Gasnące Słońce: Kesrith

Okładka książki Gasnące Słońce: Kesrith C.J. Cherryh
Okładka książki Gasnące Słońce: Kesrith
C.J. Cherryh Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Gasnące słońce (tom 1) fantasy, science fiction
Gasnące słońce (tom 1)
Faded Sun: Kesrith
Zysk i S-ka
1994-01-01
1994-01-01
Michał Jakuszewski

Okładka książki Multiverse. Exploring Poul Andersons Worlds Karen Anderson, Stephen Baxter, Astrid Anderson Bear, Greg Bear, Gregory Benford, David Brin, Terry Brooks, C.J. Cherryh, Gardner Raymond Dozois, Bob Eggleton, Raymond E. Feist, Eric Flint, Nancy Kress, Larry Niven, Jerry Eugene Pournelle, Robert Silverberg, Harry Turtledove, Tad Williams
Multiverse. Ex... Karen Anderson, Ste...
Okładka książki The Time Travellers Almanac Part 1 - Experiments Douglas Adams, C.J. Cherryh, William Gibson, Geoffrey A. Landis, Ursula K. Le Guin, Richard Matheson, Michael Moorcock, Robert Silverberg, Cordwainer Smith, Michael Swanwick, Ann VanderMeer, Jeff VanderMeer, Herbert George Wells
The Time Trave... Douglas Adams, C.J....
Okładka książki Miecze i mroczna magia Joe Abercrombie, C.J. Cherryh, Glen Cook, James Enge, Steven Erikson, Greg Keys, Caitlín R. Kiernan, Tim Lebbon, Tanith Lee, Scott Lynch, Garth Nix, K.J. Parker, Michael Shea, Robert Silverberg, Bill Willingham, Gene Wolfe, praca zbiorowa
Miecze i mrocz... Joe Abercrombie, C....

Fantastyka wydawnictwa Zysk z początku ich działalności w latach 90-tych, arcy-idiotyczna okładka (obowiązkowo nijak mająca się do treści) - to musi być chłam. I jest! W tym przypadku Zysk przynajmniej wydał pierwszy tom trylogii (i żadnego więcej). Zdarzało im się wtedy bez żenady publikować dowolnie wyrwany ze środka jakiegoś cyklu...
Czytam fantastykę na tyle długo, by rozpoznać seryjną chałturę pisaną wyłącznie dla wierszówki, bez uruchamiania mózgu.
Trzy rasy teoretycznie rozumne (w tym ludzie) - ale wcale się tak nie zachowujące - plus kolejna jakby nie (ale kto wie),Pokój kończący długą wojnę, peryferyjna planeta przechodzi z rąk do rąk. Mogła być z tego ciekawa historia? Nic z tego. Trzy czwarte objętości poświęcone na przeraźliwie nudne opisy sztywnych jak gorset, kompletnie bezsensownych kodeksów obyczajowych Obcych i kordianowskich dylematów młodego wojownika ("Ostatniego Mohikanina"). Kiedy wreszcie cokolwiek zaczyna się dziać, Obcy natychmiast zaczynają działać w absolutnej sprzeczności ze swoimi dopiero co opisanymi, jakoby sztywnymi i niezmiennymi (!) zasadami. Z wszelką logiką oraz jakimkolwiek sensem też. Przywódca rasy tchórzliwych kupców goniących jedynie za zyskiem, "nigdy nie mówiących nieprawdy" (doprawdy..?),w swoim pierwszym dialogu (kompletnie pozbawionym znaczenia) od razu odruchowo (!) popełnia kłamstwo i jest tym niezmiernie zdziwiony. Serio? Dalej jest już tylko gorzej. "Nigdy nie walczący" rozpoczynają walkę (bez sensownego powodu). "Bezwzględnie lojalni" - zdradzają. Wszyscy podejmują całkowicie bezsensowne działania, które - do najostatniejszej strony - zupełnie niczemu nie służą. Jeśli cokolwiek miało się wyjaśnić - zapewne na ostatnich kartkach trzeciego tomu? - to polski czytelnik nie miał już szansy się tego dowiedzieć, z powodu (całkowicie zrozumiałej) słabej sprzedaży pierwszego. Dno.

Czytam fantastykę na tyle długo, by...

Trzy różne rasy, trzy różne punkty widzenia, trzy różne prawdy. Niesamowita powieść, szkoda, że po polsku ukazał się oczywiście tylko pierwszy tom i to z okładką, której nie sposób nawet skomentować.

Jedna z książek, do których będę wracał. Szkoda tylko, że urywa się praktycznie w połowie. Podoba mi się klimat powieści, ciekawie wykreowany świat, 3 odmienne od siebie rasy, z których ludzie wydają się najmniej interesujący (może dlatego, że są nam dobrze znani?). Jedyne wady to takie, że książka momentami się ciągnie, oraz wspomniane wcześniej urwanie się w połowie fabuły. Gorąco polecam

Ciekawa pozycja, chociaż używane przez autorkę nazwy trochę utrudniają czytanie. Jest też sporo opisów, jednak dzięki nim łatwiej można sobie wyobrazić warunki i formy życia na innej planecie.

Książka ciekawa ale momentami fabuła się ciągnie. Ciekawe i pełne opisy planety i ras oraz zależności miedzy nimi. Polecam każdemu miłośników i starego fantasy/ s-f. Szkoda tylko, że przygoda kończy, się kiedy tak naprawdę, dopiero się rozpoczyna.

Pozdrawiam

Pozdrawiam