Wolfram

Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy
Wolfram
komiksy
Kris1982

Salvador w stanie Bahía. Ktoś łowi ryby za pomocą materiałów wybuchowych na plaży u stóp fortu. Sierżant Ney, emerytowany wojskowy, nie zamierza tego tolerować. Caju, drobny handlarz, twierdzi, że porzucił sprzedaż marihuany. Za obietnicę bezkarności musiał jednak wydać kilka nazwisk, co postawiło go w dosyć delikatnej sytuacji. Richard, jeden z jego policyjnych kontaktów, przeżywa...

Caju, drobny handlarz, twierdzi, że porzucił sprzedaż marihuany. Za obietnicę bezkarności musiał jednak wydać kilka nazwisk, co postawiło go w dosyć delikatnej sytuacji. Richard, jeden z jego policyjnych kontaktów, przeżywa niekończący się małżeński kryzys. Jego żona, Keira, właśnie podjęła decyzję. Życia rozbite lub na granicy załamania, a także napięcie wspólne prawie wszystkim postaciom tego morskiego thrillera, składają się na społeczną kronikę, która swój tytuł wzięła od pierwiastka chemicznego oznaczającego fundamentalny dla naszych czasów metal. Metal o najwyższej, znanej temperaturze topnienia. Wolfram to odprysk surowej czarnej serii, nieokiełznanej i obnażonej.

źródło opisu: timof i cisi wspólnicy 2016

źródło okładki: http://www.timof.pl/nowosci.html

Danielista | 2018-03-31

"Wolfram" mnie rozczarował - szczególnie męczący jest początek, w którym bazujące na nieskomplikowanym pomyśle zawiązanie akcji okazuje się przesadnie rozwlekłe. Nie przekonuje wysilony sposób ukazania kryzysu małżeńskiego Richarda i Keiry, który stanowi jeden z głównych wątków tej opowieści, osadzony głównie w retrospekcjach. Nie dowiadujemy się z tego komiksu jakichś ciekawych prawd o Brazylii - poza tym, że jest potencjalnie niebezpiecznym miejscem, ale to już wiedzieliśmy i bez "Wolframu". Nadmierna ilość przekleństw i wyluzowanej gadki skutecznie zasłania jakościowe przebłyski scenariusza. Za to, mimo kulejącej psychologii postaci, ciekawe jest to, że niejednoznaczni bohaterowie i ich motywacje pozwalają czytelnikowi na przewartościowywanie opinii na ich temat. Przyzwoita warstwa graficzna. Całość - do odpuszczenia.

Smigacz | 2018-03-31
elen77 | 2018-01-31