Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Muza
Волшебник
nabokov, lolita, czarodziej
Marcin Kłos

"Czarodziej", jeden z ostatnich tekstów Nabokova napisanych po rosyjsku, powstał w drugiej połowie 1939 roku. To swego rodzaju pra-Lolita, pierwsze samodzielne opracowanie literackie pomysłu wykorzystanego później w najsłynniejszej powieści autora. Zarazem jednak jest to całkowicie samodzielny utwór, napisany z dużym artyzmem i ogromną świadomością formy. Nic dziwnego, że odnalazłszy po latach ten – jak mu się zdawało – nieistniejący już tekst, pisarz nazwał go w liście "pięknym okruchem prozy rosyjskiej, precyzyjnym i przejrzystym".

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Anna | 2018-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2018 r.

Moim zdaniem to lepsza "Lolita". Opowieść jest krótka, treściwa i napisana wspaniałym poetyckim stylem. Czasem wydaje mi się, że najchętniej czytałabym Nabokova, znając już wszystkie wydarzenia przedstawione w jego opowiadaniach, by delektować się samym językiem i sposobem opisu.

Dominika Rygiel | 2016-12-08
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2016
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Lolita to jeden z najbardziej rozpoznawalnych tytułów klasyki literatury i zdecydowanie najbardziej znany utwór Vladimira Nabokova. Jest jednocześnie jedną z bardziej kontrowersyjnych książek, jaka kiedykolwiek powstała. Tematyka pedofilii oraz zawoalowanego, ukrytego głęboko w tekście, choć nie trudnego do wychwycenia seksualnego kontekstu, może wywoływać niesmak i mieszane uczucia. Ta ambiwalentność przekazu podana jest jednak w tak umiejętny sposób, że nie sposób obok tytułu przejść obojętnie a prawdziwym czytelniczym grzechem byłoby zakwestionować fakt, iż Nabokov w dziedzinie pisarskiego kunsztu jest mistrzem. Przyglądając się jego pisarskiemu dorobkowi, przyznać trzeba jedno – pisarz lubował bawić się nie tylko słowem. Kochał igrać z czytelnikiem i taplać się w niewygodnych tematach.

Czy zdawaliście sobie sprawę, że Lolita miała swą literacką poprzedniczkę? Jej pierwowzór, zwany przez Nabokova „Pierwszym dreszczem Lolity” powstał na długo przed osławioną nimefetką, tą, która...

Aisling | 2017-09-06
Przeczytana: 06 września 2017

Ogromnie łatwo jest przeoczyć co tak naprawdę zrobił mężczyzna.. Brak dosłowności działa tu lepiej niż brutalny naturalizm, a daje to niemniej rozbrajający efekt. Wiadomo, że trzeba żałować ofiary, ale mi jest najbardziej szkoda, że poryw nagłej, hamowanej przez długi czas namiętności zdeterminował i zniszczył tak wiele. Mężczyzna mógł uciec przed ludźmi, których napotkał na swojej drodze i coś podejrzewali, lecz nie przed sobą, przed świadomością tego, do czego się posunął w rozpaczliwej potrzebie zrealizowania nieakceptowalnego pragnienia. Równie szalonym impulsem postanowił ze sobą skończyć. Już nieważny był wiek dziewczynki, lecz to, że wykorzystany został moment jej nieświadomości.
Ile człowiek jest w stanie zrobić, gdy zostanie opętany silnym pragnieniem, które panuje jego podświadomością, myślami i zachowaniem? Chociażby poślubić kogoś kogo się nie kocha i potem cieszyć się ze śmierci tej osoby.
Czy można inaczej? Czy to zawsze musi skończyć się krzywdą, szaleństwem lub...

jatymyoni | 2014-11-16
Na półkach: Przeczytane, 2014, L. rosyjska.
Przeczytana: listopad 2014

Wejśc w głowę człowieka ogarniętego obłedem i podążać z nim krok w krok. Ile jest w stanie poświęcić i dać z siebie aby urzeczywistnić swoje chore fantazje. Jak wielkiego to wymaga skupienia i wysiłku. Proza autora jak zwykle świetna i błyskotliwa, pełan zdań perełek. Do tego jeszcze bardzo dobra wypowiedź Syna na temat książki.

Lagrema | 2012-10-22
Na półkach: Przeczytane, 2012, Ccc

Nabokov zaskakuje mnie każdą kolejną książką. Wzbudza kontrowersje, niekiedy niesmak, szok. Jego opowiadanie "Czarodziej" uważane jest za wstęp do powstania "Lolity". Historia ta jest jednak krótka, więc temat został potraktowany powierzchownie i zabrakło mi tutaj tego czegoś, co tak u Nabokova lubię.

Ale polecam. Na dobry początek.

Nifelinord | 2015-07-15
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: lipiec 2015

Sięgnęłam po "Czarodzieja" oczywiście z miłości do najsłynniejszej powieści jego autora, ale ta nowelka broni się też jako samodzielny twór - to trochę taka "Lolita" w realnym świecie, gdzie cudowne zbiegi okoliczności nie pomagają zwyrodnialcowi ani na chwilę osiągnąć spełnienia, jego miłość nie jest świadoma swej seksualności, a akcja i nazwiska bohaterów nie służą Nabokovowi wyłącznie jako preteksty do uroczego gadulstwa w swej śpiewnej, naszpikowanej popkulturowymi aluzjami i pełnej ukrytych znaczeń prozie. Bardzo odmienna od wszystkich mi znanych i równocześnie bardzo "do niego podobna" książka. Z serca polecam.

Natalia | 2018-05-21
Przeczytana: 21 maja 2018

Ciężko choć w przybliżeniu oddać treść tej książki tak obrazowo i przejrzyście, jak robi to nasz autor, więc oszczędzę sobie strzępienia języka. Cokolwiek by jednak nie powiedzieć, zarówno główny bohater jak i sam sposób narracji są – oględnie mówiąc – niebanalne. Nabokov z jednej strony zachwyca swoim kunsztem i fantazją słowa, z drugiej zaś (z oczywistych względów) budzi lekki niesmak. To obraz bohatera targanego namiętnościami, który zdając sobie sprawę z własnego upodlenia, z premedytacją się temu poddaje. Z pozoru dżentelmen, w rzeczywistości niebezpieczny typ, dla którego snucie grzesznych rojeń i wprawianie ich w czyn, stanowi element jego paranoicznej codzienności. Podobnie jak w przypadku „Lolity”, jest w tym coś niezwykle, niezwykle sugestywnego...

Coquetería | 2014-06-17
Przeczytana: 14 czerwca 2014

Będąc po kilkukrotnej lekturze "Lolity" i kilku seansach obu wersji filmu, śmiało mogę stwierdzić, że "Czarodziej" to całkowicie inny utwór! Oczywiście, nie możemy być ślepi na podobieństwa, ani obojętni na tematykę i podtekst.
Polecam przeczytać notkę tłumacza, Dimitrija Nabokova, który opowiada bardzo ciekawą historię powstania oraz wydania utworu. Według mnie, fragment obowiązkowy.
Czarodziej jest dla mnie świetnym wstępem do poruszonego przez autora tematu. Pozwala oswoić się, zastanowić. Tutaj nie znajdziemy złożoności postaci, jedynie zostaniemy skubnięci przez autora i tak męcząca myśl pozostanie, dopóki sami nie wyrobimy sobie zdania na ten temat.

GRAKU | 2018-09-17
Przeczytana: 01 września 2018

Poczekaj na zimę.Taką białą, prawdziwą. Nie tylko kalendarzową, bo możesz się przeliczyć.
Wybierz późno nocną porę i pusty parking przy markecie. Wsiadając do auta dobrze przypatrz się okolicy, za chwilę nic już nie będzie takie same.
Zapnij pasy a potem już tylko dodaj sporo gazu i zaciągnij ręczny, skręcając kierownicą do oporu. Weź głęboki oddech i jedź jak jeszcze nigdy nie zdarzyło Ci się jechać.
Po chwili krew niosąca adrenalinę uderzy Ci do głowy, może odczujesz lekki dyskomfort, zastanowisz się, czy Ci się to podoba. Coś nowego, skrajnie odmiennego od zwykłej, codziennej jazdy autem po ściśle wyznaczonej trasie dom-praca-dom.
Emocje - z tych nowych, nieznanych, świadomość brawury, mile łechta ego i bezwiednie uświadamiasz sobie, że chyba nie chcesz przerwać tej ryzykownej gry, choć dyskomfort wygrywa równoległy wyścig z poczuciem stabilności a wm twojej świadomości rozsiadł się niepokój i w tle czai się jego starszy brat strach.
Zapadasz się w...

AdresWyobraźnia | 2015-02-05

Ach, ile emocji zawiera w sobie ta kilkudziesięciostonicowa książeczka. Ile obrzydzenia, zdumienia, fascynacji i myśli kłębi się przez nią w głowie. Jeśli jeszcze przygotujecie swoje umysły na lekturę Czarodzieja, zapoznacie się z tematem i opiniami to chyba delikatniej przeżyjecie pierwszy szok, jaki Was spotka (a spotka na pewno). Ja sięgnęłam po tę książkę będąc całkowicie „zielona”. Możecie sobie wyobrazić jakie było moje zaskoczenie, gdy zorientowałam się co to za historia…

Historia starszego pana, który pożądliwym okiem spogląda…
Na małą dziewczynkę. Tak, tak i oto mamy – drzwi otwarte do umysłu pedofila. Jeszcze możecie uciekać, ale z każdym zdaniem będzie to coraz trudniejsze. W Czarodzieju Nabokov czaruje słowem, oplata niczym pająk swą siecią. Snuje fantazje, plany. Podążamy za nim krok w krok. Istny majstersztyk.

Ja miałam to szczęście, że czytałam Czarodzieja przed Lolitą, dlatego w trakcie czytania byłam wolna od porównań z tamtym dziełem. A nawet teraz, po latach i...