Fotografia jako sztuka współczesna

Okładka książki Fotografia jako sztuka współczesna Charlotte Cotton
Okładka książki Fotografia jako sztuka współczesna
Charlotte Cotton Wydawnictwo: Universitas sztuka
2007-01-01
97883-242-1353-5
Magdalena Buchta, Piotr Nowakowski, Piotr Paliwoda
fotografia sztuka sztuka współczesna

Okładka książki WIDZIEĆ/WIEDZIEĆ. Wybór najważniejszych tekstów o dizajnie David Barringer, Przemek Dębowski, Jacek Mrowczyk, praca zbiorowa
WIDZIEĆ/WIEDZI... David Barringer, Pr...
Okładka książki Uczyć się od Las Vegas. Zapomniana symbolika formy architektonicznej Steven Izenour, Denise Scott Brown, Robert Venturi
Uczyć się od L... Steven Izenour, Den...
Okładka książki Historia myśli filmowej. Podręcznik Alicja Helman, Jacek Ostaszewski
Historia myśli... Alicja Helman, Jace...

Mało odkrywcza i dość powierzchowna przez co "bardziej zaawansowanych" miłośników fotografii książka nie zachwyci. Sprawdza się natomiast jako krótki przewodnik dla osób, które nie szukają głębszej analizy, a jedynie przeglądu kluczowych nazwisk i zjawisk współczesnej fotografii.

Bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.

Pomimo faktu, iż jest to synteza - a taka forma wymaga dużej dozy uogólniania treści, przez co zazwyczaj są to po prostu "wymienianki" kolejnych zjawisk - autorka prowadzi wywód o współczesnej fotografii nie tylko ciekawie, a przede wszystkim spójnie i merytorycznie.

Unika rudymentalnych opisów faktograficznych i treści pt. co-widać-na-zdjęciu, tropi zależności i relacje, wpisuje w konteksty ale przede wszystkim - snuje niezwykle ciekawą opowieść o fascynującym zjawisku, jakim jest fotografia.

(Osobiście uważam, iż książka ta wypada o niebo lepiej od pewnego polskiego albumu prezentujące zjawiska w fotografii polskiej po 2000 roku; choć Pana tego bardzo wysoko cenię, jego synteza nie umywa się do wyżej recenzjonowanej.)

Bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.

Unika rudymentalnych opisów faktograficznych i treści pt....

Inspirująca. Rzetelna. Rzecz o fotografii - a nie o "foceniu fot" będących efekciarstwem na portalach "ja się tu promuję i szczelam". O tym jak można spojrzeć na to, co już widzieliśmy i na to co jest materialne i przedmiotowe - medium. Do wielokrotnego użytku.

Fotografia jest jedną z dziedzin sztuki, która dzięki rozwojowi technologicznemu, zaczęła się rozwijać bardzo prężnie. Każdy z nas posiada aparat cyfrowy (niegdyś część posiadała aparaty analogowe). Fotografia w dzisiejszych czasach spowszedniała, każdy może stać się fotografem, pretendować do miana fotografa uwieczniającego, nie tylko rodzinne wycieczki czy wydarzenia. Zżyliśmy się ze światem, gdzie obraz odgrywa dużą rolę w życiu codziennym. Ale czym jest tak naprawdę ta artystyczna strona fotograficznej historii? Jakie nurty, tendencje dominują w niej lub dominowały w minionych latach? Czym jest właściwie artyzm w wymiarze fotografii współczesnej? Niewielu ludzi zadaje sobie takie pytania, mnie one niesamowicie nurtowały. Aż do dzisiaj, kiedy to skończyła czytać książkę Charlotte Cotton.

Z prądem, choć pod prąd

Dostając "Fotografię jako sztukę współczesną" nie zakładałam, że wniesie w moje życie tak wiele - większość z Was, bowiem wie, że oprócz literatury i muzyki, fotografia właśnie jest jedną z moich największych pasji. Książka ta wniosła w moje życie nie tylko całkiem inne postrzeganie fotografii, ale i wlała w moje serce słodycz największą- zrozumienie i możliwość interpretacyjną. Jest to książka, która uczy. Uczy widzieć daną fotografię w całkiem innym kontekście. Uczy i inspiruje. Pokazuje, jak przez dziesięciolecia fotografia się zmieniała. Prognozuje poniekąd, również, jak się jeszcze zmieni. I mimo, że pozycja ta w Polsce została wydana w 2010 roku, nie traci po dziś dzień na świeżości.

Aby do końca móc zrozumieć wagę i rangę fotografii jako sztuki współczesnej, autorka podzieliła książkę na kilka rozdziałów tematycznych, m.in. Życie intymne, Fizyczne i materialne czy Chwile w historii. W każdym z nich opisuje całkiem inne techniki fotograficzne, projekty i fotografie oraz ich twórców, zwracając uwagę nie tylko na nurt, ale również na to jakiej dokonał ewolucji czy jak jest postrzegany przez odbiorców. Każdy z artystów wymienionych w książce, stał się prekursorem lub wyróżnia się na tle innych. Mamy tu do czynienia z wieloma nazwiskami, dzięki czemu zawsze możemy na własną rękę pogłębić wiedzę, którą przekazuje nam, powiedzmy szczerze, w okrojonej wersji autorka.

Fotograf jest tutaj twórcą ale i obiektem fotografowanym, narratorem ale i podglądaczem. Dokumentalistą, ale i wirtuozem tworzącym obrazy, technikami znanymi na samym początku rozwoju fotografii lub tworzącym instalacje, gdzie rzeźba i fotografia uzupełniają się, tworząc harmonijny, pełny obraz. Fotograf pełni funkcje opowiadacza historii poprzez zdjęcia, ujęcia, kolorystykę czy sposób i technikę fotografowania. Jest pośrednikiem do całkiem innego świata, pełnego metafor i kryjącego w sobie tajemnicę, wszakże sztuka oddziaływuje na każdego inaczej. Czasem staje w opozycji do panujących nurtów, czasem idzie z nimi w parze - wszystko po to by odnaleźć coś nowego, by wyrazić siebie w całkiem inny sposób.

Atutami książki są niewątpliwie mnogość przykładów w kolorze. Doskonale skomponowana typograficznie, moim zdaniem, przejrzysta i z wyrazistym, barwnym językiem. Mimo, że jest to książka naukowa, specjalistyczna, czyta się ją niezwykle przyjemnie i z zaciekawieniem.

Podsumowanie

Książka mnie zachwyciła, zaspokoiła głód wiedzy (o historii fotografii i interpretacjach pisałam już przy okazji recenzji "Obrazów fotografii..." na starym blogu),głód poznania.

Przykładowe stronice z tej książki:

Książka jest raczej skierowana do osób, które pasjonują się fotografią na tyle, że sięgają po książki z tej tematyki, i są wiecznie głodne wiedzy. Wiedzy o samej fotografii jako sztuce, jej rozwoju i historii. Nie znajdziemy tutaj informacji o tym jak robić udane zdjęcia, nie ma tutaj miejsca na tutoriale i naukę. Zdecydowanie jest to książka dla osób, które poniekąd żyją fotografią i chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej. Myślę, że nie będą zawiedzione. Ja nie byłam i wracam dosyć często do tej książki - po prostu jest skarbnicą inspiracji, radości tworzenia, czasem dziwnych i niepokojących obrazów.

[https://antymateriablog.wordpress.com/2016/04/16/mnostwo-skupienia-i-energii-fotogafia-jako-sztuka-wspolczesna-charlotte-cotton/]

• Sztuka
  • Fotografia, sztuka

Dodaj cytat z książki Fotografia jako sztuka współczesna