Tajemnice Gór Izerskich

Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza CB
historia
Saccus

Nowa, od dawna oczekiwana książka znanego historyka i dziennikarz, badacza dziejów Dolnego Śląska Janusza Skowrońskiego. Tym razem prowadzi on czytelnika w zakamarki niezwykle urodziwych, chociaż wciąż mało znanych Gór Izerskich rozciągających się pomiędzy Karkonoszami a Bogatynią, u zbiegu granic Polski, Czech i Niemiec. Poszczególne rozdziały książki poświęcone są m.in.: - dziejom obozu...

- dziejom obozu Hartmannsdorf, filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i marszowi śmierci jego więźniów w lutym 1945 roku,
- rajdowi czołgów amerykańskich z 3. Armii gen. Pattona w rejon Świeradowa-Zdroju na przełomie kwietnia i maja 1945 roku,
- Michałowi Skibickiemu, który cudownie wrócił z zaświatów,
- kulisom targów na konferencji mocarstw w Poczdamie (17.07.1945 r. - 2.08.1945 r.) o przebieg zachodniej granicy Polski,
- tajemnicy zniknięcia wsi Gross Iser,
- ostatniej ofierze II wojny światowej w Górach Izerskich,
- tajemnicach strażnicy WOP Orle,
- utracie Tkaczy i Zieleńca w 1958 r. na rzecz Czechosłowacji,
- wędrówkach G. Hauptmanna po Górach Izerskich,
- rowerowej wyprawie księdza K. Wojtyły w 1956 roku.

źródło opisu: http://www.cbwydawnictwo.home.pl/

źródło okładki: http://www.cbwydawnictwo.home.pl/

Krzysztof | 2015-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 26 lipca 2015

Kupiłem w czasie wędrówki po Górach Izerskich i chociaż wolałbym nieco mniej sensacyjnego tonu, bo tak naprawdę żadnych sensacji w tych "tajemnicach" nie ma, raczej zwykłe zapoznanie faktów i ludzi, to jednak warto było poczytać i dowiedzieć się co nieco na temat okolicy.

tereska | 2014-04-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Bardzo interesująca i ciekawa. Zwłaszcza historie o wytyczaniu granic przez Stalina.

PrzyAromacieKawy | 2014-04-03
Przeczytana: kwiecień 2014

Rzadko mi się to zdarza, ale tym razem nie mogę usiedzieć w miejscu. Dosłownie przed chwilą zamknęłam książkę i od razu chwyciłam za komputer. Muszę się bowiem z kimś tym podzielić a do tego służy ten blog. Co czytałam? Książkę zakupioną w Szklarskiej Porębie (skąd wczoraj wróciłam). Zakupioną tylko dlatego, że mam nową tradycję, mianowicie z każdego miejsca, do którego wyruszam będę wracać z książką. Już nie kubki, pierdołki, pocztówki, breloczki i takie tam straganowe gadżety. Książka. Porządna, dobra inwestycja. Nie ma określonego konkretnego gatunku. Albo powieść, albo biografia, albo - tak, jak w tym przypadku - książka o historii miejsca, które zwiedzam. Potrzebowałam czegoś więcej niż w przewodniku, ludzkich historii, prawdziwych odkryć, prawdziwych zmagań się z trudami życia. No i Pani w jednej z dwóch księgarni w Szklarskiej Porębie mi poleciła "Tajemnice Gór Izerskich" Janusza Skowrońskiego. I choć książka ta nie opowiada stricte o miejscu, które zwiedzałyśmy, stała się...