Misja grawitacyjna

Tłumaczenie: Aleksandra Adamowicz
Seria: Kosmiczny rodzynek
Wydawnictwo: Solaris
Mission of Gravity

Clement opisuje tu planetę w podwójnym układzie słonecznym, o tak szybkim obrocie wokół osi, że grawitacja waha się od 3 g na równiku po 700 g na biegunach. Ludzkość bardzo mało wie o grawitacji, więc próbuje wyciągnąć z tego fenomenu ile się da. Niestety bezzałogowy próbnik po wylądowaniu na Mesklinie nie jest w stanie wystartować z powodu zbyt dużego ciążenia. Na planecie istnieje...

Na planecie istnieje inteligentna rasa Mesklinitów, którzy w tych trudnych warunkach zdołali założyć społeczeństwo. Przy ich pomocy Ziemianie próbują odzyskać lądownik i wyniki badań, jakie przeprowadził.

źródło opisu: IV str. okładki

źródło okładki: nieznane

MarZachar | 2018-02-14
Na półkach: Przeczytane, MOBI, 2018
Przeczytana: 01 lutego 2018

To jest stare ... starsze ode mnie :) ale jak przeczytałem posłowie to chylę czoła - twarda oparta o naukowe dane i hipotezy SF. Jak dla mnie losy bohaterów (akcja nie powala na kolana) są pretekstem do pokazania niezwykłego świata gdzie autor musiał wyliczyć tak parametry grawitacji, ciśnienia, parametry orbity żeby wszedł z tego sensowny ale niezwykły świat. Udało się to tak dobrze że jak komuś spodobał się Marsjanin Andy Wear to powinien docenić tę lekturę. Polecam.

Janusz Szewczyk | 2017-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2017

Czytanie książek SF wydanych ponad 60 lat temu wiąże się z ryzykiem napotkania w nich anachronizmów, które mogą całkowicie zepsuć przyjemność z lektury jeśli tylko autor nie był naprawdę utalentowanym pisarzem lub nie zamaskował ich zręcznie pomijając szczegóły techniczne. Hal Clement poradził sobie całkiem nieźle z unikaniem takich pułapek i napisał powieść, która sprawnie omija przeróżne potencjalne mielizny technologiczne. Jest też niezwykle solidnie przygotowana od strony naukowej. Posłowie odautorskie pokazuje wszystkie elementy kreacji świata oparte na ówczesnej wiedzy astronomicznej i fizycznej i śmiało tę wiedzę ekstrapolujące by opisać planetę o niesamowicie zmiennej grawitacji, osiągającej na biegunach 700g a na równiku redukowanej do 3g przez siłę odśrodkową. Historia wyprawy ratunkowej, do której ludzie angażują przedstawicieli miejscowej cywilizacji jest właściwie opowieścią przygodową, ale w pełni uwzględniającą realia planety o gigantycznym ciążeniu. Przypomniały mi...

Nuriel | 2011-07-27

Ciekawy pomysł, nieco naiwna fabuła, czyta się lekko i przyjemnie.