Najnowsze artykuły
- ArtykułyGwiazda Hollywood czyta Tokarczuk, a „Quo vadis” i „Heartstopper” wracają na ekranyAnna Sierant4
- Artykuły„Piszę takie powieści, jakie sama chciałabym czytać”: rozmawiamy z Agnieszką PeszekSonia Miniewicz4
- ArtykułyPrzyszłość należy do czytających. Weź udział w konferencji Literacy for Democracy & BusinessLubimyCzytać1
- Artykuły„Lata beztroski” – początek sagi o rodzinie Cazaletów, która wciągnie was jak serial „Downton Abbey”Marcin Waincetel2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Magdalena Kamińska
4
6,6/10
Magdalena Kamińska., doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o poznaniu i komunikacji społecznej, pracuje jako adiunkt w Zakładzie Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. A.Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania to kultura internetu, prehistoria mediów audiowizualnych i horror filmowy. Jest autorką kilkunastu publikacji naukowych, a także monografii: "Rzeczywistość wirtualna jako "ponowne zaczarowanie świata".Pytanie o status poznawczy koncepcji".
6,6/10średnia ocena książek autora
84 przeczytało książki autora
158 chce przeczytać książki autora
3fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Kultury muzyczne – kultury słuchania
Magdalena Kamińska, Dariusz Brzostek
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2020
Memosfera. Wprowadzenie do cyberkulturoznawstwa
Magdalena Kamińska
6,4 z 8 ocen
35 czytelników 0 opinii
2017
Upiór w kamerze. Zarys kulturowej historii kina grozy
Magdalena Kamińska
6,9 z 34 ocen
115 czytelników 4 opinie
2016
Niecne memy. Dwanaście wykładów o kulturze internetu
Magdalena Kamińska
6,4 z 28 ocen
96 czytelników 2 opinie
2011
Najnowsze opinie o książkach autora
Upiór w kamerze. Zarys kulturowej historii kina grozy Magdalena Kamińska
6,9
JAKIŚ POTWÓR TU NADCHODZI...
Książka Magdaleny Kamińskiej to monografia filmowego horroru, prezentująca uporządkowany chronologicznie zarys jego historii w perspektywie kulturoznawczej. Pięknie wydana, cieszy nie tylko oko, zawiera bowiem bardzo ciekawe i profesjonalne omówienie rozwoju kina grozy.
Dla autorki fabularne centrum opowieści niesamowitej stanowi sytuacja antycudu, czyli konfliktogennej interakcji człowieka z bytem nadprzyrodzonym, która wywołuje w nas głęboki lęk o podłożu egzystencjalnym. Prościej mówiąc, chodzi tu o schemat „człowiek vs. potwór”, gdzie zagrożony człowiek najpierw robi ze strachu w gacie, a następnie kombinuje, jak wyjść z tego starcia w jednym kawałku. Dlatego opowieść niesamowita „pobudza do tworzenia taktyk i strategii radzenia sobie w życiu codziennym z zagadnieniami życia, śmierci oraz tego, co po nich i pomiędzy nimi”.
(...)
W przeciwieństwie do nastolatków, my, dorośli, nie lubimy przyznawać się do tego, że oglądamy horrory. Jest to dla nas dość wstydliwe. Horrory nie są gatunkiem traktowanym poważnie – autorka mówi nawet o ich „gettoizacji”, czyli spychaniu do izolowanej niszy. Recenzując książkę Andrzeja Kołodyńskiego „Film grozy” (Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1970),Wisława Szymborska (“Wszystkie lektury nadobowiązkowe”) skomentowała to w charakterystyczny dla siebie, dowcipny sposób:
„Odnoszę wrażenie, że sam autor nie jest pewien, czy ma tym gatunkiem gardzić, czy go podziwiać. Bardziej jednak skłania się do tezy, że to gatunek drugorzędny, obliczony na zaspokajanie gustów prymitywnych. Od tej pory będę musiała chodzić na te filmy ukradkiem, ubolewając nad niedorozwojem własnego umysłu. Ale jakże ukradkiem, kiedy na sali zawsze dwa tuziny znajomych po kryjomu przede mną?”
(...)
Na szczęście dla nas Magdalena Kamińska to prawdziwa fanka horroru filmowego, możemy więc jej książkę czytać z przyjemnością i bez kompleksów. Bardzo ciekawe jest również jej spojrzenie na horror na sposób kulturoznawczy, ukazujący ten gatunek jako spadkobiercę długiej linii opowieści niesamowitych, które rozprzestrzeniały się, przenikały i przechodziły liczne transformacje, nie zawsze udane.
(...)
„Upiór w kamerze” Magdaleny Kamińskiej to cenna monografia gatunku, którą polecić mogę nie tylko jego zagorzałym wielbicielom, lecz – z uwagi na erudycyjny charakter – wszystkim zainteresowanym historią kina. Zarówno dla osoby zorientowanej w temacie, jak i dla amatora będzie to ciekawa i wartościowa lektura. Piękne wydanie, ozdobione nastrojowymi rycinami, czyni z tej pozycji idealny prezent dla każdego miłośnika horroru.
Fragmenty recenzji opublikowanej na blogu:
https://zapiskinamarginesie.pl/2018/03/11/jakis-potwor-tu-nadchodzi/
Niecne memy. Dwanaście wykładów o kulturze internetu Magdalena Kamińska
6,4
Jedna z nielicznych pozycji omawiających tematykę memów internetowych. Zawiodą się na niej jednak Ci, którzy liczą na szczegółowe omówienie lub choćby wprowadzenie zadowalającej definicji. Memom poświęcono w całości tylko jeden z 12 rozdziałów, choć niemal wszystkie są interesujące. Zauważalne jest doświadczenie Autorki w obcowaniu z nowymi mediami oraz szerokie wykształcenie przejawiające się w licznych koncepcjach, do jakich się Ona odnosi. Analizom brakuje jednak głębi, w przeważającej części jest to praca deskryptywna, a kategoryzacje wprowadza raczej sporadycznie.
Przyjemna lektura dla osób zainteresowanych kulturoznawczą perspektywą badań nad nowymi mediami. Polecam