Pani Nela z Saskiej Kępy

Wydawnictwo: Psychoskok
literatura faktu
Monika

„Pani Nela z Saskiej Kępy” to poruszająca, fabularyzowana opowieść, która pozwoli nam poznać Anielę Bińkowską, która w roku 1928 przyjechała z Łodzi do Warszawy, by rozpocząć nowe życie. Historia opisana w książce oparta została na prawdziwym życiorysie, dlatego przejdzie nam poznać skrawki z dawnego życia w większości autentycznych bohaterów. Aniela Bińkowska przyjeżdża do Warszawy w wieku...

Aniela Bińkowska przyjeżdża do Warszawy w wieku 17 lat, by spróbować rozpocząć nowe, lepsze od poprzedniego życie, choć oczywiście nie jest w stanie przewidzieć co ją czeka. Za sprawą Flory – pisarki i poetki, przyszłej żony Władysława, brata Neli, który był znanym socjalistą, działaczem politycznym i pełniącym funkcję ministra oświaty w rządzie Gomułki, bohaterka otrze się o świat przedwojennych, warszawskich literatów. Poeta Lucjan Szenwald będzie zabiegać o jej rękę, choć Nela ostatecznie ofiaruje swe serce warszawskiemu inżynierowi Stanisławowi. Małżeństwo oraz zamieszkanie na Saskiej Kępie mogłoby stać się spełnieniem marzeń, niestety Stanisław okaże się lekkoduchem, kobieciarzem i hazardzistą. „Pani Nela z Saskiej Kępy” pozwoli nam bardzo szybko zaprzyjaźnić się z tytułową bohaterką i przeżyć z nią wiele niezwykłych chwil. W tle opowieści zarysowuje się dawna Warszawa: od czasów przedwojennych, poprzez okres okupacji i lata powojenne ze szczególnym uwzględnieniem jej peryferyjnej wówczas dzielnicy - Saskiej Kępy.

źródło opisu: http://www.empik.com

źródło okładki: http://www.empik.com

Ala | 2018-10-28
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 28 października 2018

To właściwie życiorys , ale nie do końca. Niektóre sytuacje mogły się zdarzyć ,jak napisała autorka. Postacie i zdjęcia natomiast są prawdziwe. Myślę ,że czasy były takie ,że podobną historię o swoim życiu opowiedziałaby nie jedna babcia. W sumie zgrabnie napisane.

Semrau | 2017-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2017

Świetna i poruszając książka, oparta na prawdziwej historii i zawierająca elementy z życia autentycznych bohaterów.
Poznajemy fascynujące losy Anieli Bińkowskiej, która w wieku 17 wyjechała do Warszawy, w poszukiwaniu lepszego życia. Wraz z nią spotykamy ludzi, którzy odegrali w jej życiu ważną rolę. Cała historia, wydarzenia, bohaterzy sprawiają, że zaczynamy się zaprzyjaźniać zarówno z Anielą Bińkowską, jak i zarysowującym się obrazem Warszawy oraz jej peryferyjnych okolic. Serdecznie polecam.

Stefek-burczymucha | 2017-05-17
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta książka ma charakter dosyć niszowy. Jest to fabularyzowana biografia pewnej kobiety, która nie jest postacią sławną, wszystkim znaną i wybitną w jakiejś dziedzinie. Nie mniej jednak, jest to opowieść ciekawa bo ukazuje z bardzo przeciętnej, zwykłej i ludzkiej perspektywy polską historię najnowszą. Nie tę wielką historię polityczną ale właśnie historię zwykłych ludzi, Polaków i Polek. Lata przedwojenne i powojenne, Warszawa i jej dzielnica Saska Kępa. Wszystko to przypomina znany serial "Dom", który był tak popularny i lubiany. Jest to ciepła opowieść o zwykłym życiu, do którego zwykle tęsknimy w swej większości.

Monika | 2017-05-17
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Książka, którą chcę dzisiaj polecić, jest adresowana do szerokiego grona czytelników.
Do varsavianistów, bo znaleźć w niej można przecudnej urody historyczno-biograficzne smaczki, nie tylko zresztą z Saskiej Kępy, w której to warszawskiej dzielnicy bohaterka opowieści znana była szczególnie i powszechnie.
Do miłośników biografii, bo ta jest po pierwsze arcyciekawa, po drugie napisana z fantastycznym wyczuciem warszawskiego ducha, a po trzecie traktuje o bardzo niebanalnej postaci, ale o tym kilka wierszy niżej.
Do historyków, bo opowiada o wydarzeniach historycznych, i przedwojennych, i wojennych i powojennych wreszcie, ale opowiada nie z perspektywy epickiej, a przez pryzmat wpływu historii na życie zwykłej/zwykłego (w przypadku tej bohaterki to może nie tak całkiem zwykłej) warszawianki/warszawiaka.
No właśnie – czy na pewno warszawianki?
Odpowiedź na to przewrotne (w kontekście panoszącej się od kilku laty wręcz niegrzecznej „mody” na określanie przyjezdnych mieszkańców...

Jula | 2017-05-17
Przeczytana: 22 lutego 2017

Książka „Pani Nela z Saskiej Kępy” autorstwa Małgorzaty Mossakowskiej-Górnikowskiej została objęta patronatem przez jeden z najbardziej wyjątkowych portali – Kuźnię Literacką.

„Pani Nela z Saskiej Kępy” to poruszająca, fabularyzowana opowieść, ukazująca losy Anieli Bińkowskiej, która w roku 1928 przyjechała z Łodzi do Warszawy, by rozpocząć nowe, lepsze życie. Historia opisana w książce oparta została na prawdziwym życiorysie, a większość bohaterów to postacie autentyczne. W tle powieści rozpościera się dawna Warszawa: od czasów przedwojennych, poprzez okres okupacji i lata powojenne ze szczególnym uwzględnieniem jej peryferyjnej wówczas dzielnicy - Saskiej Kępy.

Niezwykle przyjemna jest świadomość, że ta wyjątkowa książka została objęta patronatem przez jeden z najbardziej wyjątkowych portali – Kuźnię Literacką.

Kuźnia Literacka istnieje w dwóch przestrzeniach. Pierwsza ta całkiem realna i namacalna mieści się w Gnieźnie. Właśnie tutaj od dziesięciu lat kilkanaście osób...

HankaU | 2017-01-13
Przeczytana: styczeń 2017

Małgorzata Mossakowska-Górnikowska - warszawianka, pierwsze lata dzieciństwa spędziła na Saskiej Kępie. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW.

Autorka jest wnuczką bohaterki powieści biograficznej "Pani Nela z Saskiej Kępy".

Nela, a właściwie Aniela Bińkowska urodziła się w maju 1911 roku. Mając lat siedemnaście, opuściła rodzinną Łódź, aby zacząć swoją przygodę życia w Warszawie.

"Pani Nela z Saskiej Kępy" to pełna ciepła, piękna opowieść o losach kobiety zwykłej-niezwykłej. O oczekiwaniu wypełnionym nadzieją na miłość, macierzyństwo, spełnienie. Prawdziwa historia o prawdziwej kobiecie pełnej optymizmu i wiary w ludzi. O trudach i przetrwaniu podczas wojny, o zwykłej, "babskiej" przyjaźni.

Polecam tę barwną, pełną optymizmu powieść.

Moja ocena: 4/5

Za udostępnienie książki w formie ebooka dziękuję Wydawnictwu Psychoskok.

/z mojego bloga/

Przeczytana: 13 listopada 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Małgorzata Mossakowska-Górnikowska. Pani Nela z Saskiej Kępy

Nela była kobietą nietuzinkową. Jej wiara we własne siły, aktywność, wigor, siła i pęd do wiedzy z dziedziny medycyny czy literatury powodowały, że zdecydowanie wyrastała ponad epokę, w której żyła i czasy, z którymi przyszło jej się zmierzyć.

Bohaterką książki jest Aniela Bińkowska. Urodziła się w Łodzi 17 maja 1911 roku. Właściwie nazywała się Bieńkowska, ale ktoś w dokumentach przed wojną popełnił w dokumentacji błąd i już pozostała Bińkowską. Jednak wszyscy, którzy znali Anielę zwracali się do niej Pani Nelu.
Najmłodsza z dziewięciorga rodzeństwa nie zaznała miłości rodzicielskiej
Gdy pojawiła się na świecie jej rodzice byli już w dość zaawansowanym wieku i nie mieli ani siły, ani ochoty się nią zajmować. Gdy skończyła 17 lat posłano ją do pracy. O chodzeniu do szkoły nie było mowy.
- Nela jest ładna i nie musi się uczyć. Po co jej szkoła. Wyjdzie za mąż i już. A do tego czasu musi zarabiać - mawiał jej...

Wielbicielka-książek | 2016-08-08

W ostatnim czasie bardzo często na jednym z portali społecznościowych rzucała mi się w oczy książka "Pani Nela z Saskiej Kępy". Prawie każdego dnia widziałam jej reklamę. Promowana była przez samą autorkę, ale również osoby z pierwszych stron gazet. "Pani Nela z Saskiej Kępy" to biografia napisana przez wnuczkę głównej bohaterki. Przede wszystkim to historia kobiety, która nie była sławna, bogata i znana światu. To opowieść o zwyczajnej, pięknej wewnętrznie, dobrej, uczciwej, samodzielnej i silnej kobiecie, doświadczonej przez życie i walczącej o lepszą przyszłość, najpierw dla siebie, a potem dla ukochanych dzieci. Książka oparta jest na prawdziwym życiu Anieli Bińkowskiej, ale ukazuje także pewne wydarzenia, które nie miały wówczas miejsca, co nie znaczy, że nie mogły się naprawdę wydarzyć. Zatem biografia zawiera domieszkę fikcji literackiej. Większość osób przedstawionych w książce jest autentycznych.

Nela (Aniela Bińkowska) urodziła się w 1911 roku. Mieszkała w Łodzi z...

Iliana | 2016-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2016

Historia niezwykłej kobiety, której los, ani życie nie w ogóle nie oszczędzało. Aniela Bińkowska, bohaterka książki jako nastolatka, młodziutka dziewczyna przyjeżdża do Warszawy z biednej Łodzi, do starszego brata, by zacząć życie zupełnie inne niż prowadziła w szarej, smętnej, przemysłowej Łodzi. Ale Aniela tak naprawdę nazywała się Bieńkowska, tylko przez błąd w dokumentach została Bińkowską, przez wszystkich lubianą panią Nelą.

Zapraszam na całą recenzję na:

Wivel | 2016-07-05
Przeczytana: 2016 rok

"Pani Nela z Saskiej Kępy" przeszła moje najśmielsze oczekiwania.

Przeczytałam te książkę, a w zasadzie "wchłonęłam ją" Życie tytułowej Neli było wyjątkowe pod każdym względem i myślę, że te kobietę każdy powinien poznać.

Trudna sytuacja rodzinna, ucieczka po lepsze życie do Warszawy, i związek, który okazał się totalną porażką to jeszcze nic, bo przecież w tle trudy okres wojny i czasu powstawania po niej. Można powiedzieć siła złego na jednego, a w zasadzie na jedną mała, drobną kobietę, która dumnie dzwigneła swój los.

Naprawdę wartościowa, fabularyzowana, oparta na prawdziwym życiorysie historia!