Prosto w dół

Tłumaczenie: Katarzyna Różycka
Wydawnictwo: Sonia Draga
All Fall Down
LubimyCzytać

Allison Weiss znalazła szczęście: ma przystojnego męża, uroczą córeczkę, pracę, która kocha i duży dom na przedmieściach. Kiedy jednak siedzi z córką w poczekalni przed wizytą u pediatry i czytane czasopismo otwiera się na teście na temat uzależnień, kobieta zaczyna się zastanawiać, czy jej stosowanie przepisywanych leków nie zaczyna wymykać się spod kontroli. Z jednej strony, to tylko środki, które zalecają lekarze. Czy Percocet zażyty po ciężkim dniu różni się tak bardzo od lampki wina? Czy rzeczywiście nie wolno sięgnąć po tabletkę Vicodinu po wykańczających zajęciach fitnessu albo… gdy mąż cię ignoruje?

Prosto w dół to opowieść o kobiecie, która stacza się w uzależnienie, a później z trudem próbuje się z niego wydostać. Okraszona nutą humoru i pełna realistycznie nakreślonych postaci, historia o odzyskaniu własnej mocy i odkupieniu jest najbardziej przejmującą, aktualną i pełną triumfu książką w dotychczasowym dorobku Jennifer Weiner.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Książkowo_czyta | 2016-11-17
Przeczytana: 09 listopada 2016

Mimo, iż Jennifer Weiner ma już na swoim koncie sporo pozycji, to książka „Prosto w dół” jest pierwszą jej autorstwa, jaką przeczytałam.

Bohaterką powieści jest Alison Weiss, trzydziestokilkuletnia żona i mama, która zarabia pisząc artykuły na bloga.
Praca, która miała być dodatkowym zajęciem staje się właściwie źródłem utrzymania, przez co nasza bohaterka ma coraz mniej czasu dla swojej córki Eloizy, która wymaga szczególnej uwagi.
Na dalszy plan stopniowo schodzi również jej relacja z mężem Davidem, co skutkuje tym, iż małżonkowie coraz bardziej się od siebie oddalają. Alison nie ma też ani odrobiny czasu dla siebie samej, nie wspominając już o rodzicach, którzy również oczekują od niej pomocy i zaangażowania w ich życie, ponieważ ojciec, który do tej pory dzierżył stery w rodzinie zapada na chorobę Alzheimera, matka natomiast zupełnie nie potrafi znaleźć się w tej sytuacji.

Aby podołać temu wszystkiemu kobieta zaczyna brać leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza po...

eunice | 2016-08-27
Na półkach: Przeczytane, Legimi 📚, 2016
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

Matka pracująca zawsze będzie miała za mało czasu, zawsze będzie musiała z czegoś zrezygnować, zawsze będzie musiała ogarnąć o wiele więcej niż się wcześniej spodziewała. I przy tym wszystkim nie może wyglądać na zaniedbaną, bo to będzie świadczyć o tym, że jednak nie daje rady. Więc jak znaleźć złoty środek? Czy to oznacza, że bezkarnie można popaść w nałóg? Główna bohaterka wyjście znalazła w tabletkach przeciwbólowych. Myślała, że wszystko kontroluje i przekroczyła granicę między "nieszkodliwym" łykaniem a uzależnieniem.
Książka prawdziwa do bólu. Temat ciekawy i niewątpliwie trudny. Momentami sposób narracji nieco męczący, zwłaszcza na początku, kiedy w wydarzenia bieżące wplatanych jest dużo długich historii z przeszłości. Niemniej jednak warto przeczytać.

kaka84k | 2017-04-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 2017 rok

Pozycja tylko to przeczytania ,ale nie zapamiętania. Wątek rozwleczony w czasie nic się nie działo wszystko kręciło się wokół problemu bohaterki ,pracy. Wątek jej problemów rodzinny lekko zasygnalizowany. Pobyt w klinice przebiegł szybko bez głębszego sensu nakreślenia dogłębnie problemu i leczenia.

Kasia b | 2017-03-31

Osoba uzależniona - pierwsze skojarzenia: brudny, śmierdzący pijak pod budka z piwem, wyniszczony ćpun dający sobie w żyłę na dworcu, ewentualnie alkoholik obijający żonę... Ale już nie tak łatwo wyobrazić sobie elegancką panią domu która nie jest w stanie przetrwać dnia bez kieliszeczka czegoś mocniejszego (a właściwie wielu takich kieliszeczków) lub przebojową bizneswoman łykającą tabletki jak cukierki. Ale niezależnie od tego, jak nałogowiec prezentuje się "na zewnątrz", jeśli nie zacznie walczyć ze zdradliwym przyjacielem, jakim jest butelka, tableteczka czy skręt, prędzej czy później zniszczy życie sobie i innym.
Wnikliwy, łamiący stereotypy obraz kobiety tylko pozornie doskonałej. Z wierzchu: niezawodna w pracy, kochająca matka i żona, córka wspierająca swych rodziców, zaradna. Lecz w środku całkowicie rozbita, wypiera ze swej świadomości własne uzależnienie. Jedynym minusem tej książki jest prawie całkowite pominięcie okresu spędzonego w ośrodku odwykowym.

oliwka | 2017-11-19

Książe łatwo się czyta, lecz moim zdaniem nie jest specjalnie ciekawa (spodziewałam się czegoś lepszego).

Kasia | 2018-01-06
Przeczytana: styczeń 2018

Jak dla mnie najsłabsza z książek.

budunia | 2018-06-04
Na półkach: 2018, Przeczytane