historyczna

W tej książce wiele spraw jest nowych. Wiem, że wielu z nich nie udało mi się na razie rozwikłać. Uczestniczyłem w niektórych opisywanych w tej książce wydarzeniach dlatego chociażby, że w latach będąc burmistrzem Lubania uczestniczyłem w zakładaniu Związku Gmin Kwisa czy reaktywowaniu Związku Miast Łużyckich. Przemierzyłem wiele kilometrów, zadawałem tysiące pytań i szukałem na nie odpowiedzi. W ten sposób było możliwe ukazanie różnych obrazów Lubania, Bo Lubań to miasto niezwykłe. Każdy tak mówi o swoim mieście, w którym wyrastał i z którym się związał. Już samo to stanowi ową niezwykłość . Ale Lubań jest miastem szczególnym. Posiada bardzo wiele wydarzeń zapisanych w swej historii zagadkowych, nierzadko tajemniczych. Tym urzeka i tym pasjonuje. Zresztą, przekonajcie się o tym sami. Spróbujcie na to miasto na południowym zachodzie Polski spojrzeć nieco inaczej. Bo tu po wielokroć zakręcał wiatr historii. Niech Waszym przewodnikiem po znanym i nieznanym mieście nad Kwisą będzie ta książka.

źródło okładki: wydawnictwo

| 2012-10-02
Przeczytana: 26 września 2012

Książka Skowrońskiego wciągnęła mnie od pierwszych stron. Nie ma tu suchych historycznych danych. Autor spotkał się z mnóstwem ludzi, zarówno byli to Polacy, jak i Niemcy. Według ich wspomnień próbował rozwikłać wiele interesujących zagadek dotyczących Lubania.
Zdobył zaufanie tak wielu osób, a oni chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami, pamiątkami, zdjęciami, wierszami... a wszystko po to, aby inni mogli więcej wiedzieć o tym miasteczku na Dolnym Sląsku.

Fifi | 2016-04-05
Fifi | 2016-04-05