Ofiara

Okładka książki Ofiara Joyce Carol Oates
Okładka książki Ofiara
Joyce Carol Oates Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
Don Kichot i Sancho Pansa
The Sacrifice
W.A.B.
2016-09-28
2016-09-28
Tomasz Kłoszewski
Tomasz Kłoszewski

"Ofiara" jest pierwszą książką tej autorki, którą przeczytałam, dlatego trudniej mi chyba przychodzi jej ocena.
Na pewno porusza bardzo wiele bolesnych tematów współczesnego świata, temat rasizmu, gwałtu, wykorzystywania czyjejś krzywdy do czerpania korzyści , przemocy w rodzinie i patologii społecznej. Tematy trudne i bolesne. Najbardziej irytowała mnie postać matki i chyba dlatego oceniłam niżej. Ogólnie ciekawa pozycja , warta przeczytania.

Jak zwykle w powieściach Joyce Carol Oates pojawiają się ważne wątki społeczne - tym razem na pierwszy plan wysuwa się rasizm, ale także kwestie relacji władzy (także tej rodzicielskiej) i presji społecznej.

Akcja toczy się w niełatwych latach 70. XX wieku w USA. W ciemnym zaułku zostaje znaleziona czarnoskóra 14-letnia dziewczynka Sybilla Frye: okaleczona i zgwałcona. Ale poza okrucieństwem zbrodni i niemniej okrutnym śledztwem, źródłem niepokoju staje się brak spójności zeznań samej ofiery - kazda kolejna strona tej powieści, sprawia, że gubimy się coraz bardziej.

Niezależnie od faktycznego przebiegu wydarzeń zaczynają się mnożyć osoby, które to zdarzenie mogą i chcą wykorzystać dla własnych celów. Nawet ci, którzy wspierają dziewczynę (słowem i... drogimi prezentami) nie są bezinteresowni. Zaczynamy wreszcie wątpić, kto ostatecznie jest tytułowa ofiarą...

Dzięki fenomenalnemu pisarstwu Oates wnikamy w świat czarnoskórej społeczności w USA, ale zarazem poznajemy drugą stronę: środowisko białych, policjantów, ludzi lepiej wykształconych i bardziej zamożnych. Pomiędzy nimi lawirują sławni, bogaci, medialni.

Autorka znakomicie nakreśliła sylwetki głównych bohaterek: córki (tytułowej ofiary),matki oraz latynoskiej policjantki. Wieloaspektowość zdarzeń tej pozornie prostej historii prowokuje do licznych pytań.

Świetna książka, prowokująca do przemyśleń i niezwykle poruszająca.

Książka o tym, jak ludzie potrafią zniszczyć czyjeś życie tylko po to, żeby samemu coś na tym ugrać.

1978

Wielowątkowa historia mistrzyni opowiadań, jaką jest Oates.
Tym razem poznajemy historię nastolatki, domniemanej ofiary rasistowskiego gwałtu. To nie tylko psychologiczne stadium dramatu, ale i powieść obyczajowa oraz kryminalna.
Czytało się ją dosłownie jednym tchem.

Wielowątkowa historia mistrzyni opowiadań, jaką jest Oates.
Czytało się ją dosłownie jednym tchem.

Tematyką wielu powieści Joyce Carol Oates są stosunki społeczne w amerykańskim świecie, jego ciemna, niekiedy wręcz patologiczna strona, dlatego tak często w jej książkach pojawia się problematyka uwiedzenia, kazirodztwa, przemocy, uprowadzenia czy gwałtu. "Ofiara" jest taką pozycją, poruszającą dodatkowo problem trudnych, nienawistnych, wręcz rasistowskich relacji między Afroamerykanami a białymi mieszkańcami małej miejscowości koło New Jersey.

Czytając tę książkę zaczęłam się w pewnym momencie zastanawiać, czy tylko czarnoskóra piętnastolatka - Sybilla Frye, która została porwana, uwięziona, pobita i prawdopodobnie zgwałcona przez białych miejscowych policjantów, jest jedyną ofiarą, o jakiej opowiada nam autorka. Tak, dziewczyna doznała poważnych obrażeń, przeżyła traumę i gdyby nie odnalezienie jej w starej fabryce przez przypadkową kobietę, być może straciłaby życie. Groźby ze strony napastników powstrzymywały ją i jej matkę od zgłoszenia sprawy na policję; nie przeprowadzone zostały nawet kompletne badania, które potwierdziłyby ewentualny gwałt.

Sybilla staje się nie tylko ofiarą przemocy, ale ofiarą własnego strachu, ofiarą tych, którzy na jej tragedii i dramacie chcą się wybić, zyskać uznanie i miano obrońców czarnoskórych obywateli, których dotyka niesprawiedliwość i pogarda ze strony białych. Nagle ze zwykłej nastolatki staje się symbolem walki o równość klasową i gwiazdą gazet codziennych, choć ona wcale tego nie chce i o to nie zabiega.
Obok niej ofiarami stają się również wskazani przez nią, pod presją działającego w jej imieniu pastora Kościoła Zielonoświątkowców, dwaj policjanci, którzy nie mieli z porwaniem Sybilli nic wspólnego oraz ich rodziny. Marsze i krucjaty w imię sprawiedliwości doprowadzają w efekcie do tragedii.

Książka pisana jest z perspektywy kilku bohaterów, dzięki czemu czytelnik ma możliwość spojrzenia na sytuację, w której znalazła się Sybilla, ich oczami. Równocześnie autorka daje nam możliwość wyrobienia sobie własnego osądu czy zdania na temat zachowania każdego z bohaterów, jego intencji, szczerości i chęci faktycznej pomocy. Bohaterowie "Ofiary" to postaci bardzo wiarygodnie odmalowane, reprezentujące sobą ciekawe charaktery, zachowania, pobudki. Książka, według mnie, warta przeczytania.

Najsłabsza powieść Oates, jaką do tej pory przeczytałam. Zapowiadała się fascynująco a męczyłam się z nią okropnie.

Przerażająca lektura, którą warto przeczytać. Pokazuje przemoc, podłość, rasizm.

Gdyby nie fakt, że powieść Ofiara Joyce Carol Oates zainspirowana została prawdziwą historią Tawany Brawley trudno mi nawet sobie wyobrazić, jakie głosy oburzenia mogłyby się podnieść, w momencie gdy biała autorka opisuje historię rzekomego gwałtu na czarnej nastolatce, wraz z całym tłem kulturowo-społecznym, czarnych ruchów religijnych i charyzmatycznych przywódców, którzy istnieją dzięki takim przypadkom jak Tawany Brawley, czy książkowej Sybilli Frye.
[...]
całość:

Bardzo przeżyłam emocjonalnie "Ofiarę" Oates. Sposób, w jaki autorka przedstawia cały ból, jest trudny w odbiorze, ale to później potęguje te emocje, z którymi zostaje się po przeczytaniu. Na pewno nie jest to książka dla każdego.

Prosta narracja, brak psychologicznej głębi postaci. Historia, mimo że dramatyczna, nie wywołuje emocji, współczucia, a bohaterowie budzą obojętność.

• Literatura amerykańska
  • 2017