innych.
"Jak żyć - spytał mnie w liście ktoś,
kogo ja zamierzałam spytać
o to samo."
Przystawało, jak sądzę, z tego samego powodu, dla którego Sokratesa, "wiedzącego, że nic nie wie",uznano za jednego z najwybitniejszych filozofów w historii.
Pokora wobec ograniczonego pojęcia tajemnic, złożoności świata, człowieka, życia - jest cechą najwybitniejszych. I jest równie ważna w procesie poszukiwania odpowiedzi, jak sama...

książek: 1939
Luna | 2013-01-19

Podziwiam wiersze tej Poetki. Wyłania się z nich obraz niezwykle inteligentnej kobiety, która podchodzi do samej siebie z dystansem, potrafi z siebie zażartować, a zarazem jest wspaniałą i wrażliwą osobą. Szymborska traktuje świat i ludzi z ogromnym szacunkiem, w Jej twórczości brak zbędnej pychy czy zadufania w sobie.
Bawiąc się słowem ukazuje różne zależności, nierzadko zwraca naszą uwagę na poważne sprawy, pisząc o nich czasem nawet z przymrużeniem oka, lecz nigdy - z lekceważeniem.

Edi_Edi | 2016-08-19
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Długo podchodziłam do "Widoku z ziarenkiem piasku", bo zasadniczo mam problem z poezją. Ale po obejrzeniu spektaklu w Teatrze Polskim z wierszami Szymborskiej w roli głównej, rzuciłam się na ten tomik zaciekawiona. Cudne, pełne życiowych przemyśleń wiersze. Życiowe, ale nie pompatyczne, tylko właśnie takie rozmyślania nad rzeczami małymi, a jakże ważnymi. Wiersze do smakowania myśli, słowa i rytmu. Cieszę się, że sięgnęłam po naszą noblistke :)