Perły kina : leksykon filmowy na XXI wiek. T. 2, Ekranizacje literatury

Seria: Biblioteka "Latarnika"
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik

Do książki dołączona została ekranizacja wielkiej powieści Emila Zoli "Germinal" z Gerardem Depardieu i Miou-Miou na płycie DVD. Książka "Perły kina" to praktyczny przewodnik dla kinomanów w ich codziennej przygodzie z kinem. Przydaje się jako źródło informacji. Drugi tom Leksykonu pt. "Ekranizacje literatury" jest praktycznym narzędziem, ułatwiającym życie ucznia mającego napisać pracę na temat adaptacji filmowych. W leksykonie znalazły się omówienia między innymi takich słynnych ekranizacji literatury: Blaszany bębenek, Cyrano de Bergerac, Dracula, Dziennik Bridget Jones, Dżuma, Faraon, Ferdydurke, Forrest Gump, Frankenstein, Germinal, Godziny, Harry Potter, Lista Schindlera, Matka Joanna od Aniołów, Milczenie owiec, Miłość Swanna, Misery, Niebezpieczne związki, Ogniem i mieczem, Okręt, Ostatni cesarz, Ostatnie kuszenie Chrystusa, Pan Tadeusz, Pasja, Pianista, Popioły, Popiół i diament, Potop, Pożegnanie z Afryką, Przedwiośnie, Quo vadis, Romeo i Julia, Rozważna i romantyczna, Ryszard III, Solaris, Stara baśń, Ubu król, Wesele, Wiele hałasu o nic, Władca pierścieni, Wywiad z wampirem, Zemsta, Ziemia obiecana.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

kinkiet | 2012-08-14
Przeczytana: 29 lipca 2012

Stenogramy dysput dwóch wybitnych znawców kina. Osobom spodziewającym się ciekawostek z planu, ploteczek o gwiazdach, statystyk odnośnie filmu, nie polecam tej pozycji, bo to książka nie tego typu. "Perły kina" nie są leksykonem w rozumieniu sensu stricto. Nie znajdziemy tu suchych faktów, zamiast nich mamy rozważania i teorie wykraczające daleko poza ramy taśmy filmowej. Sięgnęłam chętnie po tę książkę, gdyż program "Perły z lamusa" pamiętam z czasów dziecięcych. Miło było po latach odświeżyć sobie pamięć i na nowo zagłębić w konwersacjach duetu Kałużyński&Raczek, do których w wieku 8 lat, niekoniecznie się dorosło.

Ula Wawrzynkowska | 2016-01-17

Lubię ich poziom dyskusji.Taki poziom to dzisiaj prawdziwa perła.

| 2014-05-21
Na półkach: Przeczytane, 05. 2014
Przeczytana: 21 maja 2014

Ta książka lekko mnie rozczarowała. Myślałam, że każda ekranizacja będzie porównywana pod wieloma kątami z książką...tak jednak nie było. Ale jej plusem jest to, że wiele książek w niej omówionych pragnę teraz przeczytać.

LordVaderJunior | 2017-04-28
domi88 | 2016-05-31