Upiór w kamerze. Zarys kulturowej historii kina grozy

Okładka książki Upiór w kamerze. Zarys kulturowej historii kina grozy
Magdalena Kamińska Wydawnictwo: Galeria Miejska Arsenał film, kino, telewizja
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
film, kino, telewizja
Wydawnictwo:
Galeria Miejska Arsenał
Data wydania:
2016-07-18
Data 1. wyd. pol.:
2016-07-18
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361886655
Tagi:
horror groza kino kulturoznawstwo
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kultury muzyczne – kultury słuchania Tomasz Bielak, Dariusz Brzostek, Karolina Golinowska, Magdalena Kamińska, Piotr Kędziora, Kamil Lipiński, Tomasz Misiak, Krzysztof Moraczewski, Rafał Sowiński, Emilia Stachowska, Mateusz Włodarek
Ocena 0,0
Kultury muzycz... Tomasz Bielak, Dari...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Monty Python. Autobiografia według Monty Pythona Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Bob McCabe, Michael Palin
Ocena 7,8
Monty Python. ... Graham Chapman, Joh...
Okładka książki Perły kina : leksykon filmowy na XXI wiek. T. 2, Ekranizacje literatury Zygmunt Kałużyński, Tomasz Raczek
Ocena 6,6
Perły kina : l... Zygmunt Kałużyński,...
Okładka książki Beksiński. Malarstwo/Painting Wiesław Banach, Zdzisław Beksiński
Ocena 8,6
Beksiński. Mal... Wiesław Banach, Zdz...

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
34 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
424
423

Na półkach:

JAKIŚ POTWÓR TU NADCHODZI...

Książka Magdaleny Kamińskiej to monografia filmowego horroru, prezentująca uporządkowany chronologicznie zarys jego historii w perspektywie kulturoznawczej. Pięknie wydana, cieszy nie tylko oko, zawiera bowiem bardzo ciekawe i profesjonalne omówienie rozwoju kina grozy.

Dla autorki fabularne centrum opowieści niesamowitej stanowi sytuacja antycudu, czyli konfliktogennej interakcji człowieka z bytem nadprzyrodzonym, która wywołuje w nas głęboki lęk o podłożu egzystencjalnym. Prościej mówiąc, chodzi tu o schemat „człowiek vs. potwór”, gdzie zagrożony człowiek najpierw robi ze strachu w gacie, a następnie kombinuje, jak wyjść z tego starcia w jednym kawałku. Dlatego opowieść niesamowita „pobudza do tworzenia taktyk i strategii radzenia sobie w życiu codziennym z zagadnieniami życia, śmierci oraz tego, co po nich i pomiędzy nimi”.
(...)
W przeciwieństwie do nastolatków, my, dorośli, nie lubimy przyznawać się do tego, że oglądamy horrory. Jest to dla nas dość wstydliwe. Horrory nie są gatunkiem traktowanym poważnie – autorka mówi nawet o ich „gettoizacji”, czyli spychaniu do izolowanej niszy. Recenzując książkę Andrzeja Kołodyńskiego „Film grozy” (Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1970), Wisława Szymborska (“Wszystkie lektury nadobowiązkowe”) skomentowała to w charakterystyczny dla siebie, dowcipny sposób:

„Odnoszę wrażenie, że sam autor nie jest pewien, czy ma tym gatunkiem gardzić, czy go podziwiać. Bardziej jednak skłania się do tezy, że to gatunek drugorzędny, obliczony na zaspokajanie gustów prymitywnych. Od tej pory będę musiała chodzić na te filmy ukradkiem, ubolewając nad niedorozwojem własnego umysłu. Ale jakże ukradkiem, kiedy na sali zawsze dwa tuziny znajomych po kryjomu przede mną?”
(...)
Na szczęście dla nas Magdalena Kamińska to prawdziwa fanka horroru filmowego, możemy więc jej książkę czytać z przyjemnością i bez kompleksów. Bardzo ciekawe jest również jej spojrzenie na horror na sposób kulturoznawczy, ukazujący ten gatunek jako spadkobiercę długiej linii opowieści niesamowitych, które rozprzestrzeniały się, przenikały i przechodziły liczne transformacje, nie zawsze udane.
(...)
„Upiór w kamerze” Magdaleny Kamińskiej to cenna monografia gatunku, którą polecić mogę nie tylko jego zagorzałym wielbicielom, lecz – z uwagi na erudycyjny charakter – wszystkim zainteresowanym historią kina. Zarówno dla osoby zorientowanej w temacie, jak i dla amatora będzie to ciekawa i wartościowa lektura. Piękne wydanie, ozdobione nastrojowymi rycinami, czyni z tej pozycji idealny prezent dla każdego miłośnika horroru.
Fragmenty recenzji opublikowanej na blogu:
https://zapiskinamarginesie.pl/2018/03/11/jakis-potwor-tu-nadchodzi/

JAKIŚ POTWÓR TU NADCHODZI...

Książka Magdaleny Kamińskiej to monografia filmowego horroru, prezentująca uporządkowany chronologicznie zarys jego historii w perspektywie kulturoznawczej. Pięknie wydana, cieszy nie tylko oko, zawiera bowiem bardzo ciekawe i profesjonalne omówienie rozwoju kina grozy.

Dla autorki fabularne centrum opowieści niesamowitej stanowi sytuacja...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    76
  • Przeczytane
    39
  • Posiadam
    12
  • Film
    2
  • Teraz czytam
    2
  • 1. Must have
    1
  • 2021
    1
  • Temat: O horrorze
    1
  • Licencjat
    1
  • Film, Kultura, Media etc.
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Upiór w kamerze. Zarys kulturowej historii kina grozy


Podobne książki

Przeczytaj także