Kanny 216 p.n.e.

Okładka książki Kanny 216 p.n.e. Janusz Sikorski
Okładka książki Kanny 216 p.n.e.
Janusz Sikorski Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
historia
Historyczne Bitwy
Bellona
2012-01-01
1984-01-01
9788311122000
Starożytność Rzym Republika Rzymska Kartagina Hannibal Wojny punickie II wojna punicka Kanny

Okładka książki Bażant. Hodowla i użytkowanie Ryszard Dzięciołowski, Edward Kowalina, Zdzisław Plata, Janusz Sikorski
Bażant. Hodowl... Ryszard Dzięciołows...

Słynna bitwa w ujęciu HB bardzo ciekawa część ikonograficzną. W tym wydaniu mapy, fotki i wyczerpujący opis triumfu Hannibala. W tle opis epoki.

Przeciętny HB-ek. Dobry dla czytelników, którzy chcieliby się dowiedzieć czegokolwiek o II wojnie punickiej. Natomiast jeśli ktoś posiada chociaż podstawowe informacje i czytał cokolwiek wcześniej na temat Hannibala, tytuł ten do jego wiedzy nie wniesie absolutnie nic.

Bitwa pod Kannami, a więc bardzo ważna bitwa, mająca wpływ na armię Rzymską i de facto sprawiająca że Rzymianie stali się pewnie tym narodem jaki znamy z kart historii. Dobra pozycja.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Bitwa pod Kannami ciekawe starcie, fajnie się to czytało, z tego co pamiętam były jakieś fajne wykresiki i mapki, same atrakcje!

Dobra to idealne określenie tej książki. Nie trzeba chyba mówić o czym jest. Myślę, że warto zainteresować się tą lekturą jeśli ktoś chciałby przybliżyć sobie ten temat.

Plusy serii "Historyczne bitwy" ujawniały się w latach PRL-u praktycznie tylko wtedy, gdy książki nie opisywały wydarzeń historii najnowszej, zwłaszcza II. wojny światowej.

Nie inaczej jest z niniejszą pozycją, która jako pierwsza w serii "zabiera" czytelnika w okres starożytności. Major Janusz Sikorski, późniejszy profesor nauk wojskowych, umiejętnie zbliża laikowi okres dwóch pierwszych wojen punickich. Po krótkim, ale treściwym wstępie, opisującym pierwsze starcie Rzymu i Kartaginy, uwaga autora skupia się na przygotowaniach i przebiegu drugiej wojny punickiej.

Uważam, że J. Sikorski słusznie uznał, że przedstawienie całego konfliktu, a nie tylko jego kulminacji w postaci bitwy pod Kannami, jest koniecznie potrzebne. I tak czytelnik jest w stanie prześledzić 18 lat walk Hannibala i jego rodu z przebiegłym i bezwzględnym Rzymem okresu republikańskiego, który właśnie opanował całą Italię i dostał jeszcze większego apetytu na nowe ziemie i nowych poddanych.

A te 18 lat historii antycznej obfituje w wydarzenia, przy których każdy serial fantasy wypada po prostu blado. Wystarczy poczytać o bitwie nad Jeziorem Trazymeńskim lub o oblężeniu Noli. "Kanny" to od dzisiaj mój probierz dla historycznych książek fantasy. I mam takie wrażenie, że sporo pozycji tego podgatunku nie wytrzyma takiej konfrontacji.

"Kanny" zawierają nie tylko sam opis kampanii wojskowej. Do dwóch dobrych map dochodzi obfity materiał fotograficzny oraz dwa dodatkowe rozdziały. Pierwszy opisuje wpływ bitwy pod Kannami na późniejsze strategie wojskowe (do II. wojny światowej włącznie). Drugi to aneks z tłumaczeniem oryginalnych tekstów źródłowych, opisujących nie tylko samą bitwę, ale i np. sposób budowy i utrzymania obozu rzymskiego legionu.

Książkę bardzo polecam wszystkim zainteresowanym śródziemnomorską historią antyczną.

"Kanny 216 p.n.e." Janusza Sikorskiego to opis II wojny punickiej, w którym możemy znaleźć ciekawie i przystępnie opisane działania militarne Hannibala Barkasa przeciw Rzymowi. Jak wskazuje sama nazwa książki, najbardziej szczegółowo opisane jest słynne rozgromienie sił rzymskich pod Kannami, ale autor nie zapomniał też między innymi o równie spektakularnej bitwie nad jeziorem Trazymeńskim. Plusem pracy jest opis sił zbrojnych Rzymu i Kartaginy.

Praca godna polecenia dla osób interesujących się historią starożytności oraz wojskowością.

Vincere scis, Hannibal, victoria uti nescis - umiesz zwyciężać Hannibalu, nie umiesz korzystać ze zwycięstwa.

Praca Janusza Sikorskiego, dotyczy tytułowej bitwy pod Kannami 216 r p.n.e., ale również znajdziemy opisy innych bitew z 2 wojny punickiej. W książce znajduję się również historia 1 wojny punickiej. Opisy obu stron konfliktu.

Książka mimo, że jest krótka, zawarte jest w niej wszystko co należy. Czyta się lekko i przyjemnie. Autor nie przynudza, co jest ogromnym plusem.

Polecam wszystkim miłośnikom wojskowości i historii.

Moja ocena 7/10

Książka mimo, że jest krótka, zawarte...

Bardzo przystępnie napisana książka historyczna. Polecam.

Bardzo przystępnie napisana książka historyczna. Polecam.

Dobre wprowadzenie w temat, w dodatku wolne od typowej dla tamtych czasów propagandy. Oczywiście, pobieżne i przekrojowe, ale dobrze napisane.

• Historyczne bitwy
  • Historyczne Bitwy