Dobra zmiana grubą kreską

Wydawnictwo: Muza
literatura faktu
Marta Tadych

"Dobra zmiana grubą kreską" to wybór 150 rysunków Henryka Sawki komentujących aktualne wydarzenia w Polsce, okraszonych satyrycznymi tekstami Michała Ogórka. "Jak mówi chińskie przysłowie: »Jeden obraz zastępuje tysiąc słów«. Nigdy nie lubiłem pisać, dlatego wciąż rysuję. Nie ukrywam, że w czasach galopujących zmian tylko żart rysunkowy może za nimi nadążyć". Hanryk Sawka Henryk Sawka -...

Hanryk Sawka

Henryk Sawka - znakomity polski rysownik i satyryk. Na stałe współpracuje z NEWSWEEKIEM. Debiutował w tygodniku "itd.”. Laureat najbardziej prestiżowych nagród: "Złotej Szpilki" i "Złotego Medalu Satyrykonu".

Wnikliwy obserwator sceny politycznej i obyczajów Polaków. Przywiązuje dużą wagę do tekstu twierdząc, że rysunek bywa niekiedy pre-tekstem do dymka. Rysując korzysta z technik tradycyjnych oraz nowoczesnych narzędzi multimedialnych.

Miłośnik tenisa i jeździectwa - Mistrz Polski Artystów w Ujeżdżeniu. Wielokrotny juror przeglądów kabaretowych m.in. PaKi oraz SZPAKa. Autor tekstów satyrycznych i parodii. Założyciel zespołu "Sawka Klezmer Band". Autor felietonów radiowych „Panie Sawka weź Pan to narysuj” i filmów rysunkowych "Wstawki Sawki". Fan: koni huculskich oraz westernowych rasy Quarter Horse; Woody`ego Allena i Quentina Tarantino.

Jego oryginalne prace można zobaczyć w autorskiej galerii w Szczecinie, na stronie Sawka.pl oraz oczywiście na łamach Newsweeka.

źródło opisu: http://muza.com.pl/literatura-faktu/2407-dobra-zmi...(?)

źródło okładki: http://muza.com.pl/literatura-faktu/2407-dobra-zmi...»

KuLtUrAlNiE | 2016-08-17

Niniejsza książka składa się z około 150 rysunków znanego ilustratora satyrycznego - Henryka Sawki. Jednakże oprócz ilustracji znajdują się tu także komentarze, których autorem jest Michał Ogórek. Sam H. Sawka we wstępie nakreślił nam genezę powstania książki. Cytuję: Narysowałem tę książkę tylko dlatego, że Michał Ogórek zgodził się napisać do niej komentarze.
Publikacja, którą Wam przedstawiam to zbiór obserwacji i diagnozy życia społeczno - politycznego w Polsce. Są to prognozy bieżące i "na czasie". Mało tego - autor nie przebiera, nie stara się być delikatnym komentatorem. Wręcz przeciwnie - rysuje polską rzeczywistość taką, jaka jest - dobitnie i odważnie, ale z humorem.
Przeglądając karty książki mamy wrażenie, że H. Sawka bardziej "na bieżąco" być nie może:) Wszystko, co przykuwa uwagę opinii publicznej zaraz znajduje się pod kreską Sawki. Niektóre "sprawy" polskiej obyczajowości nie są w stanie być zrozumiane bez humoru - a tego przecież dostarcza nam...

ksiazkoholiczka94 | 2016-09-11
Przeczytana: 11 września 2016

Henryk Sawka to znakomity, polski rysownik i wnikliwy obserwator zarówno sceny politycznej, jak i zwyczajów i zachowań Polaków, a swoje refleksje chętnie przelewa na papier w formie rysunków gdyż, jak twierdzi: "W czasach galopujących zmian tylko żart rysunkowy może za nimi nadążyć". Jego oryginalne prace można zobaczyć w autorskiej galerii w Szczecinie, na stronie Sawka.pl oraz na łamach Newsweeka.

Sama od zawsze uwielbiam wszelkie formy satyry i twórczość Sawki również nie jest mi obca dlatego też, kiedy tylko trafiłam na tę publikację, wiedziałam, że musi ona wpaść w moje ręce i tak też się stało.
"Dobra zmiana grubą kreską" to zbiór około 150 rysunków komentujących aktualną sytuację w Polsce, okraszonych bezbłędnymi komentarzami Michała Ogórka. Całość podzielona jest na kilka części odnoszących się do różnych wydarzeń czy tematów.

Duży plus należy się również za wydanie. Prosta forma i dobra jakość sprawiają, że książka będzie cieszyć Wasze oko przez długi...

Marta Tadych | 2016-08-09
Przeczytana: 28 lipca 2016

"Dobra zmiana" – to hasło stało się w ostatnim czasie dosyć popularne. Jeśli ktoś śledzi aktualne wydarzenia na polskiej scenie politycznej, na pewno je słyszał. To właśnie hasło na tapetę wziął znany rysownik, Henryk Sawka. Co z tego wyszło? Ta oto książeczka.

"Dobra zmiana grubą kreską" to wybór 150 rysunków Henryka Sawki, które w zabawny sposób komentują polską rzeczywistość. Całość została okraszona pełnymi humoru komentarzami Michała Ogórka.

Henryk Sawka nie boi się zakpić z niczego. Tematy tabu dla niego nie istnieją. Inspiracją dla jego rysunków są rzeczy, które do czerwoności rozgrzewają opinię publiczną. Nie da się ukryć, iż spora część z jego prac to satyra na polską scenę polityczną. Obecna władza czy poprzednia władza, partia rządząca czy opozycja – to nie ma znaczenia. Dostaje się każdemu, niezależnie od opcji politycznej. Jeśli tylko jakiś temat czy polityk był bohaterem mniejszej lub większej afery politycznej, na pewno zyska tym samym swoje miejsce wśród rysunków...

Sylwia Zabłocka | 2017-05-15
Przeczytana: 15 maja 2017