Panzertruppen a Powstanie Warszawskie

Okładka książki Panzertruppen a Powstanie Warszawskie Norbert Bączyk
Okładka książki Panzertruppen a Powstanie Warszawskie
Norbert Bączyk Wydawnictwo: Pegaz-Bis popularnonaukowa
84 str. 1 godz. 24 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Pegaz-Bis
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
84
Czas czytania
1 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9878360619216
Tagi:
powstanie warszawskie broń pancerna
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia lubi się powtarzać Norbert Bączyk, Kamil Kawalec
Ocena 7,5
Historia lubi ... Norbert Bączyk, Kam...
Okładka książki Dawid kontra Goliat. Niemieckie specjalne środki bojowe w Powstaniu Warszawskim Norbert Bączyk, Grzegorz Jasiński
Ocena 9,0
Dawid kontra G... Norbert Bączyk, Grz...
Okładka książki Technika Wojskowa Historia 6/2018 Norbert Bączyk, Krzysztof Cieślak, Jędrzej Korbal, Zbigniew Lalak, Robert Michulec, Marek Sobski, Leszek A. Wieliczko
Ocena 8,0
Technika Wojsk... Norbert Bączyk, Krz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1149
252

Na półkach: ,

Rewelacyjna sprawa. Nie jest to jakaś strasznie długa książka - mniej niż 90 stron i sporo ilustracji więc do przeczytania w jeden wieczór i zostanie jeszcze czas na ulubiony serial. Jej wartość nie leży w odkrywczości - bo w sumie wszystko (no może niemal wszystko) już gdzieś było - leży w tym, że zebrano to razem w jednej przystępnej formie.
Całość zaczyna się od opisania ogólnej sytuacji na froncie w końcu lipca, potem ogólna sytuacja wojsk niemieckich przewija się jeszcze dwukrotnie przez łamy pracy (a to temat zasługujący na znacznie bardziej dogłębną i dłuższą analizę opartą o źródła radzieckie i niemieckie),następnie mamy chronologiczny opis działań niemieckich wojsk pancernych (ale także jednostek formalnie podporządkowanych artylerii),czasem w ujęciu ogólnym czasem w ujęciu poszczególnych jednostek biorących udział w tłumieniu powstania. Na koniec przed podsumowaniem mamy dane o niemieckich stratach, opis działań mniejszych i gorzej dokumentowanych jednostek pancernych (zwłaszcza policyjnych oddziałów pancernych) no i podsumowanie.
Jest też kilka smaczków. Powstańcy generalnie nie znali się na rozpoznawaniu niemieckich maszyn - nic dziwnego w większości byli to młodzi ochotnicy, często bez odpowiedniego przeszkolenia a nawet przedwojenna kadra mogła mieć braki w wiedzy bo i technika czołgowa poszła znacząco do przodu a i w Warszawie miał miejsce debiut bojowy przynajmniej jednej - dwóch maszyn niemieckich. Z tego powodu wszystkie te pojazdy zwano popularnie Panterami i Tygrysami ot całkiem udany zabieg podtrzymywania morale - taka potęga na nas się zwaliła a i jak pisze - mieli prawa nie rozpoznawać poszczególnych pojazdów. Z tego powodu w latach 80tych i 90tych sporo autorów kwestionowało w ogóle użycie przez Niemców tych czołgów (zwłaszcza Tygrysów) nie mówiąc już nawet o jakimkolwiek obezwładnieniu czy wyeliminowaniu któregoś. Tymczasem jak wynika z dokumentacji niemieckiej (która jest dalece niedoskonała) czołgi te w Warszawie były, brały udział w walkach ba jeden został (co najmniej) czasowo obezwładniony przez powstańców.
Inna sprawa, że straty bezpowrotne w broni pancernej Niemcy mieli (z oczywistych względów) minimalne. Wynikało to z tego co podkreślają wszyscy autorzy wspomnień (zwłaszcza zachodni) - uporczywego dążenia przez oddziały nazistowskie do wycofania uszkodzonych pojazdów z pola walki i ich wyremontowania.
Książka warta polecenia ludziom zainteresowanym Powstaniem Warszawskim ale i generalnie interesującym się DWSem czy historią wojska pancernych.

Rewelacyjna sprawa. Nie jest to jakaś strasznie długa książka - mniej niż 90 stron i sporo ilustracji więc do przeczytania w jeden wieczór i zostanie jeszcze czas na ulubiony serial. Jej wartość nie leży w odkrywczości - bo w sumie wszystko (no może niemal wszystko) już gdzieś było - leży w tym, że zebrano to razem w jednej przystępnej formie.
Całość zaczyna się od...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    2
  • Ulubione
    1
  • 1. Ebook'i
    1
  • Powstanie warszawskie
    1
  • Powstanie Warszawskie
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Panzertruppen a Powstanie Warszawskie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne