Historia lubi się powtarzać

Okładka książki Historia lubi się powtarzać Norbert Bączyk, Kamil Kawalec
Okładka książki Historia lubi się powtarzać
Norbert BączykKamil Kawalec Wydawnictwo: Altenberg historia
historia
Altenberg
2023-10-09
2023-10-09

Okładka książki Dawid kontra Goliat. Niemieckie specjalne środki bojowe w Powstaniu Warszawskim Norbert Bączyk, Grzegorz Jasiński
Dawid kontra G... Norbert Bączyk, Grz...
Okładka książki Technika Wojskowa Historia 6/2018 Norbert Bączyk, Krzysztof Cieślak, Jędrzej Korbal, Zbigniew Lalak, Robert Michulec, Marek Sobski, Leszek A. Wieliczko
Technika Wojsk... Norbert Bączyk, Krz...

Bardzo ciekawa książka, w której autorzy podcastu "Wojenne historie", analizują współczesną sytuację, głównie w oparciu o wojnę w Ukrainie, z historią, która wydarzyła się kilkadziesiąt lat temu (głównie w czasach II wojny światowej).

Autorzy "Podcastu Wojenne Historie" przedstawili dziewięć artykułów, w których wychodząc od współczesnych wydarzeń, przykuwających naszą uwagę, od wojny w Ukrainie, szpiegowskich balonów, groźby wojny nuklearnej, zaginionych rakiet balistycznych itp. sięgnęli po analogiczne historie z przeszłości. I tak dla przykładu, zaczynając książkę od konfliktu za naszą wschodnią granicą, opowiadają jak Finowie potrafili przeciwstawić się Związkowi Radzieckiemu. Wszystkie rozdziały ciekawią, dają wiele nieznanych mi wcześniej szczegółów, ale najbardziej zapadły mi w pamięć niektóre, jak ten który przedstawia niewypowiedzianą wojnę atomową z lat 1945-1963, w którym to okresie wszystkie kraje sięgające po technologię tej najgroźniejszych z broni, całkowicie niemal bezrefleksyjnie testowały ją na terenie własnych państw, czy różnych terytoriów zależnych. W efekcie setki bomb atomowych wybuchały przez lata, o ironio, destrukcyjnie wpływając na tereny państw, które ich używały. Do dzisiaj przeprowadzono 2100 prób jądrowych. A pomijając już nawet nieustannie rosnącą skalę wybuchów, coraz silniejszych, to kraje i to nie te totalitarne, wpadały na absurdalne pomysły takie jak wysyłanie na tereny po wybuchu oddziałów wojsk w celach oczywiście testowych. Równie fascynujące jest zestawienie ilościowe używanych pod koniec drugiej wojny światowej przez Niemców rakiet V2, pierwszych używanych na wielką skalę rakiet balistycznych, z ilościami wystrzeliwanymi przez armię Putina na terytorium ukraińskim. Otóż bowiem ilość rakiet uderzająca przez niespełna pół roku w Antwerpię była wielokrotnie większa niż ilości używane w dzisiejszej wojnie.
W taki właśnie sposób autorzy ciekawie zmieniają perspektywę z jakiej ocenia się wydarzenia z naszej współczesności, ale pozwalają też tym bardziej rozumieć wydarzenia z przeszłości. Bardzo dobry efekt i pomysł na książkę, któremu należy przyklasnąć. A wykonanie też bardzo dobre, ładne wydanie i dobry materiał zdjęciowy.

Od miesięcy jestem słuchaczem podcastu więc musiałem przeczytać tą książkę. Podoba mi się koncept porównania dwóch okresów i postaci co powoduje że zgadzamy się z tytułem .

Dużo ciekawych informacji ale bez szczegółów które są dostępne w podcaście ponieważ książka jest o ogóle nie o poszczególnej bitwie kampanii.

Ważna książka bo poznawala na obalenie kilku mitów a dla laików na wiele nowych informacji.

W podcaście pada często że wojna to system, w książce padło to tylko 3 krotnie xd

Ważna książka bo poznawala na obalenie kilku mitów a dla...

"Historia vitae magistra est" - to sentencja, która w czasach licealnych wisiała w mojej klasie nad tablicą. Historia nauczycielką życia - to stwierdzenie, które głęboko zapadło mi w pamięć i nauczyło patrzeć na bieżące wydarzenia polityczne właśnie przez pryzmat historycznych odniesień. Dlatego też z dużym zaciekawieniem sięgnąłem po książkę Norberta Bączyka i Kamila Kawalca.
Sama okładka wskazuje już na zakres tematyczny: współczesny konflikt zbrojny w Ukrainie. Jak patrzeć na bieżące wydarzenia wojenne mając w pamięci czasy II wojny światowej? Czy czeka nas kolejna wojna światowa? A może ona już się toczy, tylko my sobie z tego nie zdajemy do końca sprawy?
Autorzy wyposażeni w bogaty zasób wiedzy z zakresu historii wojskowości oraz w oparciu o statystyki dotyczące okresu przed i w trakcie II wojny światowej starają się wysnuwać analogie i porównania do dzisiejszych zdarzeń w Ukrainie. Przyznam się, że choć jestem pasjonatem historii kilka faktów przytoczonych w książce było mi bliżej nieznanych. Znajomość historii pozwala bardziej chłodno i z mniejszym lękiem patrzeć na bieżące wydarzenia, co jednak nie uwalnia świadomości przed przestrogą, że władza autorytarna skupiona w rękach szaleńca może prowadzić ludzkość do katastrofy.
Żałuję, że książka nie jest bardziej obszerna i aż prosi się o kontynuację. Kto wie, może gdy wojna w Ukrainie dobiegnie wreszcie końca doczekamy się kolejnego, uzupełnionego wydania, w którym autorzy będą mogli na końcu napisać: ,,a nie mówiliśmy, że tak to będzie"...

Bardzo dobrze się czyta, ciekawe analizy i porównania. Niby temat znany i oczytany ale bardzo fajne spojrzenie. Polecam i wspieram dobre podcasty takie jak autora.

No to lecim.
Oczywiście do zakupu książki przekonały mnie rewelacyjne podcasty Pana Bończyka i "drogiego" Kamila :D, które z wypiekami odsłuchuję niemal każdego wieczora (niektóre kilkakrotnie).
Jako że z natury jestem skąpy, więc ani "patronejt" ani "bajkafe" nie było dla mnie opcją (wiadomo jaka jest jedyna słuszna cena :-) za podcast).
Wobec tego żeby odpłacić się trochę autorom za świetną robotę i czas który poświęcają na tworzenie tych materiałów, postanowiłem kupić tą książkę w ciemno.
Nie miałem jakichkolwiek oczekiwań więc nie mogło być rozczarowania .... i nie było, było za to zaskoczenie, całkiem pozytywne.

A co do książki, to może zaczniemy od tego czym nie jest.
Nie jest to książka naukowa (i dobrze :-)),nie jest to książka opisująca globalne procesy geopolityczne (żadne rimlandowanie!!),nie jest też to książka historyczna, w sensie takiej która wrzuca nas w wir faktów i wydarzeń jakiejś konkretnej epoki, oprowadzając od jej początku do końca z dokładnością "długoletnich badań naukowych" i "tysięcy zarchiwizowanych meldunków."
W książce tej nie znajdziemy też rozwikłania obecnych zagadek, teorii i intryg międzynarodowego półświatka szpiegowsko-politycznego (chociaż mają one tam nawet swoje rozdziały :-) ).

Ta książka to chyba jednak publicystyka, oczywiście poparta szaloną wiedzą ekspercką Pan Norberta (a nie jakimiś wypocinami nowoczesnego endeka wyklętego).
Porównuje się w niej pewne wydarzenia i procesy które miały miejsce w historii do obecnie istniejących wydarzeń i procesów (tłumacząc i oceniając je w ten sposób).
Oczywiście same wydarzenia historyczne opisane w książce to fakt, podobnie procesy które miały miejsce. Natomiast porównanie ich do tego co ma miejsce obecnie, jest już pewną tezą (zapewne trafną) autorów książki i ich subiektywnymi opiniami na temat obecnych wydarzeń.

Ok, bo było sztywno, więc tak krótko na koniec:
WARTO, zdecydowanie TAK, nie tylko dlatego że Panowie robią rewelacyjną robotę z podcastami i zakup tej książki jest dla nich wsparciem i nagrodą za dobrą robotę (chociaż to też :D ) ale książka sama w sobie jest przyjemna, konkretna a z drugiej strony lekka (nie wymaga jakiejś wiedzy tajemnej od czytelnika, ani nie stara się piłować "do kości" danego tematu).
Czytało mi się ją naprawdę bardzo przyjemnie, udało się dowiedzieć trochę fajnych rzeczy, zarówno o historii jak i o teraźniejszości. Cena robi tutaj też dobrą robotę. Także ludziska macie fajną książkę, napisaną w przystępny sposób przez osoby które są ekspertami w swojej dziedzinie.. czy trzeba coś więcej ???

No to lecim.
Wobec tego żeby odpłacić się...

Książka ciekawa, napisana z zaangażowaniem właściwym dla podcast Wojenne Historie. Potrzebna, jak potrzebna jest edukacja historyczno-wojenna. W mojej opinii brak tylko rozdziału, o tym jak w 1939 ludzie nie wierzyli w wybuch wojny.

Czyta się bardzo lekko i przyjemnie.

Czyta się bardzo lekko i przyjemnie.

Zbiór dziewięciu esejów wiążących historię z najnowszymi wydarzeniami. Przyjemny, prosty język, klarowne oceny, sporo ciekawostek (polecam rozdziały o balonach i włoskich nurkach),plusik za bardzo ładne wydanie.

• Popularnonaukowe
  • Historia/Popularnonaukowe
  • 4. Historia
  • NA PÓŁKACH

Dodaj cytat z książki Historia lubi się powtarzać