Siedem dni w świecie sztuki

Tłumaczenie: Małgorzata Kuliś
Wydawnictwo: Propaganda
Seven Days In The Art World
978-83-933966-0-3
sztuka

Siedem dni w świecie sztuki to wydany w dwunastu krajach bestseller wciągający czytelnika w hermetyczne środowisko artystów, marszandów, kuratorów i kolekcjonerów dzieł sztuki. Sarah Thornton na podstawie setek wywiadów i spotkań z najważniejszymi przedstawicielami niezwykle ceniącej sobie dyskrecję branży artystycznej, stworzyła pionierski reportaż pozwalający każdemu z nas zajrzeć za kulisy działalności wielkich światowych muzeów, galerii sprzedających prace za miliony dolarów oraz do wnętrz pracowni ekscentrycznych twórców. Napisana niezwykle przystępnym i bogatym językiem książka, stanowi fascynującą lekturę nie tylko dla ludzi zaznajomionych ze sztuką współczesną, ale też dla laików, którzy dzięki niej mogą wkroczyć w świat, gdzie czekają na nich jedynie przyjemne, przełamujące stereotypy doznania. Złożona z siedmiu rozdziałów, z których każdy przedstawia inną część świata sztuki, książka rozpoczyna się dynamiczną relacją z aukcji sztuki współczesnej w Nowym Jorku, by następnie przenieść nas do zimnej sali wykładowej Akademii Sztuk Pięknych tylko po to, aby w następnym rozdziale zabrać na najważniejsze targi sztuki na świecie do Bazylei. W kolejnych rozdziałach wraz z autorką przyglądamy się rozdaniu nagród Turnera w słynnym londyńskim muzeum Tate, odwiedzamy redakcję prestiżowego magazynu “Art Forum”, składamy wizytę w japońskich pracowniach znanego ze współpracy z Kanye Westem artysty Takahashiego Murakamiego, aby ostatecznie znaleźć się w Wenecji nad brzegiem basenu w hotelu Cipriani – luksusowej przystani w czasie biennale sztuki dla największych postaci artystycznego świata.

źródło opisu: http://wearepropaganda.org/pl/7-days/

źródło okładki: http://wearepropaganda.org/pl/7-days/

moninite | 2014-01-18
Przeczytana: grudzień 2014

Ciekawa, plotkarska, inspirująca, aby wgłębić się w świat sztuki. Momentami czułam się trochę znużona ilością cytatów i myśli tych wszystkich artystycznych protagonistów, niemniej uważam, że warto przeczytać.
Plus za papier, minus za polską korektę.

Krzysiek Maślejak | 2013-10-30
Przeczytana: 30 października 2013

Bardzo wnikliwa i wyczerpująca opowieść (bo to jednak opowieść) o świecie sztuki, językiem ciekawym, choć czasem wymagającym.

Korekta polska - bardzo słaba. Bardzo.

FromNorwayWithLove | 2012-08-22
Przeczytana: 14 marca 2013

na kredowy papier starczyło, ale na dobrą korektę tekstu już nie.

mimo to warto z uwagi na ciekawą kompozycję wątków tekstu i reporterski styl przekazu.