Mutant

Tłumaczenie: Ewa Ćwirko-Godycka
Wydawnictwo: Rebis
Mutation
kryminał, sensacja, thriller, horror, robin, cook
dona

Inne wydania

Poczęty w probówce syn Marshy i Victora Franków wyrasta na chłopca o niewiarygodnie wysokim ilorazie inteligencji. Dumnych z genialnego dziecka rodziców zaczynają jednak niepokoić niektóre jego zachowania. Boją się, jak wykorzysta swoje zdolności, czy będzie dla nich pociechą, czy też przekleństwem... W Mutancie, jednym z najgłośniejszych thrillerów medycznych, autor Comy, Sfinksa i Chromosomu 6 z niezrównanym mistrzostwem i medyczną fachowością ożywia mit Frankensteina.

Shimik | 2016-02-06

Pierwsze skojarzenie: Frankenstein. Czyli teoretycznie może to być coś ciekawego. Później rodzi się dziecko z wyjątkowymi umiejętnościami. Wygląda to dość sympatycznie. Dalsza akcja jest już mniej sympatyczna. Testy prowadzone na tym chłopcu, sekcje zwłok dzieci... Po tym miałem już dość! Zrezygnowałem, a mimo to wiem, że nie podobałoby mi się.

Darek DTSG | 2013-09-03
Przeczytana: 2013 rok

W opisie książki okraszono ja jako thriller medyczny, bo rzeczywiście autor to mistrz tego gatunku . W Mutancie w zasadzie panuje bardziej klimat science-fiction . Oczywiście mnóstwo fachowych pojęć z dziedziny biologii molekularnej itp. ale czyta się to doskonale .
Kolejna bardzo dobra pozycja Cooka wędruje na półkę "przeczytane" i z pewnością sięgam po następne
POLECAM

Sanderka1985 | 2014-02-22
Przeczytana: 21 lutego 2014

Sięgnęłam po powieść "mistrza thilera medycznego" z czystej ciekawości. Nie ukrywam że również oprawa graficzna zwróciła moją uwagę i stwierdziłam że może być to dobry początek na zaznajomienie się z twórczością tego autora. Ponieważ "Mutant" jest uznawany za jedną z lepszych pozycji Cooka, uważam to za dobry wybór.
I tak historia opowiada losy VJ'a syna Marshy i Victora, którzy pragną drugiego dziecka. I wszystko byłoby cudownie, synek o wyglądzie cherubinka, pierwszy synek Dawid akceptujący młodszego braciszka, do czas gdy ludzie związani z Victorem Juniorem zaczynają chorować a w rezultacie umierać na rzadką odmianę raka. Próba odnalezienia przyczyny tego stanu rzeczy, daje niespodziewane efekty, oraz i pociąga za sobą wiele pytań na temat prawdziwych zainteresowań i wykorzystania geniuszu ich syna.
Cook, który jest z zawodu lekarzem medycyny nie przesadzał z fachową terminologią i spokojnie można było zrozumieć nawet fachowe zagadnienia. Książka jest naprawdę świetna, czyta się...

karpatkadobra | 2016-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Generalnie rzecz biorąc jestem miłośnikiem fantastyki naukowej, naukowego science fiction, książek przygodowych oraz mocnych thrillerów z jakąś aferą w tle. Totalnie zbzikowałem na punkcie książek typu ,,STAR WARS” czy ,,Uniwersum Metro 2033”, bo tam akcja, fabuła, bohaterowie – to wszystko jest rozciągnięte na niewyobrażalną skalę. To bardzo rozległy świat przypominający grę w kości na środku wszechświata, gdzie środka nie ma, a kośćmi w próżni nie rzucisz. Ale kilka tygodni temu zdecydowałem się powrócić do czegoś co także bardzo sobie cenię i szanuję: do czytania Dobrego , klasycznego THRILLERA MEDYCZNEGO, bo od tego zacząłem wchłaniać książki jak łasuch świeże bułeczki. Powrót do ,,medycznych korzeni” zacząłem od lektury R.Cooka , a mianowicie od ,,Epidemii”, ,,Zabawy w Boga” a teraz przyszła pora na ,,Mutanta”
,,Mutant” Robina Cooka – to książka z gatunku thrillera medycznego na pograniczu naukowego science fiction, gdzie nie brak trochę tej typowej i obecnej u autorów...

JoAnna | 2013-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Literatura bazująca na naszych obawach często spotyka się z dobrym przyjęciem. „Mutant” lawiruje gdzieś pomiędzy thrillerem, science-fiction a literaturą fachową. Można by ten tytuł nazwać kolejną dystopią. Choć akcja nie dotyczy czasu przyszłego. Cook wziął na warsztat możliwości genetyczne w modyfikacji ludzkiej istoty, a wydarzenia osadził w czasach sobie współczesnych.

Kto wcześniej miał już przed oczami książki Robina Cooka, ten doskonale wie, jakim językiem autor się posługuje. Można by mu zarzucić zbyt suchy i fachowy styl. Czasami ma się wrażenie czytania pisma branżowego czy podręcznika medycyny. Mamy bowiem tutaj niezwykle szczegółowe opisy badań. Nie jest to żadna wada. Mimo wszystko „Mutanta” czyta się bardzo dobrze. Fabuła jednak jest w sporym stopniu przewidywalna. Po przeczytaniu mniej więcej ćwierci książki domyślamy się już bardzo wiele. A na pewno więcej niż rodzice owego chłopaka. Cook jednak zastosował metodę drobnych kroczków. Stopniowo wraz z bohaterami...

Thomas886 | 2015-01-13
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Wciągła mnie bez reszty. Dużo stwierdzeń medycznych, które lubie.

"Nauka staje się obłąkana ,gdy wyzwala się z więzów moralności i poczucia odpowiedzialności." Fachowo napisana książka przez mistrza thrillerów medycznych.Zaskakuje i trzyma w napięciu do ostatniej strony,a do tego bardzo ciekawie się kończy.Z pewnością ta pozycja da Ci do myślenia.

cvallo2 | 2014-04-28
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, 2014
Przeczytana: kwiecień 2014

Hmmm nie wiem...pierwsza książka tego autora.
Psycholog i biotechnik na rodziców....to nie mogło się dobrze skończyć :) Choć nie było to przykładne małżeństwo to podobało mi się jakie przez te lata wytworzyli sobie relacje między sobą. Sposób w jaki rozmawiali i znali się, nie doprowadzał do niepotrzebnych napięć i scysji.
Koniec trochę mnie zaskoczył, ale "bohatera" trochę też bo musiał improwizować - jeżeli tak to można nazwać. Z innej strony ciekawe do czego ten mały mógłby w późniejszych latach doprowadzić.

Długo się rozkręca ani przyjemna, ani lekka...
Może jedynie jako przestroga, iż nie zawsze można przewidzieć skutki swoich działań.

Piotr_O | 2015-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2015

Każdy pisarz w swoim dorobku ma bardzo dobre dzieła jak i słabsze. Powieść "Mutant" Robina Cooka wpisuje się w tę teorię. Brak w niej polotu i poczucia grozy znanych z późniejszych powieści. Aczkolwiek fabuła wydaje się ciekawa - marzenie o genialnym dziecko zostało zrealizowane. Sęk w tym, że nikt nie przewidział konsekwencji. Zdolnę dziecię szybko pojęło trudną wiedzę i zaczęło samo eksperymentować. Nie stosując się przy tym do moralnych zasad. Tym samym Robin Cook wpisuje się tą powieścią w dyskurs na temat rozwoju nauki a moralności, zadając pytanie, gdzie są granice nauki?

Można, ale nie trzeba sięgać.

mistka | 2010-08-24

Do przeczytania tej książki nakłoniła mnie koleżanka. Nie byłam do niej na początku przekonana, ale nawet mnie wciągnęła. Nie powiem, żeby był to jakiś fenomen, ale raczej mi się spodobała.