The Photograph as Contemporary Art
97883-242-1353-5
sztuka
Snoopy

Niniejsza książka stanowi przewodnik po współczesnej fotografii artystycznej od sztuki konceptualnej, operującej prozaicznymi, "amatorskimi" ujęciami, po drobiazgowo przemyślane tableaux Jeffa Walla. Niektórzy artyści, tacy jak Sophie Calle czy Erwin Wurm, dokumentują codzienne czynności i prozaiczne zdarzenia; inni - jak Yinka Shonibare i Gregory Crewdson - inscenizują wymyślone przez siebie opowiesci. Andreas Gursky, Thomas Demand i Rineke Dijkstra reprezentują chłodny obiektywizm, zaś Nan Goldin i Wolfgang Tillmans uchylają przed nami drzwi swojego prywatnego świata. Dla Luca Delahaye'a i Allana Sekuly fotografia stanowi narzędzie tworzenia dokumentacji, zaś dla Cindy Sherman i Gillian Wearing pełni rolę skarbca wartości indywidualnych, społecznych i kulturowych, odzwierciedlających wizualne bogactwo otaczającego nas świata. Niniejsze wydanie wspomina o najnowszych trendach w fotografii artystycznej. Osobny rozdział poświęcono artystom kładącym nacisk na fizyczne cechy medium fotograficznego i traktujących zdjęcia jako cześć eksperymentów panmedialnych lub nośnik nowych form przekazu. Obok dzieł uznanych artystów, takich jak Isa Genzken i Sherrie Levine, omawiamy również dorobek młodszego pokolenia - m.in. Floriana Maier-Aichena, Anne Collier i Waleada Beshty'ego. Fotografia jako sztuka współczesna to świadectwo wszechstronności, różnorodności i żywiołowości sztuki fotograficznej XXI wieku.

243 fotografie, w tym 207 barwnych, papier kredowy, oprawa szyta

źródło opisu: Wydawnictwo Universitas, 2010

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/szukaj?t=FOTOGRAFIA+...»

JeanGerome | 2015-09-17

Bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.

Pomimo faktu, iż jest to synteza - a taka forma wymaga dużej dozy uogólniania treści, przez co zazwyczaj są to po prostu "wymienianki" kolejnych zjawisk - autorka prowadzi wywód o współczesnej fotografii nie tylko ciekawie, a przede wszystkim spójnie i merytorycznie.

Unika rudymentalnych opisów faktograficznych i treści pt. co-widać-na-zdjęciu, tropi zależności i relacje, wpisuje w konteksty ale przede wszystkim - snuje niezwykle ciekawą opowieść o fascynującym zjawisku, jakim jest fotografia.

(Osobiście uważam, iż książka ta wypada o niebo lepiej od pewnego polskiego albumu prezentujące zjawiska w fotografii polskiej po 2000 roku; choć Pana tego bardzo wysoko cenię, jego synteza nie umywa się do wyżej recenzjonowanej.)

książek: 2028
Monika | 2013-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2013

Fotografia jest jedną z dziedzin sztuki, która dzięki rozwojowi technologicznemu, zaczęła się rozwijać bardzo prężnie. Każdy z nas posiada aparat cyfrowy (niegdyś część posiadała aparaty analogowe). Fotografia w dzisiejszych czasach spowszedniała, każdy może stać się fotografem, pretendować do miana fotografa uwieczniającego, nie tylko rodzinne wycieczki czy wydarzenia. Zżyliśmy się ze światem, gdzie obraz odgrywa dużą rolę w życiu codziennym. Ale czym jest tak naprawdę ta artystyczna strona fotograficznej historii? Jakie nurty, tendencje dominują w niej lub dominowały w minionych latach? Czym jest właściwie artyzm w wymiarze fotografii współczesnej? Niewielu ludzi zadaje sobie takie pytania, mnie one niesamowicie nurtowały. Aż do dzisiaj, kiedy to skończyła czytać książkę Charlotte Cotton.

Z prądem, choć pod prąd

Dostając "Fotografię jako sztukę współczesną" nie zakładałam, że wniesie w moje życie tak wiele - większość z Was, bowiem wie, że oprócz literatury i muzyki, fotografia...

SancziGucci | 2016-09-13

Mało odkrywcza i dość powierzchowna przez co "bardziej zaawansowanych" miłośników fotografii książka nie zachwyci. Sprawdza się natomiast jako krótki przewodnik dla osób, które nie szukają głębszej analizy, a jedynie przeglądu kluczowych nazwisk i zjawisk współczesnej fotografii.

spacer_biedronki | 2014-05-14
Przeczytana: 14 maja 2014

Inspirująca. Rzetelna. Rzecz o fotografii - a nie o "foceniu fot" będących efekciarstwem na portalach "ja się tu promuję i szczelam". O tym jak można spojrzeć na to, co już widzieliśmy i na to co jest materialne i przedmiotowe - medium. Do wielokrotnego użytku.

kajaikaja | 2016-07-25
Katarzyna Ewa Sobczak | 2016-06-11