Ożenek. Rewizor

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

Państwowy Instytut Wydawniczy prezentuje dwie nieśmiertelne komedie Mikołaja Gogola: Ożenek czyli zdarzenie całkiem niewiarygodne w dwóch aktach oraz Rewizora, komedię w pięciu aktach, w przekładzie Juliana Tuwima...

Arkadiusz Krzyżewski | 2014-02-02

Świetne oraz niepokojąco (?) aktualne komedie.

Największą chyba wartością tych krótkich tekstów humorystycznych jest zespolenie przez Gogola misji bawienia i edukowania w jeden koncept zwartych fabuł. Nie brakuje więc bezpardonowej krytyki ludzkiej obłudy, nieokiełznanej chęci pomnażania dóbr czy zawiści, przybierającej - w razie przydatności - barw lizusostwa, bądź zazdrości.

W przypadku "Ożenku" jest przy tym eksponowany motyw absurdu; oto młody urzędnik intensywnie poszukuje małżonki, jednocześnie intensywnie stawiając opór wszelkim możliwościom i propozycjom podejmowanym w celu skutecznego wyswatania. Ta komedia nie pozostawia kwestii "zła" i "dobra" w niedopowiedzeniu, ponieważ ... pozostaje na te aspekty głucha. Można "Ożenek" nazwać komedią w najczystszym znaczeniu - za jedyny chyba cel bierze właśnie rozbawienie ( o tyle może wznioślejsze, że oparte na zdystansowanej autoironii, pod którą nieuprzedzony czytelnik każdego autoramentu bez trudu złoży podpis ).

"Rewizor" w...

nulkas | 2014-11-22

"Ożenek" uwielbiam niezmiennie od czasu jak przeczytałam lata temu. Praktycznie znam tą sztukę na pamięć i za każdym razem bawi mnie tak samo ;) Książka jest świetna, dialogi ponadczasowe, a humor bezbłędny. Moje uwielbienie pogłębiła jeszcze sztuka Teatru TV z Ireną Kwiatkowską, Anną Seniuk, Wojciechem Pokorą i całą resztą świetnych aktorów. Polecam :)

czarna_maggie | 2016-04-21
Na półkach: Przeczytane, Rosja
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Zadziwiające, że mimo upływu czasu te komedie nadal śmieszą! Zwłaszcza "Rewizor"- cudownie ukazuje on przekrój rożnych osobowości. Nie będę oryginalna, cytując "Z czego się śmiejecie? z siebie samych się śmiejecie!". Doskonały przekład Tuwima!

Silny_Belwas | 2013-08-14

Obie komedie Gogola są śmieszne i ponadczasowe. W każdej z nich autor bierze na celownik ludzkie przywary, z których na pierwszy plan w obu przypadkach wysuwa się nałogowe kłamanie, które najlepiej obrazuje szelmowski charakter wielu bohaterów. W Ożenku największymi szelmami jest Fiokła (zawodowa swatka) i Koczkariow – swat amator próbujący namówić do ożenku swojego przyjaciela. Oboje są gotowi z pasją udowadniać każdą bzdurę i oczywistą nieprawdę byle dowieść swoich racji i zeswatać według swojego planu. „Rewizor” również roi się od szelmów, arcyszelmą jest zaś Chlestakow, który świetnie wyzyskuje szczęśliwy zbieg okoliczności.

„Rewizor” jest komedią, którą cenię wyżej z uwagi na fakt, iż w większym stopniu jej treść pozostała aktualna do dziś. O ile w dzisiejszych czasach zacna instytucja swatów od dawna leży w grobie o tyle serwilizm wobec wszelkiej maści kontrolerów i przełożonych wciąż kwitnie. Wprawdzie malowanie trawy na zielono jest chwilowo de mode to jednak wciąż...

ira | 2015-06-09
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Zabawne i takie aktualne...! :)
Zwykle nie jest mi łatwo czytać sztukę teatralną - i nawet nie wiem, czy powinno się to robić, od tego jest sztuka, żeby ją grano, nie czytano... - ale Gogola czyta się szybko, z uśmiechem. Warto. :)

Lenkaite | 2013-01-25
Przeczytana: marzec 2009

Tołstoj jest mistrzem w kreśleniu ogromnych rozterek ludzkiej psychiki i panoram społecznych, Dostojewski - geniuszem w przedstawianiu dylematów moralnych jednostki, natomiast Gogol - wirtuozem języka i humoru :))) doskonały dla tych, którzy dopiero zaczynają poznawać rosyjską literaturę.

Gogol to moim zdaniem jedyne w swoim własnym rodzaju zjawisko literackie... jego artyzm objawia się nie tylko w pomyśle fabularnym, konstrukcji postaci, opisie otoczenia, ale nawet w imionach i nazwiskach bohaterów. Na dobrą sprawę nie potrafię chyba znaleźć jego słabych stron...?

KarolKa | 2015-03-18
Przeczytana: 12 marca 2015

Mikołaj Gogol bawi i dziś - podobnie jak Fredro. Dlaczego? "Ożenek" - pozostający nieco w cieniu "Rewizora" - posiada treści, które budzą uśmiech na twarzy i dziś. Takim pierwiastkiem niedającym się zdezaktualizować jest człowiek - odporny na zmiany i upływ czasu. Gogol zagląda wewnątrz człowieka i wyśmiewa jego próżność, obawy i..głupotę!

GabrielL Kamiński | 2010-11-21
Przeczytana: 08 marca 1974

Obowiązkowo, choicby po to, żeby posmakować jak Gogol buduje absurdalny komizm dialogów

ash-nazg | 2014-11-29

Gogol - mistrz.

olicaDiablica | 2010-08-09

Ożenku nie czytałam, ale Rewizor Gogolowi się w 100% udał. Zabawny świat fikcji, urojeń i marzeń osadzony w rosyjskiej rzeczywistości

Znalezione w Ninatece: „Rewizor” Nikołaja Gogola

Z czego się śmiejecie? Sami z siebie się śmiejecie! - te słynne słowa pochodzą z dramatu Nikołaja Gogola, „Rewizor”. Gogol sporo wiedział o śmiechu, a jeszcze więcej o rozśmieszaniu – nikt tak nie kpił z życia na rosyjskiej prowincji jak on (chociażby w „Nosie” czy „Martwych duszach”). Z okazji 207. rocznicy urodzin Gogola zachęcamy do obejrzenia „Rewizora”.